SPORTOWE
  PODLASIE

  Sport i rekreacja w Podlaskiem

  Rozwiń
  SPORTOWE
  Zwiń

  Sport i rekreacja w Podlaskiem

  Zobaczcie najciekawsze artykuły dotyczące sportu i aktywności fizycznej w naszym regionie.

  Weryfikacja PESEL – sprawdź informacje o sobie w bazie...

  Weryfikacja PESEL – sprawdź informacje o sobie w bazie PESEL!

  Materiał Informacyjny

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Weryfikacja PESEL – sprawdź informacje o sobie w bazie PESEL!
  Numer PESEL nadawany jest najczęściej zaraz po urodzeniu dziecka, kiedy jest ono rejestrowane w urzędzie stanu cywilnego. Składa się on z 11 cyfr, które oczywiście nie są przypadkowe – każda z nich ma konkretne znaczenie. Numer ten musi mieć określoną formę, a jego poprawność możemy zweryfikować za pomocą internetowych kalkulatorów, a nawet poprzez ręczną kalkulację. Co warto wiedzieć o numerze PESEL?
  Weryfikacja PESEL – sprawdź informacje o sobie w bazie PESEL!
  PESEL – kluczowe informacje

  PESEL to skrót od Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Każdy obywatel ma swój własny, niepowtarzalny numer, dotyczy on nie tylko Polaków, ale również cudzoziemców, którzy mieszkają w Polsce. Cudzoziemcy, którzy mają zgodę na stały pobyt w naszym kraju, mogą się zameldować i wtedy numer PESEL zostanie im nadany automatycznie. Jeśli cudzoziemiec nie może się zameldować, a jakiś urząd wymaga od niego numeru PESEL, to musi złożyć wniosek. Powinien on trafić do:
  urzędu gminy odpowiedniego dla miejsca zamieszkania (lub miejsca, gdzie składający wniosek chce zamieszkać);
  urzędu gminy, w której siedzibę ma pracodawca;
  Urzędu Dzielnicy Śródmieście miasta stołecznego Warszawy (jeśli dana osoba nie pracuje albo pracodawca ma siedzibę poza Polską).

  Numer PESEL – co oznaczają cyfry?

  Jak wspomnieliśmy, numer PESEL składa się z 11 cyfr i każda z nich ma pewne znaczenie. Zatem kolejno:
  Cyfry od pierwszej do szóstej informują o dacie urodzenia danego obywatela. Dla osób urodzonych przed 2000 rokiem odczytanie tej daty jest bardzo proste. Np. numer 850602 oznacza, że dana osoba urodziła się 2 czerwca 1985 roku. Jeśli numer dotyczy osoby urodzonej w 2000 roku i później, to zmienia się zasada podawania oznaczenia miesiąca. Do liczby dodajemy 20. Czyli jeśli ktoś urodził się w maju, to zamiast 05, miesiąc ten będzie oznaczony jako 25. Przykładowo obywatel, którego PESEL zaczyna się od liczb 042520, urodził się 20 maja 2004 roku.
  Cyfry od siódmej do dziesiątej wskazują płeć obywatela. W przypadku liczby parzystej numer dotyczy kobiety, natomiast w przypadku nieparzystej – mężczyzny.
  Cyfra jedenasta to cyfra kontrolna wykorzystywana do sprawdzenia poprawności numeru PESEL.

  Weryfikacja numeru PESEL

  Każdy obywatel ma obecnie możliwość weryfikacji przez internet swoich danych w bazie PESEL. Cały proces jest dosyć prosty. Mamy prawo do sprawdzenia 2 razy na rok:
  jak wyglądają nasze dane w bazie PESEL,
  kto i z jakiego powodu sprawdzał nasze dane.
  W obu przypadkach konieczne jest założenie i użycie tzw. Profilu Zaufanego, same procedury sprawdzania są jednak inne. Jeśli chcemy jedynie sprawdzić dane, to należy po prostu zalogować się w serwisie https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-pesel,. Natomiast jeśli chcemy zweryfikować, kto sprawdzał nasze dane, to wtedy do wyboru mamy dwie metody:
  · wysłanie papierowego wniosku pocztą tradycyjną na adres:
  Ministerstwo Cyfryzacji
  Departament Ewidencji Państwowych
  ul. Królewska 27
  00-060 Warszawa
  (musi się pojawić dopisek SRP).
  · przesłanie elektronicznie wypełnionego wniosku z wykorzystaniem serwisu https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/najnowsze-uslugi/najczesciej-zalatwiane-sprawy/pismo-ogolne-do-podmiotu-publicznego.

  Numer PESEL pod szczególną ochroną

  PESEL zalicza się do najbardziej wrażliwych danych osobowych. Powinniśmy go szczególnie chronić, ponieważ jego znajomość wraz z jedynie podstawowymi danymi osobowymi, czyli imieniem i nazwiskiem, umożliwia przestępcom wykorzystanie naszej tożsamości m.in. do zaciągania na nasze konto kredytów i pożyczek, czy do podpisania umowy abonamentowej. Tak naprawdę nie istnieje metoda, która da nam gwarancję ochrony danych, bo złodzieje mogą je zdobyć na wiele sposobów. Wystarczy wizyta u lekarza, w aptece, w hotelu, w wypożyczalni sprzętu wodnego i pozostawienie choćby na chwilę swojego dowodu osobistego. Darmowe zapytanie kto i dlaczego sprawdzał nasze dane nie odbywa się w czasie rzeczywistym, co niestety nie chroni konsumenta przed wykorzystaniem jego danych w złej wierze, bo nie pozwala na szybką reakcję.
  Skutecznym krokiem, gwarantującym zabezpieczenie się przed negatywnymi skutkami kradzieży danych osobowych, jest korzystanie z platformy ChronPESEL.pl, korzystającej z zasobów Krajowego Rejestru Długów (KRD). Zapewnia ona ochronę przed możliwymi skutkami zaciągnięcia kredytu na wykradzione dane osobowe w 25 bankach, pożyczek w 64 firmach i podpisania umowy abonamentowej z 4 operatorami komórkowymi. Jak to działa? System ostrzega nas, wysyłając automatyczne powiadomienia SMS-em i e-mailem w momencie, kiedy ktoś:
  · sprawdza nas w KRD,
  · próbuje dodać nas do KRD.
  Jeśli korzystający z platformy, mimo że sam nie starał się o pożyczkę lub kredyt, otrzyma takie powiadomienie, to powinien natychmiast skontaktować się z doradcą prawnym pod numerem alarmowym 71 773 78 00, gdzie uzyska informacje, co powinien zrobić dalej. To może go uchronić przed poważnymi konsekwencjami.

  Weryfikacja PESEL

  Pamiętajmy, że nasz PESEL w połączeniu z imieniem i nazwiskiem w rękach zaledwie jednej nieuczciwej osoby może narazić nas na negatywne konsekwencje finansowe. Każdy obywatel może sprawdzić za darmo dane, które znajdują się w bazie PESEL. Ale aby otrzymać informacje o takich sprawdzeniach na bieżąco, powinien zarejestrować się na platformie ChronPESEL.pl. Może też skorzystać z infolinii oraz pomocy prawnej, gwarantującej zwrot kosztów prawnika w momencie, gdy jednak pożyczka czy kredyt zostały zaciągnięte przez złodziei na jego osobę.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo