Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wasilków. Podlaskie zdobyło kolejne kulinarne „Perły”. Liczą się smak i tradycja [zdjęcia]

Opr. Andrzej Matys
Jesteście stałymi bywalcami salonów kulinarnych. Robicie wspaniałe potrawy: smaczne i naturalne - przygotowane z radością, miłością i otwartością – mówił wicemarszałek Stanisław Derehajło. W czwartek (7.10) w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej zostali uhonorowani zdobywcy pięciu najnowszych kulinarnych „Pereł” województwa.

Wszyscy startowali w prestiżowym konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki regionów”. Kompot z rajskich jabłuszek, udziec z pieca chlebowego, sok z kiszonego buraka, szczupak z angielki i szpikowany udziec z dzika. To smaki, które podbiły podniebienia jurorów i pozwoliły przywieźć z konkursu w Poznaniu kolejne „Perły”.

Jednak nagrody za najlepsze potrawy to nie wszystko. Ze stolicy Wielkopolski z Kluczem do Polskiej Spiżarni wrócił wicemarszałek Stanisław Derehajło.

– Ta nagroda należy się moim rodzicom, bo to oni zaszczepili we mnie miłość do kulinariów, ale też do kultury stołu. Chciałbym ją dedykować moim dzieciom, które (mam nadzieję) przejmą po mnie tę miłość do regionu i dumę z bycia Podlasianinem – podkreślił wicemarszałek Derehajło i dodał, że od teraz jest klucznikiem wszystkich podlaskich spiżarni.

Laureaci „Pereł 2021” to także zwycięzcy wojewódzkiego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, który w tym roku odbył się w Skrybiczach.

Czytaj również:

Pierwszy raz w historii „Perła” trafiła do pań z koła gospodyń wiejskich z Radziłowa, które przygotowały szczupaka z angielki. Ich przepis na sukces to przede wszystkim tradycyjna receptura.

– Ryba, do tego przyprawy, a zwłaszcza pietruszka, bo szczupaki ją lubią, no i odrobina bułki namoczonej w mleku – zdradziła Agnieszka Chrzanowska i zapowiedziała, że gospodynie pracują już nad kolejnym popisowym daniem.

Wśród tegorocznych zwycięzców są weterani konkursu. W kolekcji Małgorzaty Otapowicz z Kryłatki to już czwarta „Perła”, tym razem za szpikowany udziec z dzika.

– Jestem bardzo dumna, że nasze potrawy są doceniane. Spełniamy się w tym – stwierdziła gospodyni Agroturystyki Leśny Dworek.

„Perłę” zdobył także udziec z pieca chlebowego autorstwa Małgorzaty Wojtach ze Szpakowa.

– Jest to dla nas bardzo duże wyróżnienie, cieszę się z niego bardzo. Chcemy kontynuować tradycję, pokazywać na talerzu naszą otwartość i to, że wszystko robimy z sercem – mówiła pani Małgorzata.

Czytaj również:

Wszyscy laureaci „Pereł” otrzymali od Wojciecha Mojkowskiego, dyrektora Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego listy gratulacyjne.

– To dzięki państwu tradycje kulinarne województwa są zachowane, rozwijane i przekazywane następnym pokoleniom. Stanowicie konkurencję nie do pobicia – zapewnił dyrektor PODR.

Dotychczas w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki regionów” Podlaskie otrzymało 51 „Pereł” i sześć „Kluczy do Polskiej Spiżarni”.

„Perły” kulinarne w 2021 roku zdobyli:

  • Małgorzata Ostapowicz z Agroturystyki Leśny Dworek w Kryłatce za „Szpikowany udziec z dzika”;
  • Małgorzata Wojtach z rodzinnej firmy „Biebrzańskie Smaki” ze Szpakowa za „Udziec z pieca chlebowego”;
  • Władysław Gryka z Suszczego Borku za „Kompot z rajskich jabłuszek”;
  • Marek Sienkiewicz z „Kiszenie z Tradycją” w Czarnej Wsi Kościelnej za „Sok z kiszonego buraka”;
  • Agnieszka Chrzanowska i KGW w Radziłowie za „Szczupaka z angielki”.

Dodajmy, że o dwójce producentów nagrodzonych w Poznaniu "Perłami" smaku można przeczytać w bazie podlaskich producentów:
Kiszenie z Tradycją
Biebrzańskie Smaki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna