MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weźmiesz wakacje kredytowe, będziesz mieć problemy z pożyczeniem pieniędzy? Sprawdź, jak wakacje wpłyną na zdolność kredytową

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wakacje kredytowe dają wytchnienie od spłaty rat, ale banki niekiedy straszą konsekwencjami w przypadku skorzystania z nich.
Wakacje kredytowe dają wytchnienie od spłaty rat, ale banki niekiedy straszą konsekwencjami w przypadku skorzystania z nich. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Wakacje kredytowe pozwalają zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego i nieco odetchnąć finansowo. Banki i media straszą jednak czasem, że skorzystanie z wakacji będzie mieć negatywny wpływ na zdolność kredytową takiej osoby, a nawet może uniemożliwić pożyczenie pieniędzy w przyszłości. Ile jest w tym prawdy?

Spis treści

Wakacje kredytowe? Banki i media straszą problemami przy kolejnym kredycie

Od 1 sierpnia 2022 r. wszystkie osoby spłacające złotówkowy kredyt hipoteczny, zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe, mogą skorzystać z wakacji kredytowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy dany kredytobiorca radzi sobie ze spłatą, czy też ma z nią problemy. Dzięki skorzystaniu z tej opcji można zawiesić spłatę łącznie ośmiu rat:

  • dwóch w III kwartale 2022 r.,
  • dwóch w IV kwartale 2022 r.,
  • czterech w 2023 r.

W czasie wakacji klient płaci jedynie za ubezpieczenie. Okres spłaty kredytu zostaje automatycznie przedłużony o czas trwania wakacji.

– Z wakacji kredytowych nie mogą skorzystać osoby, które posiadają nieruchomości wykorzystywane do celów komercyjnych, czyli m.in. mieszkania pod najem. Jest to ważne, ponieważ znaczna część nieruchomości była kupowana właśnie pod takie cele – zauważa Urszula Krukowska, kierownik działu sprzedaży i marketingu RealCo, firmy deweloperskiej należącej do grupy kapitałowej Warsaw Equity.

Jak jednak podają niektóre media, m.in. „Wyborcza”, osoba, która skorzysta z wakacji kredytowych, rzekomo może mieć w przyszłości problemy z otrzymaniem innego kredytu. Dla banku korzystanie z wakacji sygnalizuje bowiem, że klient może być w trudnej sytuacji finansowej, a zatem pożyczanie mu kolejnych pieniędzy byłoby ryzykowne. Podobne argumenty można czasem usłyszeć od samych banków przy próbie skorzystania z wakacji.

Nowy telefon? Złap okazję!

Materiały promocyjne partnera

UOKiK, BIK i Rzecznik Finansowy zapewniają: problemów nie będzie

Czy faktycznie skorzystanie z wakacji kredytowych może obniżyć zdolność kredytową w przyszłości? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapewnia, że nie, a takie informacje ze strony banku można uznać za niedozwoloną próbę zniechęcenia klienta do korzystania z przysługujących mu praw. Takie przypadki należy zgłaszać do UOKiK.

– Zwrócimy (...) uwagę na to, czy banki nie utrudniają konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych lub czy nie próbują ich do tego zniechęcać, np. bezpodstawnie strasząc utratą bądź obniżeniem zdolności kredytowej w przyszłości – zaznacza jasno Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W podobnym tonie wypowiada się Rzecznik Finansowy. Zapewnił on, że żadnych negatywnych konsekwencji dla kredytobiorców nie będzie.

– Zgodnie z założeniami ustawodawcy klienci, którzy zdecydują się na skorzystanie z nowego uprawnienia nie powinni być narażeni na żadne negatywne skutki, na co Rzecznik Finansowy będzie zwracał szczególną uwagę – poinformowano w komunikacie prasowym.

Głos w sprawie wakacji kredytowych zabrało wreszcie Biuro Informacji Kredytowej, które podało, że wakacje kredytowe nie będą uznawane za opóźnienie w spłacie i nie wpłyną na scoring, czyli ocenę zdolności kredytowej klienta.

Jednocześnie prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz przyznał, że w jednym przypadku korzystanie z wakacji faktycznie może wpłynąć na zaciąganie innego zobowiązania. Jak wyjaśnił w rozmowie z TVN24, chodzi o sytuację, gdy ktoś w trakcie zawieszenia spłaty rat próbuje wziąć inny kredyt. Wówczas bank oczywiście potraktuje takiego klienta jako osobę spłacającą zadłużenie, choć formalnie w momencie składania wniosku spłata jest zawieszona. Nie można więc użyć wakacji jako triku ułatwiającego pożyczenie pieniędzy.

Zawieszać raty kredytu hipotecznego? A może nie warto?

Czy warto korzystać z wakacji kredytowych, skoro może to utrudnić później zaciąganie kolejnych zobowiązań? Na to pytanie każdy kredytobiorca musi odpowiedzieć sobie sam. Oczywiste jest jednak, że w przypadku problemów ze spłatą kilka miesięcy bez rat może stanowić prawdziwe wybawienie dla domowego budżetu. Jeśli kredytobiorca radzi sobie z rosnącymi ratami, powinien dobrze się zastanowić, czy wakacje kredytowe mu się opłacą. Jeżeli uzna, że tak, warto mądrze wykorzystać ten czas.

– Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych? Z założenia projekt ma pomóc przetrwać kredytobiorcom okres wysokiej inflacji, a także podwyżek stóp procentowych. Zatem dzięki zawieszeniu raty można zaoszczędzić lub przygotować się na kolejne podwyżki – radzi Krukowska. – Analitycy RealCo polecają także wykorzystanie tego okresu do nadpłacania kapitału. Bowiem założenie wakacji kredytowych pozwala na zawieszenie spłat też samych odsetek. Daje to więc możliwość spłaty kwoty pobranej z banku. W naszej ocenie właśnie z takiej opcji warto skorzystać, jeżeli nie chcemy płacić wysokich odsetek, a jedynie spłacać zobowiązanie.

Jesienią zaczną się problemy ze spłatą zobowiązania?

Choć raty kredytów mieszkaniowych dynamicznie rosną, póki co większość kredytobiorców radzi sobie ze spłatą zobowiązań. Nie powinno to dziwić – jak pokazało ubiegłoroczne badanie Krajowego Rejestru Długów „Portfel statystycznego Polaka w pandemii”, większość z nas w pierwszej kolejności opłaca czynsz (45 proc.) i właśnie raty kredytów (33 proc.), a dopiero później myśli o innych opłatach.

Jednak zdaniem Biura Informacji Kredytowej tej jesieni część kredytobiorców przestanie sobie radzić z ratami. Jak podało tokfm.pl, według analityków BIK już w październiku lub listopadzie tego roku zacznie przybywać osób mających problemy ze spłatą. Największe problemy będą mieć kredytobiorcy, którzy:

  • otrzymali kredyt mimo niskiej zdolności kredytowej,
  • spłacają ponad 10 zobowiązań,
  • mają do spłacenia powyżej 200 tys. zł kapitału,
  • wykorzystali limit zadłużenia.

Jak duża będzie to grupa? Trudno to oszacować, jednak jak zwraca uwagę wiceprezes NBP Marta Kightley cytowana przez forsal.pl, ok. 21 proc. wszystkich kredytów złotówkowych w Polsce stanowią te zaciągnięte w czasie, gdy stopy procentowe były na historycznie niskim poziomie. To właśnie te osoby najmocniej odczuwają w portfelu obecny wzrost stóp, choć należy pamiętać, że jest to grupa mocno zróżnicowana pod względem finansowym – jedni radzą sobie lepiej, inni gorzej.

Zdaniem Kightley problemów ze spłatą nie powinni mieć z kolei kredytobiorcy, którzy pożyczyli pieniądze przed 2020 r., gdyż od tamtej pory płace w Polsce znacząco wzrosły, co powinno zrównoważyć wzrost rat.

od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Weźmiesz wakacje kredytowe, będziesz mieć problemy z pożyczeniem pieniędzy? Sprawdź, jak wakacje wpłyną na zdolność kredytową - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna