Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważne śniadanie

(agsa)
Śniadanie pracującej umysłowo kobiety powinno dostarczać ok. 500 kcal
Śniadanie pracującej umysłowo kobiety powinno dostarczać ok. 500 kcal
Ważne jest nie tylko to, by nie zrywać się z łóżka i wstawać wyspanym, ale też by na starcie zjeść smaczne, a przede wszystkim pełne wartości odżywczych śniadanie.

Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi - to znane wszystkim powiedzenie doskonale podsumowuje naszą wiedzę o śniadaniu.

Wiele osób jednak rezygnuje z tego posiłku, najczęściej z pośpiechu, zastępując je np. szybko wypitą kawą. Z pustym żołądkiem wychodzą z domu nie tylko dorośli - zdarza się to również dzieciom, niedopilnowanym przez rodziców. Takie postępowanie powoduje zazwyczaj późniejsze zaspokajanie głodu czym popadanie.

Zjedz rano, nie zjesz wieczorem
Śniadanie to z pewnością najważniejszy posiłek w ciągu dnia - uzupełnia substancje odżywcze, które organizm zużył podczas snu oraz dostarcza nowych, potrzebnych dla udanego rozpoczęcia codziennych zajęć.

- Od jakości zjedzonego rano śniadania zależy, jak wydajnie będziemy funkcjonować przez cały dzień: wykonywać pracę, koncentrować się podczas nauki, ćwiczyć czy trenować. I wreszcie, kiedy sięgniemy po następny posiłek - mówi Magdalena Iwaszkiewicz, specjalista z poradni dietetycznej Perfectdiet.
Oczywiste jest więc, że śniadanie trzeba przygotowywać z rozmysłem, pamiętając o wskazówkach specjalistów. Przede wszystkim - musi dostarczyć nam energii.
- Śniadanie powinno dostarczyć ok. 25-30 proc. kalorii, których potrzebujemy w ciągu dnia, zależnie od trybu życia. Przykładowo, dla kobiety, która pracuje umysłowo i prowadzi raczej siedzący tryb życia, powinno zawierać ok. 500 kcal - mówi Magdalena Iwaszkiewicz.

Taka dawka energii z samego rana pozwoli nam uniknąć skumulowanego zaspokajania potrzeb energetycznych organizmu wieczorem.

Poranek zbilansowany
Śniadanie powinno być posiłkiem urozmaiconym, zawierającym wszystkie wartości odżywcze. Prawidłowo skomponowane zawiera węglowodany, białko, tłuszcze, a także witaminy i sole mineralne. Najlepszym źródłem węglowodanów są produkty zbożowe - warto korzystać z tych wytwarzanych na bazie pełnego ziarna, ponieważ dostarczają również solidną porcję ważnego w funkcjonowaniu organizmu błonnika pokarmowego. Dostarczające budulca komórkom białka znajdziemy w nabiale i wędlinach. Zawiera je zarówno jogurt, jak i żółty ser, jajko czy plaster wędliny, najlepiej chudej. Tłuszczy dostarczymy organizmowi smarując pieczywo cienko masłem, natomiast niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów - ozdabiając kanapkę warzywami, dorzucając owoce do płatków śniadaniowych czy wypijając szklankę soku.

Naturalnie i smacznie
W ciągu dnia zarówno nam, jak i naszym dzieciom zdarza się podjadać kupione w pośpiechu, niekoniecznie zdrowe przekąski. Zaopatrując dom w produkty przeznaczone na pierwsze śniadanie, szukajmy więc tych jak najbardziej naturalnych i jak najbogatszych w wartości odżywcze.

- To właśnie z myślą o potrzebach śniadaniowych naszych konsumentów stworzyliśmy bogatą ofertę płatków śniadaniowych. Wanilki, Toffiki, czekoladowe Grizle czy Cynamonki wzbogaciliśmy ponadto kompleksem 10 witamin, niezbędnych dla zdrowia zarówno najmłodszych, jak i tych starszych konsumentów - mówi Anna Warpechowska, ekspert z firmy Granex, producenta żywności z pełnych ziaren zbóż.

Dla tych, co są na diecie
Wielkimi krokami zaczyna zbliżać się wiosna, więc zapewne wielu z nas myśli już o tym, jak odzyskać z lekka zaniedbaną podczas zimy formę. Śniadanie osób odchudzających się z pewnością będzie mniej kaloryczne, nadal jednak powinno zawierać wszystkie wartości odżywcze niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Na szczęście mamy na rynku wiele produktów, którymi zastąpić można te tradycyjne.
- Osoby odchudzające się zwykły chleb z powodzeniem zastąpić mogą lekkim, chrupkim pieczywem lub waflami ryżowymi, równie dobrze sprawdzającymi się w roli podstawy kanapek. Jeśli szczególnie dbamy o wagę, do płatków dorzućmy garść produktów wysokobłonnikowych. Dzięki temu zjemy mniej, a jednak dłużej będziemy syci, a tym samym skonsumujemy w ciągu dnia znacznie mniej słodyczy czy innych przekąsek - mówi Magdalena Iwaszkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna