Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Smolnikach powstaje ośrodek opieki psychiatrycznej. Pomoc znajdą tam m.in. rekonwalescenci po COVID-19

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wizualizacja ośrodka w Smolnikach
Wizualizacja ośrodka w Smolnikach fot. Szpital psychiatryczny w Suwałkach
Ośrodek ma zacząć działać za rok. Pacjentami zajmie się zespół lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, ale też rehabilitanci, bo oprócz pomocy psychologicznej i psychiatrycznej mają otrzymać terapię ruchową, usprawniającą, relaksującą. - W szczególności chcemy się zająć pacjentami z nerwicami lękowymi, depresjami, zaburzeniami osobowości i właśnie z zespołem stresu pocovidowego - wymienia Bożena Łapińska, dyrektorka Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach, pod który będzie podlegał ośrodek w Smolnikach.

Budynek starej szkoły w Smolnikach pod Suwałkami Szpitalowi Psychiatrycznemu w Suwałkach przekazał Urząd Marszałkowski. Dziś trwa tam remont. Trzeba go dostosować do potrzeb przyszłych pacjentów. Będzie tam sale dla pacjentów, łazienki, sale do terapii, gabinety lekarskie... Cały remont i przebudowa pochłoną w sumie niemal 10 mln zł, 85 proc. z tej sumy pokryje EFRR, pozostałe koszty opłaci budżet województwa.

W Suwałkach został otwarty ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży

Ośrodek poprowadzi Szpital Psychiatryczny w Suwałkach. Jak mówi Bożena Łapińska, dyrektorka szpitala, pierwotnie miał tam powstać ośrodek dla pacjentów nerwicowych, z zaburzeniami emocjonalnymi. - Ale takich, którzy mogą być leczeni w pewnej odległości od szpitala, czyli stabilnych somatycznie, u których nie ma ryzyka konieczności udzielania nagłej pomocy - tłumaczy dyrektor Łapińska. I przyznaje, że koncepcja zmieniła się nieco z powodu pandemii. - Postanowiliśmy włączyć tu jeszcze leczenie zaburzeń po ciężkiej reakcji na stres oraz powikłań pocovidowych dotyczących zaburzeń psychicznych - mówi.

Zapewnia, że szpital ma już doświadczenie w pomaganiu tego typu pacjentom: - W oddziale zaburzeń emocjonalnych, w oddziale leczenia nerwic, dziennym, stacjonarnym czy w poradniach takich porad już udzielaliśmy i takich pacjentów już mieliśmy.

W ośrodku ma być 25 łóżek stacjonarnych - to właśnie dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi, między innymi pocovidowymi. Dodatkowo powstanie tu oddział dzienny, poradnia leczenia nerwic i poradnia leczenia zdrowia oraz zespół leczenia środowiskowego.

- Planujemy, by profil tego ośrodka był terapeutyczno-leczniczy. W szczególności chcemy tam się zająć pacjentami z nerwicami lękowymi, depresjami, zaburzeniami osobowości i właśnie z zespołem stresu pocovidowego - wymienia Bożena Łapińska. Jak mówi, terapia ma być połączona z wpływem środowiska naturalnego: - Chcemy wykorzystać lokalizację ośrodka. To miejsce wyjątkowe, położone w otulinie parku, w obszarze Natura 2000. Chcemy to wykorzystać przy nauce wypoczynku, relaksu.

W Smolnikach będzie pracował zespól lekarzy, pielęgniarek, terapeutów, ale też będą tu rehabilitanci, by pacjentom zapewnić metody terapii ruchowej, relaksującej i usprawniającej.

Suwałki. Radni dali zielone światło i zatwierdzili bon na szczepienie przeciw wirusowi HVP

Inwestycja rozpoczęła się w ubiegłym roku. Ośrodek ma zacząć działać w marcu przyszłego roku. - Prace remontowe idą zgodnie z planem - uśmiecha się Bożena Łapińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna