Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka z uzależniami. Uświadamianie już w podstawówkach i przedszkolach

Paweł Chojnowski [email protected]
Opr. graf. R. Mogilewski
Na na jeden punkt prowadzący na terenie Łomży sprzedaż napojów alkoholowych przypadają 323 osoby - czytamy w "Łomżyńskim programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz patologii społecznej na 2014 rok".

Nic dziwnego, że przybywa osób uzależnionych. A jednym z głównych wniosków programu jest ten, że profilaktyka powinna obejmować coraz młodsze grupy wiekowe (podstawówki, a nawet przedszkola), by uniknąć "lawinowego wzrostu niepożądanych zachowań alkoholowych po przejściu do gimnazjum".

Alkohol rodzi problemy

Diagnoza skali problemu uzależnień w Łomży oparta została na twardych danych z wielu instytucji (okres sprawozdawczy od września ub. r. do końca czerwca br.). Wystarczy wymienić: na oddziale psychiatrycznym w Szpitalu Wojewódzkim przebywało w tym czasie 85 osób, u których występowały problemy z nadużywaniem alkoholu lub narkotyków. W Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży leczyło się 75 osób uzależnionych od alkoholu, 45 współuzależnionych i 16 uzależnionych od środków psychoaktywnych.

Prokuratura Rejonowa w Łomży zarejestrowała 145 spraw o skierowanie na przymusowe leczenie odwykowe (77 dotyczyły mieszkańców Łomży).

Łomżyńska policja zatrzymała do wytrzeźwienia 327 osób (dane dotyczą całego powiatu). Jako że w mieście nie ma izby wytrzeźwień, takie osoby noc muszą spędzić w policyjnych pomieszczeniach dla zatrzymanych. Osób małoletnich zatrzymanych pod wpływem alkoholu było 12. Alkoholowe libacje często wiążą się z przemocą domową. Takich interwencji policja odnotowała 704. 156 rodzin objęto procedurą Niebieskiej Karty.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łomży pomaga blisko stu rodzinom (ok. 300 osobom), w których występuje problem alkoholowy. Szczególną opieką objęte są dzieci wychowujące się w takich rodzinach. MOPS zapewnia im wakacyjne wyjazdy, finansuje zakup podręczników, przyborów, leków.

Promocja zdrowia i trzeźwości

Jakie działania będą podejmowane w przyszłym roku, by walczyć z niepokojącym zjawiskiem?

Autorzy "Programu" wskazują przede wszystkim udział we wszelkich ogólnopolskich kampaniach promujących zdrowie i trzeźwość. Szczególnie wspierane będą programy profilaktyczne zapobiegające uzależnianiu się dzieci i młodzieży od alkoholu, do palaczy, internetu. Z drugiej strony jednym z priorytetów będzie też wspieranie alternatywnych form spędzania wolnego czasu przez łomżyńską młodzież. Edukowani będą też rodzice, wychowawcy, nauczyciele w zakresie pomocy młodym ludziom w utrzymaniu abstynencji.

Działania takie podyktowane są alarmującym raportem z łomżyńskich szkół (o którym niedawno pisaliśmy) dotyczącym uzależnień. Wynikało z niego, że zwiększa się ilość uczniów spożywających alkohol i to w coraz młodszym wieku.

- Zdarzają się pojedyncze przypadki, że trafiają do nas niepełnoletni, ale jesteśmy bardzo ostrożni, jeśli chodzi o diagnozowanie uzależnień u dzieci - mówi Paweł Kołakowski, dyrektor WOPiTU w Łomży. - Najczęściej jest to eksperymentowanie z alkoholem.

Takie eksperymenty prowadzą jednak do późniejszych nieszczęść. Stąd taki nacisk na wczesną profilaktykę. Na realizację ww. zadań przeznaczone zostaną środki pozyskane z koncesji na sprzedaż alkoholu. W przyszłym roku będzie to, zgodnie z projektem budżetu, ponad 1,6 mln zł.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna