- Zaprezentujemy na niej plansze o historii zsyłek od XVIII do XX wieku, a także trzydzieści pamiątek, które w depozyt przekazał nam warszawski Ośrodek Karta - mówi Sylwia Trzeciakowska, kierownik muzealnego referatu dokumentacji zsyłek i deportacji. - Pokażemy naczynia ceramiczne wykonane w czasie zsyłki, talie kart do gry więźniów, rysunki. Wykorzystamy też najnowsze nagrania z Sybirakami. W ciągu trzech miesięcy nagraliśmy 30 wywiadów, w większości wideo.
W związku z wrześniowym Marszem Pamięci Sybiru odbędzie się sympozjum naukowe z udziałem rosyjskich profesorów. Planowana jest także część artystyczna, prawdopodobnie w amfiteatrze nowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Działania te są powiązane z koncepcją powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. Dlatego też w prace angażowane będzie nowe Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru.
W 2012 roku muzeum będzie realizowało 12 projektów edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli. Nowością będą warsztaty dla mam, czyli zajęcia interdyscyplinarne łączące historię z życiem rodzinnym.
W kwietniu, wspólnie z Centrum im. L. Zamenhofa i zagranicznymi instytucjami, muzeum zamierza przygotować specjalną wystawę poświęconą historii rugby oraz zorganizować mecz z udziałem osób niepełnosprawnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?