Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka na słowa

Waldemar Albowicz [email protected]
Cezary Ilczyna wręcza nagrody książkowe Emilowi Guzowi
Cezary Ilczyna wręcza nagrody książkowe Emilowi Guzowi W. Albowicz
Aż 34 uczestników wzięło udział w 8. edycji Powiatowego Turnieju Pięknego Czytania.

Jedna z nielicznych w Polsce imprez o takiej tematyce, organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Wilkasach, cieszy się od siedmiu lat nieustającą popularnością. Każdy z uczestników czyta dowolnie wybrany fragment klasyki polskiej i światowej, ograniczony do dwóch minut.
- Listopad jest miesiącem poezji i polskiej mowy - informuje Bożenna Oleksiak, dyrektorka GOK. - Propagujemy czystość polskiego języka, przywracając mu piękno.
Do rywalizacji określanej przez organizatorów mianem prawdziwej walki nie na miecze, lecz na słowa przystąpiły 34 osoby. Jury, w którego składzie znaleźli się m.in. aktor Teatru Jaracza w Olsztynie Cezary Ilczyna i laureat Grand Prix I edycji turnieju, giżycczanin Maciej Wróbel, obecnie dziennikarz Telewizji Polskiej, zwracało uwagę głównie na dobór repertuaru, dykcję, brzmienie głosu, wykonanie i ogólny wyraz artystyczny. Największym wzięciem cieszyły się fragmenty książek Orzeszkowej, Sienkiewicza, Żeromskiego, Haszka, Saint-Exupery'ego i Tolkiena. Po przesłuchaniu wszystkich uczestników jury miało twardy orzech do zgryzienia, nikt nie czytał bowiem bezbłędnie i wybór najlepszych musiał trochę potrwać.
- Nie gońcie do przodu i nie mówcie jednym haustem - pouczał młodzież Cezary Ilczyna. - Zwracajcie też uwagę, aby nie wprowadzać monotonii, która nudzi słuchaczy. Przez intonację głosu nadawajcie postaciom odpowiednie charaktery, bo każda ma swój temperament i w ten sposób je różnicujecie. Pamiętajcie, że najważniejsze elementy przy czytaniu to: koncentracja, stosowanie pauz i barwnego dialogu oraz dykcja.
Aktor uznał za nieporozumienie mówienie pod nosem i skracanie samogłosek, co trzeba jak najszybciej eliminować.
Laureatka 3. miejsca wśród gimnazjalistów Michalina Stanek wybrała "Łabędzia" Sławomira Mrożka, książkę czytaną jej wcześniej przez ojca.
- Jesteśmy prawdziwymi pasjonatami książek, w domu mamy ich blisko dwa tysiące - przyznała Michalina. - Dla mnie są one najlepszą formą wypoczynku i relaksu. Cieszę się, że po chorobie głos nie odmówił mi teraz posłuszeństwa. Zawsze chciałam zostać dziennikarką, chociaż ostatnio myślę o zawodzie seksuologa bądź psychologa.
Zdobywca 3. miejsca w gronie uczniów szkół średnich Rafał Lemancewicz miał po czytaniu "Quo Vadis" Sienkiewicza pewien niedosyt. Mimo zwracania uwagi na akcentowanie słów i pewnych fragmentów dla ich wzmocnienia czuł, że mógł zrobić to lepiej.
- Dynamiczny styl prozy Sienkiewicza najbardziej mi się podoba - powiedział nam. - Zbyt często nie czytam, ale do udziału w turnieju zachęcili mnie nauczyciele. Moją najlepszą książką jest "Hrabia Monte Christo".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna