Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Suwałkach Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców (zdjęcia, wideo)

Hel
Są pieniądze na wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w prowadzonej działalności lub udoskonalenie już istniejących produktów albo usług. Instytucją pośredniczącą w przekazywaniu dotacji z funduszy europejskich jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, którego przedstawiciele we wtorek bezpłatnie szkolili właścicieli firm z Suwalszczyzny. W Suwałkach odbyło się szkolenie przedsiębiorców

– Nasza oferta skierowana jest do wszystkich, zarówno małych i średnich przedsiębiorstw, jak i też dużych firm czy konsorcjów – mówi koordynatorka projektu Joanna Makocka. – Trzeba tylko mieć zarejestrowaną działalność na terenie naszego kraju i pomysł.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie łączy świat biznesu i nauki, wspiera benificjentów realizujących projekty z funduszy UE, wypłaca i rozlicza przyznane środki finansowe. Realizuje m.in. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. Dzięki niemu dofinansowywanie na wspólne prowadzenie prac badawczo-rozwojowych uzyskują naukowcy i przedsiębiorcy, a wyniki tych prac znajdują praktyczne zastosowanie w gospodarce. Przykładów nie trzeba daleko szukać. Np. naukowcy z Łodzi pracują nad metodą produkcji czystego białka z wytłoczyn rzepaku. Prace są w bardzo zaawansowanej fazie. A gdy się zakończą, technologia zostanie sprzedana.

Także w Łodzi powstała przy wsparciu funduszy unijnych automatyczna apteka, która rozpoznaje lepiej niż ludzie dawki oraz nazwy medykamentów. Dzięki temu nie dochodzi do pomyłek. Apteka jest już w Centrum Matki Polki i przypuszczalnie trafi na amerykański rynek, gdzie giną leki ze szpitali. Powstał także prototyp urządzenia, które pozwala diagnozować choroby krtani. Natomiast przedsiębiorcy z Poznania chcą określać wydźwięk emocjonalny tekstów. Informacje, czy rozbudziły one nadzieje czytelników, a może ich rozczarowały są potrzebne reklamodawcom.

Aby ułatwić przedsiębiorcom skorzystanie z funduszy unijnych NCBR uprościło zasady ubiegania się o dofinansowanie w konkursach Programu Inteligentny Rozwój. Mniej jest formalności, a czas oceny wniosków znacznie krótszy. Warto dodać, że w tym roku do rozdysponowania jest jeszcze 1,5 mld złotych. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw wnioski o finansowe wsparcie przyjmowane będą do 14 grudnia. Właściciele dużych przedsiębiorstw i konsorcja muszą aplikować nieco wcześniej, czyli do końca listopada. Ważne jest to, że przedsiębiorcy mogą składać wnioski testowe.

Przedstawiciele NCBR podczas spotkania w Suwałkach przypomnieli przedsiębiorcom, że dwa programy realizuje również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To programy Top 100 Innowatorzy Gospodarki (trwa właśnie nabór) i Doktorat Wdrożeniowy. W pierwszym przypadku zainteresowani mogą pozyskać fundusze na staże zagraniczne , które odbędą się w renomowanych uczelniach, instytucjach badawczych, lub przedsiębiorstwach. Z tej oferty skorzystać mogą ci, którzy posiadają tytuł doktora, albo są uczestnikami studiów doktoranckich.

3 października bezpłatne szkolenie odbędzie się w Białymstoku - Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Rejestracja - godz. 9.45

Szczegółowych informacji na temat dofinansowania i programów realizowanych przez NCBR na stronie: www.ncbr.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna