MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Wiźnie odnaleziono ludzkie szczątki. "To dowody niemieckiej zbrodni " informuje Dariusz Szymanowski [zdjęcia]

JBa
Stowarzyszenie Wizna 1939
Stowarzyszenie „Wizna 1939” przeprowadziło badania terenowe w Wiźnie, w poszukiwaniu pozostałości z okresu II wojny światowej. W ich wyniku w sobotę, 12 października br., natrafiono na ludzkie szczątki. Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia to przedwojenni mieszkańcy Wizny narodowości żydowskiej.

- To już kolejny etap przeprowadzonych badań, w których potwierdziły się przekazy o zbiorowych, bestialskich mordach na ludności cywilnej, dokonanych przez Niemców w czerwcu 1941 roku - informuje Dariusz Szymanowski, ze Stowarzyszenia Wizna 1939. I dodaje, że nie ma wątpliwości, iż w odnalezionym miejscu znajdują się szczątki zamordowanych w kuźni Żydów.

Czytaj też Gm. Nowogród. Przy budowie drogi odkryto mini cmentarz z różnych epok

Było to jedno z dwóch najbardziej zapamiętanych tragicznych wydarzeń przez lokalnych mieszkańców. Do niewielkiego budynku kuźni, mieszczącej się przy rynku w Wiźnie, Niemcy wrzucili kilka granatów, mordując w ten sposób zgromadzonych tam ludzi, w tym kobiety i małe dzieci. Kolejnym wydarzeniem było rozstrzelanie grupy Żydów na peryferiach miasteczka. Dzięki prowadzonym od kilku lat rozmowom z mieszkańcami Wizny, udało się ustalić, że zamordowanych Żydów Niemcy wrzucili do dołu po wybuchu bomby. Przedstawiciele Stowarzyszenie ustalili o które dokładnie pole chodzi. A potem wykorzystali zdjęcia lotnicze z lat 70-tych, goeradary a nawet detektor metalu Lorenza.

Okazało się, że w dole zalegały duże fragmenty (odłamki) bomby lotniczej, której wybuch spowodował powstanie tak dużej wyrwy w ziemi. Jednakże oprócz tego, na głębokości ok. 1,5 m została odsłonięta pojedyncza, wyraźnie spalona, ludzka kość udowa. W innym miejscu pojawił się fragment buta (niedużego rozmiaru, „czółenko”), w którym, jak się później okazało, znajdowały się kości stopy – wyjaśnia Szymanowski.

W pobliżu odnaleziono także kilka łusek od niemieckiej amunicji z lat 1937 i 1938, które mogą mieć związek z wydarzeniami z czerwca 1941 roku.

Wstrzymano prace i zawiadomiono prokuraturę

Po wypoziomowaniu wykopu dało się zauważyć, że w odkrytym miejscu widoczna jest rzucająca się w oczy warstwa sinego iłu, „odcinająca się” od pozostałej części gruntu. Zmiany zabarwienia gruntu i wyraźnie inna struktura wskazywały na miejsce zalegania szczątków ludzkich. W związku z tym prace przerwano, a następnie, zgodnie z procedurą, o fakcie tym powiadomiono policję i prokuraturę. Niedługo potem na miejscu pojawił się prokurator Prokuratury Okręgowej w Łomży wraz z zespołem dochodzeniowo-śledczym.
- Prokurator zdecydował o wstrzymaniu prac do poniedziałku, kiedy to powinny zapaść dalsze decyzje w tej sprawie – mówi Szymanowski i dodaje, że stowarzyszenie oczekuje, że sprawą ekshumacji oraz zbadania okoliczności tego mordu zajmie się teraz IPN w Białymstoku (oddział właściwy miejscowo).

Zobacz też Po interwencji mediów, miejsce znalezienia szczątek miejsce zostanie przebadane przez historyków[/b
[b] Historia

Niemiecki atak na ZSRR, czyli operacja Barbarossa (niem. Unternehmen Barbarossa) rozpoczął się 22 czerwca 1941 r. Była to najistotniejsza i największa operacja wojskowa w czasie II wojny światowej. Obok działań wojskowych Niemcy prowadzili także zakrojoną na szeroką skalę eksterminację ludności żydowskiej zamieszkującej podbijane tereny. W tym samym dniu Niemcy wkroczyli także do Wizny, która była kontrolowana przez Sowietów. Od samego początku przystąpiono do zorganizowanych akcji mordowania miejscowych Żydów. Wielu z nich zdołało uciec do Jedwabnego lub innych pobliskich miejscowości, próbując w ten sposób uniknąć represji i śmierci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna