MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weź dopłatę na zalesianie. Są trzy premie. Trwa nabór wniosków

oprac. (d)
Teren, na którym  ma być posadzony las, musi mieć przynajmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy ona z lasem – wówczas nie ma ograniczenia szerokość zalesianego terenu. Do zalesienia nie można przeznaczyć więcej niż 20 ha.
Teren, na którym ma być posadzony las, musi mieć przynajmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy ona z lasem – wówczas nie ma ograniczenia szerokość zalesianego terenu. Do zalesienia nie można przeznaczyć więcej niż 20 ha. Karolina Misztal
Do końca lipca rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie na zalesianie. Stawka na pokrycie kosztów utworzenia leśnej uprawy w tym roku wynosi od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha.

Rolnicy, którzy gospodarują na słabych jakościowo glebach i nie osiągają zadowalających plonów lub np. zrezygnowali z prowadzenia upraw, ponieważ nie opłaca im się to ekonomicznie, mogą otrzymać pieniądze. Ci, którzy zrezygnują z prowadzenia działalności rolniczej na takich gruntach i posadzą tam las, mogą liczyć na wsparcie finansowe z ARiMR w ramach PROW 2014-2020.

Program „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” skierowany jest do rolników (osób fizycznych lub prawnych, jak i grup takich osób), którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia lub grunty te stanowią własność małżonka. O pomoc może wnioskować rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. O dotację mogą też ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Teren, na którym ma być posadzony las, musi mieć przynajmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy ona z lasem – wówczas nie ma ograniczenia szerokość zalesianego terenu. Do zalesienia nie można przeznaczyć więcej niż 20 ha.

Czytaj też:Ceny ziemi rolnej w Podlaskiem bardziej stabilne. Są jednak zaskakujące transakcje

Wsparcie na zalesienie to jednorazowa, zryczałtowana płatność, która ma zrekompensować wydatki poniesione na zrobienie zalesienia i jego ochronę. Jej wysokość wynosi od 8307 zł/ha do 12 707 zł/ha - w zależności od gatunków sadzonych drzew (iglaste i liściaste), gruntu, nachylenia terenu, wyboru sposobu zabezpieczenia uprawy leśnej. Można otrzymać pieniądze też za ogrodzenie zalesionego terenu w wysokości 8,82 zł/mb lub za zabezpieczenie drzewek 3 palikami w wysokości 1132 zł/ha.

Do zalesionych gruntów rolnik może również otrzymać premię pielęgnacyjną. Wypłacana jest ona przez 5 lat od zalesienia w wysokości od 794 zł/ha do 1628 zł/ha.

Jest też premia zalesieniowa, która stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest ona w wysokości 1215 zł/ha rocznie, przez 12 lat od zalesienia.

Wnioski przyjmują biura powiatowe ARiMR właściwe ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wnioskodawcy. Można je przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna