Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczą o wizerunek

Bartosz J. Klepacki [email protected]
Członkowie Strzelca działają społecznie i zapewniają, że nie mają nic wspólnego z rasizmem
Członkowie Strzelca działają społecznie i zapewniają, że nie mają nic wspólnego z rasizmem arch. Strzelec
Łomża Strzelec odżegnuje się od niechlubnej przeszłości i chce powiększyć szeregi. Jednostka może być propozycją dla młodych ludzi, ale najpierw musi zmienić stereotypy o organizacji.

Łomżyński Strzelec ogłasza nabór w swoje szeregi. Powstała w 1993 r. organizacja obecnie skupia niewielu, bo tylko 15 członków, choć były czasy, gdy było ich blisko 60. Po przeszło czternastu latach działalności jednostka dalej budzi kontrowersje. Przeciwnicy zarzucają im wspieranie osób o poglądach rasistowskich.

Był kryzys
- Poprzednia ekipa doprowadziła do takiego stanu, że pod koniec 1999 roku jednostka przestała praktycznie istnieć, a wszelkie działania były po prostu niemożliwe - mówi Dariusz Raciborski, dowódca.
To właśnie wtedy miały miejsce różnego typu zdarzenia, które rzuciły negatywne światło na jednostkę. Wszczynanie burd, stadionowe zadymy, epatowanie rasizmem. Otwarcie mówią o tym byli i obecni działacze.
- Nie uciekamy od tamtych wydarzeń, miały one miejsce i wcale się tego nie wypieramy - tłumaczy Raciborski. - Tamtych ludzi już nie ma, a my dalej musimy świecić oczami za ich czyny i udowadniać, że my to nie tamci.

Nie ma tu miejsca na rasizm
Jednostka przeszła radykalne oczyszczenie. Obecnie jest apolityczna i całkowicie odżegnuje się od poglądów rasistowskich.
Udowodnili, że umieją współpracować z policją, choćby przy organizacji finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Teraz są nowi ludzie i jest zupełnie inaczej. Wiemy, jaką misję chcemy pełnić i to jest najważniejsze. Działamy po to, by wspierać wszelkie inicjatywy społeczne - mówi dowódca. - Obstawialiśmy wszystkie marsze papieskie, a ostatnio pomagaliśmy przy organizacji obchodów 10-lecia parafii pw. NMP Częstochowskiej w Łomży.
Od kilku lat jednostka prowadzi regularnie szkolenia z zakresu sztuki przetrwania i samoobrony. Stałym elementem strzeleckich spotkań jest wymiana doświadczeń między starszymi strzelcami a młodym pokoleniem. Część byłych działaczy związała swą przyszłość na stałe z wojskiem, służąc w elitarnych jednostkach oraz pełniąc służbę poza granicami kraju.
Obecny skład z powodzeniem bierze udział w manewrach techniczno-obronnych, gdzie zajmuje czołowe miejsca, uczestniczy w zawodach strzeleckich. Większość ma ukończone kursy spadochronowe, pierwszej pomocy czy Combat 56, które prowadzone były przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna