Weekend ze „Zdrowym Życiem” w Łomży. Przyjdź do mobilnej strefy, zrób badania i uzyskaj poradę lekarską

Materiał informacyjny PZU S.A
Udostępnij:
Po uroczystej inauguracji projektu „Zdrowe Życie” mobilna strefa zdrowia rusza w Polskę. W najbliższy weekend zawita do Łomży. Będzie można zrobić w niej ważne dla zdrowia badania diagnostyczne, takie jak m.in. EKG, pomiar poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi oraz spirometrię, a ich wyniki od razu skonsultować z lekarzami specjalistami. Zbadać się będzie można 25 i 26 czerwca w godzinach 10-19 na Placu Niepodległości!

„Zdrowe Życie” to pierwszy ogólnopolski projekt poświęcony profilaktyce zdrowotnej, przygotowany we współpracy Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia, PZU oraz pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser–Dudy.

– Wymiernym wskaźnikiem nowoczesności jest średnia długość życia obywateli – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystej inauguracji projektu w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, najlepszym sposobem na podniesienie tej średniej jest profilaktyka.

Zdrowie Polaków – wspólna sprawa

Po pandemii nastał czas, by zadbać o poprawę stanu zdrowia Polaków dzięki zaangażowaniu kilku resortów, kilku podmiotów oraz ogromnej rzeszy ludzi, którzy zdrowie zawsze traktują jako priorytet i wyzwanie.

W ramach projektu „Zdrowe Życie” zostały zaplanowane działania, które mają zachęcić dorosłych i dzieci do prowadzenia zdrowego stylu życia. Jednym z nich jest zachęcenie do badań w ogólnodostępnych mobilnych strefach zdrowia. Podczas ostatniej akcji z możliwości badań profilaktycznych skorzystało ponad tysiąc osób! To tysiąc szans na dłuższe życie w zdrowiu.

Podobnie jak podczas inauguracji projektu 3 czerwca w Warszawie, w ten weekend w Łomży będzie można będzie wykonać wiele bezpłatnych specjalistycznych badań i skorzystać z konsultacji lekarskich.

W ramach dostępnych konsultacji lekarskich będzie można zrobić:

  • mammografię;
  • USG płuc;
  • EKG
  • spirometrię;
  • zmierzyć poziom glukozy i cholesterolu, ciśnienie krwi;
  • zbadać skórę dermatoskopem;
  • wykonać analizę składu ciała - wagę, ilość tłuszczu i mięśni.

W miasteczku będzie można też założyć Internetowe Konto Pacjenta.

Mobilna strefa zdrowia w Łomży pojawi się na Placu Niepodległości i będzie czynna 25 i 26 czerwca w godzinach 10:00-19:00.

„Zdrowe Życie” – dlaczego profilaktyka jest tak ważna

Wielu Polaków w ogóle nie jest świadomych tego, że szwankuje im zdrowie. Nawet jeśli coś podejrzewają, to dopóki ból lub inne dolegliwości mocno nie komplikują życia, nie idą do lekarza. Niemal wszyscy jesteśmy w kręgu ryzyka dopóki nie zajmiemy się na poważnie profilaktyką zdrowotną.

Jak podkreślają organizatorzy projektu "Zdrowe Życie", zdrowie to także wybory codzienne, które podejmujemy, decydując między innymi o tym, co zjemy, a także czy wieczór spędzimy

na kanapie przed telewizorem czy jednak pójdziemy na spacer. Kwestie zdrowotne stoją za naszymi codziennymi wyborami.

Z prowadzonych przez PZU badań wynika, że 78 proc. Polaków wie, jak duże znaczenie ma właściwe odżywianie się – lecz tylko 47 proc. z nich deklaruje, że stara się przestrzegać prawidłowej diety. W efekcie Polacy gremialnie borykają się z problemem nadwagi. Tylko podczas pandemii 42 proc. z nas przybrała na wadze średnio 5,7 kg! Otyłość to jednak nie tylko dyskomfort. To przede wszystkim przyczyna szeregu chorób, m.in. cukrzycy, na którą co roku zapada ponad 400 tys. osób, a liczbę osób chorujących na nią liczymy już w milionach.

Pamiętajmy: koszty leczenia następstw chorób cywilizacyjnych kilkudziesięciokrotnie przekraczają wydatki przeznaczane na profilaktykę tych chorób!

Warto nieustannie uświadamiać, że kluczem do tego, by Polacy byli zdrowi po dwóch ciężkich latach pandemii koronawirusa, jest profilaktyka.

Musimy doprowadzić do tego, by Polacy chcieli się badać, chcieli korzystać z programów profilaktycznych. One dostarczają informacji o schorzeniach i chorobach, które można leczyć na wczesnych etapach w sposób mniej inwazyjny.

– Zachęcam, by odwiedzić mobilną strefę zdrowia wszędzie tam, gdzie ona się pojawi – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

Oprócz Łomży mobilne strefy zdrowia trafią w letnie i jesienne weekendy do innych miast w Polsce: do Stalowej Woli, Biłgoraja, Torunia, Krasnegostawu, Elbląga, Buska-Zdroju, Tomaszowa Mazowieckiego i Działdowa.

Bieżące informacje na temat projektu i wydarzeń towarzyszących odbywających się w jego ramach będą dostępne na stronie internetowej www.zdrowezycie.org.pl oraz stronach internetowych KPRP, MZ, MAP, NFZ i PZU, a także w mediach społecznościowych wszystkich współorganizatorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie