Weź dopłatę i zainwestuj w dobre nasiona. Będą wyższe plony

Redakcja
Weź dopłatę i zainwestuj w dobre nasiona. Będą wyższe plonyJeśli wysiejemy dobre nasiona, plon zbóż może być większy nawet o 10 procent
Weź dopłatę i zainwestuj w dobre nasiona. Będą wyższe plonyJeśli wysiejemy dobre nasiona, plon zbóż może być większy nawet o 10 procent Polska Press
Udostępnij:
Niewielu rolników wysiewa kwalifikowany materiał . To błąd, warto zainwestować w dobre nasiona, można otrzymać do nich dopłatę.

Do stosowania kwalifikowanego materiału siewnego zachęca rolników m.in. Andrzej Markowski z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. Jak mówi, jest kilka powodów, dla których warto sięgnąć po najwyższej jakości nasiona. Po pierwsze, stosując kwalifikowany materiał siewny, rolnik stawia na określoną odmianę o sprecyzowanych parametrach, np. wysokiej zawartości glutenu. Po drugie, ma określoną liczbę kiełkujących ziaren – jest to zapisane na etykiecie (np. 95 na 100).

Warto zainwestować w nasiona

– Jest to precyzyjnie przebadane przez firmy – mówi Andrzej Markowski. – Rolnik mając informację, że na 100 ziaren wykiełkują 94, wie ile kilogramów wysiać na hektar, gdyż na etykiecie zawsze określona jest masa tysiąca ziaren.

 

Dodaje on, że dzięki temu rośliny uzyskują optymalne warunki do wzrostu i rozwoju.  To przekłada się na  wyższe plony.

Po trzecie, materiał kwalifikowany jest zawsze zaprawiany. Pokrycie ziaren zaprawą jest bardzo dobre. Jeśli rolnik zechce zrobić to sam, na pewno nie będzie to tak skuteczne.

Skoro stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego przynosi same korzyści, dlaczego tak mało rolników decyduje się na jego kupno? Jedynym powodem jest cena. Może być ona nawet trzykrotnie wyższa niż normalnego ziarna. Np.  kwintal ziarna w skupie kosztuje 60-70 zł, a za materiał kwalifikowany trzeba zapłacić 180-200 zł/q.

– Warto jednak uwzględnić to, że w pierwszym siewie materiał siewny ma lepsze parametry – przypomina Andrzej Markowski. – Może przyczynić się do wzrostu plonu nawet o 10 proc.

 

Dlatego rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa nastawione na produkcję roślinną stosują kwalifikowany materiał siewny. Wiedzą, że to się opłaca.

Wnioski o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany można składać do 25 czerwca 2017 r (przyjmowane są od 15 stycznia) w oddziałach terenowych Agencji Rynku Rolnego.  W terminie tym można ubiegać się o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (zakupionego i wysianego bądź wysadzonego w okresie od 15 lipca 2016 r. do 15 czerwca 2017 r.). Mogą być to zboża ozime, zboża jare, rośliny strączkowe, ziemniaki, mieszanki zbożowe  i pastewne (sporządzone z gatunków roślin objętych systemem dopłat, z wyłączeniem ziemniaków).

– W woj. podlaskim niewielu rolników korzysta z tych dopłat – mówi Mirosław Markowski, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Białymstoku. – W minionym roku wnioski złożyło 1954 osób, a w tym roku 42.

Ile dopłacą

Jaką dopłatę można otrzymać do nasion? Tegoroczne stawki nie zostały jeszcze podane (ich wysokość zostanie określona w drodze rozporządzenia Rady Ministrów do 30 września). Prawdopodobnie jednak ich wysokość będzie taka sama jak w minionym roku – otrzymaliśmy bowiem na ten cel tyle samo funduszy z UE. Przypomnijmy, że w minionym dopłaty do jednego hektara obsianego materiałem  elitarnym lub kwalifikowanym wynosiły:

  • 69,40 zł dla zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych z materiałem siewnym gatunków zbożowych lub niektórych strączkowych
  • 111 zł w przypadku roślin strączkowych
  • 347 zł w przypadku ziemniaków.

Dopłaty do materiału siewnego są przyznawane w ramach pomocy de minimis. Łączna kwota pomocy de minimis w rolnictwie przyznana przez np. ARR, ARiMR, ANR oraz inne organy i instytucje, producentowi rolnemu w okresie 3 lat podatkowych (tj. w roku, w którym został złożony wniosek oraz w ciągu dwóch poprzedzających go lat podatkowych) nie może przekroczyć 15 000 euro. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie