Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczymy z plagą zwolnień z wf-u

Anna Kopeć
Materiały Ministerstwa Sportu i Turystyki
Nasza akcja. Jeszcze kilka lat temu długotrwałe zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego były sporadycznymi przypadkami. Dziś coraz więcej uczniów wymiguje się od tych zajęć w szkole. Kampania "Stop zwolnieniom z WF" ma to zmienić.

Wierzę, że akcja "Stop zwolnieniom z wf" nie skończy się na plakatach, spotach i artykułach prasowych. Wierzę, że nastąpią zmiany na lepsze. Nadal jestem przeciwnikiem zwolnień, dlatego wspieram akcję w jednym ze spotów. Ale podobnie jak Wy chciałabym, żeby dorośli stworzyli dzieciom i młodzieży takie warunki, które pozwoliłyby mówić im z przekonaniem "Lubię wf!" Ponieważ usportowienie młodych ludzi szczególnie mocno mi leży na sercu będę o tym pisać jeszcze nie raz. I nie tylko pisać, także działać. Obiecuję. - pisze na swoim blogu Ania Lewandowska, absolwentka warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, zawodniczka karate i specjalistka do spraw żywienia, prywatnie żona piłkarza Roberta Lewandowskiego.

Sportsmenka wspiera akcję Ministerstwa Sportu i Turystyki. "Stop zwolnieniom z wf-u". W spotach zachęca głównie dziewczyny do aktywności. To kampania prowadzona przez ministerstwo sportu. Jej głównym założeniem jest walka z plagą zwolnień z wf-u. Akcja jest skierowana do dzieci i młodzieży oraz do szkół. Jej celem jest nie tylko zachęcanie młodych do aktywności fizycznej, ale także stworzenie warunków, które pozwolą na uprawianie sportów przez najmłodszych.

Problem w szkołach

W ostatnich latach problem zwolnień przybrał rozmiary plagi i w niektórych szkołach na wf-ie nie ćwiczy nawet 1/3 uczniów i uczennic. Lista powodów, dla których uczniowie unikają zajęć wf jest długa. Najczęstsze przyczyny to brak stroju (33,1%), zwolnienie od rodziców (22,8%) i zwolnienie lekarskie (17,7%). Uczniowie podnoszą, że lekcje są nudne i monotonne, po zajęciach nie ma jak się umyć, a ocena z wf-u zaniża średnią na koniec.
Tymczasem warto pamiętać o tym, że aktywność fizyczna przynosi same zyski. Uprawianie sportu nie tylko rzeźbi sylwetkę, poprawia samopoczucie i wydajność intelektualną, ale także pozwala postawić sobie cele, pokonać własne słabości, wyróżnić się i zdobyć uznanie otoczenia. Sport to po prostu ogromna przyjemność połączona ze zdrowym stylem życia.

Podziel się ciekawym pomysłami

- Jesteś wuefistą i swoje lekcje organizujesz w nietypowy sposób? W Twojej szkole wf to nie tylko przewroty na materacach, mecze siatkówki czy rzut piłką lekarską? Działasz na rzecz popularyzacji sportu wśród dzieci i młodzieży? Twoi uczniowie mogą pochwalić się sukcesami sportowymi? Koniecznie daj nam znać!
- W naszej kampanii chcemy pokazać takie szkoły w województwie podlaskim, gdzie lekcje wf nie są zmorą uczniów. Zachęcamy dyrektorów szkół, nauczycieli, trenerów, rodziców, społeczników do dzielenia się doświadczeniami. Na naszych łamach z przyjemnością zaprezentujemy tych, z których warto brać przykład.
- Materiały (teksty, zdjęcia, kontakty) należy wysłać na adres: [email protected]

W ten sposób możemy wspólnie stworzyć poradnik dobrych praktyk i uatrakcyjnić lekcje!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna