Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „W kręgu życia” Michała Jackowskiego w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wystawa rzeźb Michała Jackowskiego prezentowana będzie 15 października w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. - Są to prace wykonane z brązu i marmuru kararyjskiego, które przedstawiają figury: mężczyzny i kobiety. Postaci tworzą różne konstelacje, układy, a jednocześnie są związane z symbolem koła. Czasem ten krąg jest pełny, czasem się rozsypuje – zapewnia Jackowski. I dodaje: - Ta wystawa dotyka intymności każdego z nas. Jest jakiś konflikt, pełnia. Mamy tu również feminizm, w dobrym tego słowa znaczeniu. Myślę, że te rzeźby przedstawiające nagie ciała, symbolizują sacrum. Nie są wyzywające, czy kontrowersyjne. Takiego podejścia brakuje we współczesnej kulturze.

Ukochana żona i poezja

- Cykl prac „W kręgu życia” narodził się z relacji z moją ukochaną żoną i z wielkiej miłości do życia. Ale też ekspozycja ta jest wyrazem inspiracji poezją Haliny Poświatowskiej, którą usłyszałem w piosenkach Janusza Radka z płyty "Poświatowska/Radek. Kim ty jesteś dla mnie". Od lat tworzę rzeźby do tego cyklu – powiedział Michał Jackowski. - Są to prace wykonane z brązu i marmuru, które przedstawiają figury: mężczyzny i kobiety. Postaci tworzą różne konstelacje, układy, a jednocześnie są związane z symbolem koła. Czasem ten krąg jest pełny, czasem się rozsypuje.


Unikatowe prace artysty pierwszy raz ujrzą światło dzienne w jego rodzinnym mieście Białymstoku 15 października. Jest to zamierzone działanie rzeźbiarza, który bardzo emocjonalnie podchodzi do stworzonych w cyklu życia dzieł.

- Jedna praca jest wyjątkowa, w kształcie metrowej średnicy złotej obrączki, a wewnątrz niej, widzimy rzeźbione sceny miłosne, ojcostwo, macierzyństwo. To wszystko jest dla mnie bliskie, bo mamy z żoną siedmioro dzieci – zwierza się Michał Jackowski.

Wernisaż wystawy „W kręgu życia” Michała Jackowskiego w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Paweł Ławreszuk

Tworzył je intymnie niejako obok głównego nurtu swojej twórczości z przekonaniem, że ukazane zostaną najbliższym z przesłaniem kontemplacji życia i miłości.

- Ekspozycja dotyka intymności każdego z nas. Jest jakiś konflikt, pełnia. Mamy tu również feminizm w dobrym tego słowa znaczeniu. Myślę, że te rzeźby przedstawiające nagie ciała, symbolizują sacrum. Nie są wyzywające, czy kontrowersyjne. Takiego podejścia brakuje we współczesnej kulturze – ocenia rzeźbiarz.

Wernisaż wystawy „W kręgu życia” Michała Jackowskiego w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
mat. organizatora

Duża plenerowa praca artysty wkomponowana będzie w strefę ogrodu na terenie posesji otaczającej budynek muzeum. Integralną częścią wystawy będą rysunki artysty i szkice rzeźbiarskie, które były początkiem dla końcowych kompozycji, oraz fotografie ukazujące warsztat pracy artysty.

Michał Jackowski to jeden z najbardziej znanych i utalentowanych rzeźbiarzy współczesnego pokolenia artystów, urodzony w 1978 r. w Białymstoku.

Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie od ponad 20 lat tworzy w swojej białostockiej pracowni niezwykłe dzieła artystyczne. Rzeźbiarz realizuje nie tylko małe formy rzeźbiarskie, ale również wnętrza sakralne i projekty urbanistyczne.

Artystę wyróżniają monumentalne prace tworzone w marmurze kararyjskim i brązie.
Obecnie Michał Jackowski ma na koncie ponad 150 realizacji przestrzennych oraz prac konserwatorskich na terenie Polski, Ukrainy, Turcji i Austrii.

W swoich dziełach podejmuje tematykę związaną z człowiekiem oraz jego relacjami z naturą. Jak sam podkreśla, poprzez rzeźbę kształtuje nie tylko materiał plastyczny, ale samego siebie i otaczającą go rzeczywistość.

Zainteresowania artysty oscylują wokół człowieka i jego relacji społecznych, w których ulokowana jest historia naszej cywilizacji. Rzeźbiarz tworzy postaci jako symbole naszych ludzkich osobowości w oparciu o starą mitologię, która pozostaje aktualna również w obecnych czasach. Rozmiary jego rzeźb, sięgające nawet 5 metrów wysokości, to nie tylko wyzwanie, ale i wielkie marzenie wielu artystów.

Informacje w pigułce:

  • wernisaż wystawy „W kręgu życia” w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
  • 15 października 2022 r.
  • Prace artysty będą eksponowane do 14 lutego 2023 r.

Przed wernisażem, o godzinie 15.00, rozpocznie się mini koncert wokalisty i aktora Janusza Radka, który zaprezentuje utwory z płyty "Poświatowska/Radek. Kim ty jesteś dla mnie".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wernisaż wystawy „W kręgu życia” Michała Jackowskiego w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna