Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne badania dla panów

Ewa Kurzyńska [email protected]
sxc.hu
Problemy z prostatą sygnalizują charakterystyczne objawy. Jednymi z pierwszych są trudności z oddawaniem moczu i zwiększona częstotliwość korzystania z toalety zarówno w dzień, jak i w nocy.

Może pojawiać się nagłe parcie na pęcherz i uczucie konieczności natychmiastowego oddania moczu. - Takie dolegliwości mogą pojawić się już po 40. roku życia. Częściej jednak dotyczą panów po 50. urodzinach - tłumaczy lek. med. Dariusz Sobieraj, urolog.

Ponieważ wspominanym objawom zazwyczaj nie towarzyszą inne symptomy, np. gorsze samopoczucie czy ból, to panowie nagminnie bagatelizują problemy z oddawaniem moczu. W efekcie przerost stercza przez wiele lat postępuje nieleczony.

- To błąd. Zmiany mogą mieć charakter łagodny i wynikać z naturalnego procesu starzenia organizmu. Przyczyną może być jednak złośliwy nowotwór. W takiej sytuacji wczesna diagnoza jest kluczowa - podkreśla doktor Sobieraj.
Wątpliwości jest w stanie rozstrzygnąć tylko lekarz. Panowie w pierwszej kolejności powinni udać się do lekarza rodzinnego. Bardzo ważnym badaniem jest tzw. PSA, polegające na określeniu we krwi stężenia antygenu sterczowego. Zleca je lekarz. Prywatnie kosztuje ok. 30 zł. Jeżeli norma jest przekroczona, to konieczna jest wizyta u urologa.
- Każdy mężczyzna, który kończy 45 lat, powinien takie badanie wykonywać raz w roku - tłumaczy specjalista.

Dodatkowo oznacza się także stężenie kreatyniny i wykonuje badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne lub przez odbytnicę. Dalsze postępowanie zależy od diagnozy. Jeśli w wyniku przeprowadzonych analiz podejrzewa się nowotwór, wykonuje się biopsję i badanie histopatologiczne pobranych komórek.

- W przypadku raka konieczna jest operacja lub radykalna radioterapia - mówi Dariusz Sobieraj
Leczenia wymaga także łagodny przerost stercza. Narząd, który u zdrowego dorosłego mężczyzny ma wielkość kasztana, w podeszłym wieku może osiągnąć rozmiary jabłka. Dochodzi wówczas do ucisku fragmentu cewki moczowej. Taki stan może powodować zaleganie moczu, kamicę pęcherza, infekcje dróg moczowych, a w końcu, po długim okresie choroby, nawet niewydolność nerek.
- Tak jak samochód wymaga corocznego przeglądu, tak samo panowie powinni pamiętać o regularnych kontrolach gruczołu krokowego. Nie ma w tym niczego wstydliwego czy bolesnego - podkreśla specjalista.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna