Aż co czwarta oferta pracy jaka trafia na rynek pracy powiatu łomżyńskiego dotyczy zatrudnienia w handlu. Mowa tu nie tylko o ekspedientach i przedstawicielach handlowych, ale również specjalistach ds. ekonomii i zarządzania. W odwrotnej sytuacji znalazł się średni personel medyczny i robotnicy w przetwórstwie spożywczym.
Mało ofert dla specjalistów
Takie wnioski wypływają z nieopublikowanego jeszcze raportu "Podlaska Mapa Zawodów i Kwalifikacji 2010". Przygotowało go Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych funkcjonujące w Wydziale Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku. Po raz pierwszy dane zaprezentowano w ujęciu lokalnym.
- W Łomży dominują raczej małe i średnie przedsiębiorstwa - tłumaczy brak popytu na specjalistów dr Edyta Jurczak-Pejko z Uniwersytetu w Białymstoku. - Pracodawca, który szuka specjalisty znacznie częściej korzysta z pomocy działu rekrutacji w swojej firmie lub też fachowych head-hunterów niż urzędów pracy.
Więcej sklepów, więcej pracy
Eksperci z WUP przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy, chociażby z uwagi na planowaną rozbudowę OSM Piątnica.
Miejsc pracy przybędzie także dzięki uruchomieniu w ciągu najbliższych dwóch lat obiektów wielokopowierzchniowych - Galerii Narew, Galerii Venda, czy supermarketu Lidl.
- Liczba utworzonych w tych obiektach miejsc pracy może wynieść nawet ok. 1000, co w skali ponad 5000 zarejestrowanych w powiecie osób bezrobotnych jest wskaźnikiem niebagatelnym - uważa Edyta Dąbrowska, koordynatorka projektu PORPiPG.
Budowlańcy poszukiwani
Prezes Podlaskiego Związku Pracodawców uważa, że na brak pracy nie powinni narzekać inżynierzy budownictwa i operatorzy maszyn drogowych. Ma to głównie związek z planowaną budową Via Baltica oraz obwodnicy Łomży. Innym obszarem, w którym jest szansa na znalezienie pracy to internet.
- Na brak ofert nie powinni też narzekać specjaliści w zakresie teleinformatyki oraz handlu i sprzedaży internetowej - podsumowuje Wojciech Winogrodzki, prezes PPZP.
Do sporządzenia raportu posłużyło badanie ofert m.in. w podlaskich urzędach pracy i agencjach zatrudnienia, opublikowanych w lokalnej prasie, a także na lokalnych i ogólnopolskich portalach internetowych. Pochodzą one z II poł. 2009 i I poł. 2010 roku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?