Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto się zabezpieczyć i sporządzić testament

d
sxc.hu
Ważna rada dla osób pozostających w bezdzietnych związkach małżeńskich.

Mąż zmarł nagle. Nie mieliśmy dzieci. Czy to prawda, że prawo do naszego mieszkania nabywa rodzeństwo męża? W jakiej części dziedziczą oni spadek i czy mogliśmy coś zrobić, żeby do tego nie doszło? - zapytała wdowa.

Kwestię tę wyjaśnia Beata Duczmalewska, notariusz z Izby Notarialnej w Białymstoku:
- Rzeczywiście w sytuacji, kiedy zmarły nie ma dzieci (i innych zstępnych, a więc wnuków, prawnuków itd.), kodeks cywilny przewiduje, że dziedziczy małżonek zmarłego i jego rodzice, a jeśli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy. Oczywiście, jeśli oboje rodzice nie żyją, ich udziały dziedziczy rodzeństwo spadkodawcy.

Jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając dzieci (albo dalszych zstępnych), udział który by mu przypadał, przypada jego dzieciom (lub dalszym zstępnym). Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa wynosi połowę spadku. Jeżeli więc mieszkanie (a także cały pozostały majątek) nabyliście Państwo w trakcie trwania małżeństwa do majątku wspólnego, to z chwilą śmierci męża przedmiotem dziedziczenia stała się połowa tego mieszkania (jak też połowa całego majątku).

Pani udział w tym spadku wynosi 1 część, czyli jedną część całego Waszego majątku, a to, co przypada pozostałym spadkobiercom, stanowi 1 część całego Waszego majątku. Jeśli mieszkaliście Państwo z mężem razem - może Pani żądać ze spadku ponad swój udział przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia męża korzystaliście wspólnie lub Pani sama.

Takiej sytuacji można było zapobiec sporządzając wzajemne testamenty: Pani w swoim testamencie powołałaby męża do spadku, a mąż powołałby w swoim testamencie do dziedziczenia Panią. Ponieważ zachowek przysługuje jedynie zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, rodzeństwo męża nie miałoby wówczas żadnych roszczeń wobec Pani. W obecnej sytuacji, gdy w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe a nie testamentowe, po uprzednim przeprowadzeniu postępowania o stwierdzenie nabycia spadku (można to zrobić zarówno w sądzie, jak i u notariusza), musi Pani dokonać działu spadku. I tu można to zrobić za porozumieniem stron - u notariusza, a bez porozumienia między spadkobiercami - w sądzie.

Trzeba zaznaczyć, że możliwy jest dział spadku przyznający Pani mieszkanie bez obowiązku spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, o ile oni wyrażą na to zgodę lub taką decyzję po rozpatrzeniu wszystkich okoliczności podejmie sąd. W przeciwnym razie będzie Pani musiała w jakiś sposób podzielić się z nimi spadkiem lub po prostu spłacić ich.

Notariusz Beata Duczmalewska zwraca uwagę, iż warto zasugerować wszystkim osobom pozostającym w bezdzietnych związkach małżeńskich, aby po przeanalizowaniu swoich sytuacji rodzinnych, przemyślały zasadność sporządzenia takich testamentów wzajemnych, po to by pozostały przy życiu małżonek nie miał problemów z rodziną zmarłego współmałżonka. Warto się zabezpieczyć. Małżonkowie już najczęściej u progu małżeństwa stają się właścicielami jakiegoś tam majątku, a przede wszystkim nabywają mieszkania, więc temat testamentów wzajemnych staje się ważny nie tylko dla ludzi starszych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna