Nasza Loteria

W warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej pożegnano małżonkę ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie - Karolinę Kaczorowską (zdjęcia)

OPRAC.: (ika) m.in. na podst. IAR
Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Oprócz bliskich zmarłej, wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, przedstawiciele rządu i najważniejszych instytucji państwowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.
Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Oprócz bliskich zmarłej, wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, przedstawiciele rządu i najważniejszych instytucji państwowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy. Marek Borawski/KPRP
Ostatnia Pierwsza Dama II Rzeczypospolitej 23 kwietnia spoczęła w Panteonie Wielkich Polaków, obok swojego męża.

– Białystok to piękne miasto, które wciąż zmienia się na lepsze i które, za każdym razem, kiedy tu jestem, odkrywam na nowo – wyznała pani Karolina Kaczorowska w 2016 r. podczas swojej ostatniej wizyty w rodzinnymi mieście swojego męża.

Jako dziewczynka była zesłana na Syberię przez sowietów, po ewakuacji z Armią Andersa podzieliła los "dzieci tułaczy" i przez Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii, tam poznała Ryszarda Kaczorowskiego.

- W 1950 roku przyjechałam na studia do Anglii. Jako harcerka zatrzymałam się w domu harcerskim. Będąc w świetlicy ogólnie zapytałam czy ktoś wie, jak dojechać do miejsca, gdzie miałam zdawać egzaminy. Ktoś nagle odpowiedział, że jeśli będę w niedzielę po kościele, to mnie zaprowadzi do tego miejsca. To był mój przyszły mąż i tak to się zaczęło - opowiedziała kiedyś na prośbę harcerzy i uczniów z Zespołu Szkół w Kuźnicy.

Czytaj też: Karolina Kaczorowska odwiedziła uczniów z SP 11 (wideo)

Karolina i Ryszard Kaczorowscy byli zaangażowani w ruch harcerski na emigracji, a pani Karolina, wychowując dwie córki i wspierając męża, towarzyszyła mu we wszystkich przedsięwzięciach, które związane były z budzeniem i podtrzymywaniem ducha narodu na uchodźstwie. Przez wiele lat Karolina Kaczorowska pracowała jako nauczycielka, angażując się w edukację młodego pokolenia emigracji niepodległościowej.

U boku męża aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym polskiej emigracji, była zaangażowana m.in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. Kilkakrotnie odwiedzała woj. podlaskie, także po tragicznej śmierci Ryszarda Kaczorowskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. Wdowa po poległym prezydencie zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Londynie. W piątek 22 kwietnia jej prochy sprowadzono do kraju, by zgodnie z wolą zmarłej - złożyć je obok męża.

Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę i miały charakter państwowy. Oprócz bliskich zmarłej, wziął w nich udział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, przedstawiciele rządu i najważniejszych instytucji państwowych, harcerze oraz mieszkańcy Warszawy.

Prezydent Andrzej Duda podczas mszy zwracał uwagę na zasługi Karoliny Kaczorowskiej w działalności charytatywnej i wychowawczej.

- Mimo tego, że wszyscy jesteśmy smutni, bo odeszła, chcę podkreślić, że z wielką radością przyjmuję to, że jest tu dziś, że przybyła. I że tutaj pozostanie, aby Polacy mogli przychodzić i oddawać jej hołd - jej i jej mężowi. Za ich piękne życie, za ich piękną służbę dla Polski - mówił prezydent Duda.

Mszy żałobnej przewodniczył Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz.

Kardynał Nycz podkreślał, że Karolina Kaczorowska była wyjątkową i silną postacią. - Sybiraczka, wielka nauczycielka emigracji, głębokiej wiary - podkreślał.

Zobacz także: Białystok. Wystawa: 30 fotogramów z życia prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej

Jan Józef Kasprzyk - szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - przypomniał zaś, że Karolina Kaczorowska była niezwykle ważną postacią dla polskiej emigracji.

- Pani Karolina uczyła między innymi języka polskiego i historii, w tak zwanych sobotnich szkołach, dzieci polskich emigrantów niepodległościowych znajdujących się w Wielkiej Brytanii - wskazał i podkreślił, że pełniły one ważną rolę w kultywowaniu tradycji niepodległościowej, budowaniu więzów z ojczyzną, której dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii nie poznały. Więc jej rola była ogromna w tym wszystkim, co otworzyło tak zwany Polski Londyn - tłumaczy szef Urzędu.

Źrodło: Polskie Radio 24

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna