Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walendzewicz był potężny

Dorota Naumczyk, prof. Michał Kondratiuk
Archiwum
Kilkuset Czytelników „GW“ zgłosiło się za naszym pośrednictwem do prof. Michała Kondratiuka z prośbą o rozszyfrowanie ich nazwisk i nazw miejscowości.

Nasza Czytelniczka Ewa Wysocka pisze do nas w mailu: „Bardzo proszę o rozszyfrowanie pochodzenia nazwiska mojej babci Gulacz, nazwiska rodowego mojego ojca - Bagiński oraz nazwiska męża - Wysocki. Z góry dziękuje za poświęcony czas, jak i za podzielenie się wiedzą.“

GULACZ

- Nazwisko Gulacz utworzone zostały od podstawy gul-. Gwarowe gulać oznaczało „hulać“, gula - guza, a gulaj - włóczęgę i hultaja - rozpoczyna prof. Michał Kondratiuk. - Białoruskie hulać oznacza „bawić się zabawkami, w chowanego, grać w karty, w siatkówkę, a przenośnie - szaleć, hulać, próżnować, leniuchować, obijać się, tańczyć, weselić. Na Białorusi i w Rosji popularne są nazwiska: Hul, Hulko, Hulaj, Hulaka, Hular, Hulej, Hulec, Hulicz, Hulewicz i inne (zobacz M. Biryła, Biełaruskaja antrapanimija, część 2). Nazwisko Gulacz poświadczone jest w źródłach polskich w latach 1470-80, a obecnie jest rzadkie. Zarejestrowano tylko po kilka takich nazwisk na terenach dawnego województwa łomżyńskiego i wałbrzyskiego.

BAGIŃSKI, BAGIEŃSKI

- Nazwisko Bagieński zaś w źródłach polskich poświadczone jest od roku 1455, zaś Bagiński - od roku 1590 - kontynuuje językoznawca. - Nazwiska te i podobne pochodzą od licznych nazw miejscowości w kraju typu: Bagno, Bagienice, Bagienki, Bagienko, Bagieńsko. Nazwisko Bagiński w Polsce noszą 10.082 osoby.

W naszym regionie nazwisko Bagiński występuje głównie w Łomży (245 mieszkańców) i w Białymstoku (213). Można je też spotkać m.in. w Suwałkach (118), Ełku (88), Grajewie (53), Łapach (44), Augustowie (42), Hajnówce (39), Bielsku Podlaskim (33), Zambrowie (31) - na podst. www.nazwiska-polskie.pl

WYSOCKI

- Nazwisko Wysocki zaś poświadczone jest w źródłach polskich w 1399 roku - twierdzi prof. Kondratiuk. - Pochodzi ono od nazw miejscowości: Wysoka (częste), miast w naszym regionie, np. Wysokie Mazowieckie oraz w pobliżu na Białorusi - Wysokaje (dawniej Wysokie Litewskie) na linii kolejowej Brześć - Białystok. Nazwisko Wysocki jest w Polsce bardzo popularne - ma aż 29.720 nosicieli. Powszechne jest także w Rosji, znane już w XIV-XVII w..

W naszym regionie osoby o nazwisku Wysocki/Wysocka można spotkać głównie w Białymstoku (759 mieszkańców), Suwałkach (266), Ełku (238), Łomży (171), Auguistowie (115), Czarnej Białostockiej (77).

WALENDZEWICZ, WALENDZIEWICZ

Natomiast nasz Czytelnik Jakub Walendzewicz prosi o wyjaśnienie etymologii jego nazwiska.

- Podstawą bezpośrednią obu form nazwiska: Walendzewicz i Wlendziewicz są nazwiska Walenda, Walendy, Walendz, a te pochodzą od imion znanych w Polsce już w XV wieku w postaciach: Walenty, Walentyn - rozpoczyna prof. Michał Kondratiuk. - Te formy są odpowiednikami łacińskich imion Valens, Valentinus, od łacińskich apelatywów valens, valentis, co oznacza „mocny, potężny’. W języku cerkiewnym i rosyjskim funkcjonuje imię własne Walentin i jego warianty ludowe Walen, Wala, Walet, Tina. W polskich postaciach imion Walenty, Walentyn mogła występować wymiana spółgłosek [t] na [d], stąd mamy nazwy osobowe: Walenta, Walenda.

Jak dodaje językoznawca, w Polsce mamy 189 nosicieli nazwiska Walendzewicz (z tego aż 172 nosicieli w dawnym woj. suwalskim) oraz 13 nosicieli nazwiska Walendziewicz (z czego w woj. suwalskim zamieszkiwało 11 osób) - inf. na podstawie wydania książkowego Słownika nazwisk współcześnie w Polsce używanych, K. Rymuta.

W naszym regionie nazwisko Walendzewicz najczęściej można spotkać w Suwałkach (89 mieszkańców).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna