Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tropikach bez bólu

(agsa)
Radykalna zmiana odżywania może spowodować dolegliwości.

Kto decyduje się na urlop we wrześniu, na miejsce odpoczynku wybiera zwykle tropiki. Zmiana klimatu, a co za tym idzie - menu, nierzadko powoduje dolegliwości żołądkowe.

Niestrawność wynikająca z przejedzenia czy zatrucia pokarmowe - to w zasadzie nic nadzwyczajnego. Mogą przytrafić się właściwie każdemu i wszędzie. Jednak decydując się na wypoczynek w kurortach zlokalizowanych w krajach Afryki północnej lub basenu Morza Egejskiego, powinniśmy pamiętać, że nasze organizmy mają nieco inną florę bakteryjną niż rdzennych mieszkańców tych państw.

- Tak radykalna i nagła zmiana warunków żywieniowych, do której dochodzi w trakcie urlopu, może prowadzić do uciążliwych dolegliwości - powodować ból brzucha, biegunkę, nudności, niestrawność, a czasem wymioty - mówi doktor Grzegorz Killar, gastrolog z białostockiego Centrum Medycznego Humana Medica Omeda.

Według niego najczęściej przyczyną ewentualnych kłopotów zdrowotnych jest niedostateczne stosowanie się do zasad higieny oraz picie niebutelkowanej wody.

- Szczególnie za granicą kluczowa jest woda. Unikajmy picia wody z przypadkowych źródeł. Pragnienie gaśmy wyłącznie wodą butelkowaną. Dla swojego dobra, zrezygnujmy też z kostek lodu - radzi.
Jego zdaniem nie będzie przesady, jeśli butelkowanej wody mineralnej użyjemy nawet do mycia owoców i zębów. Podczas zagranicznych wojaży przede wszystkim powinny na siebie uważać osoby z podwyższonych grup ryzyka - osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Co nas powinno szczególnie niepokoić?
- Jeśli biegunka jest uciążliwa, chory oddaje do kilkunastu stolców na dobę, towarzyszą temu wymioty, nudności, gorączka i stan utrzymuje się dłużej niż dwie-trzy doby, jest to już sygnał, że dzieje się coś niedobrego. Wtedy nie należy dłużej zwlekać i niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza, bo konsekwencje mogą być groźne - uważa lekarz z Centrum Medycznego Omeda.

Jego zdaniem w 80 proc. przypadków przyczyną występowania biegunek u osób przebywających w tzw. ciepłych krajach są bakterie.
- Dlatego warto przygotować się do takiego wyjazdu zabierając ze sobą odpowiednie leki - w tym także antybiotyki - radzi gastrolog.
Można również zaopatrzyć się w preparaty działające przeciwbiegunkowo.
- Dodatkowo w przypadku występowania silnego bólu brzucha można zastosować leki rozkurczowe - przypomina lekarz.

- Powinniśmy też pamiętać o spożywaniu znacznej ilości wody, aby nie tracić cennych elektrolitów i uchronić się przed odwodnieniem - zauważa. Dobrze więc jeżeli do walizki zapakujemy też kilka saszetek środków pozwalających uzupełnić ich poziom.

Doktor Grzegorz Killar zwraca też uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię.
- Panuje obiegowa opinia, że niejako prewencyjne raczenie się mocnym alkoholem powinno nas uchronić przed nieprzyjemnościami związanymi z niestrawnością czy innymi kłopotami żołądkowymi. Nie polecam tego typu metod, a przebywających w gorącym klimacie turystów wręcz przestrzegam przed takimi praktykami. Oczywiście, niewielkie ilości lekkiego alkoholu, na przykład kieliszek czerwonego wina, korzystnie wpływają na procesy zachodzące w organizmie, takie jak trawienie czy krążenie, ale spożywanie mocnych alkoholi w gorącym klimacie jest wręcz niebezpieczne - uważa.

Jednak nie potrzeba dalekich, egzotycznych podróży, aby wakacje spędzić nie na urlopie - tylko na zwolnieniu. Na swoje żołądki powinni również uważać amatorzy biesiad przy grillu.

- Potrawy z rusztu, podobnie obciążające nasz układ trawienny jak te smażone na patelni i oleju, są zdecydowanie niezdrowe. To jedzenie ciężkostrawne. A brak umiaru połączony z alkoholem może skończyć się ciężkimi dolegliwościami układu pokarmowego, a nawet ostrym zapaleniem trzustki - przypomina doktor Grzegorz Killar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna