MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukt na drodze Białystok - Łapy już otwarty. Powstał we współpracy spółki PKP PLK z województwem podlaskim (zdjęcia)

OPRAC.: red (na podstawie wrotapodlasia.pl)
Budowa wiaduktu w Uhowie trwała prawie półtora roku
Budowa wiaduktu w Uhowie trwała prawie półtora roku Wojciech Wojtkielewicz
Budowa wiaduktu trwała od maja 2020 r. do 30 września 2021 roku. Kosztowała ponad 13 mln zł. Powstały również drogi dojazdowe, wykonano odwodnienie. Inwestycja została dofinansowana w ramach unijnego projektu, a wkład własny pokryło PKP. Natomiast województwo podlaskie sfinansowało prace laboratoryjne i nadzór autorski (362 tys. zł).

Tym samym potwierdziły się nasze informacje z ubiegłego tygodnia, że Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzki czeka tylko na zgodę nadzoru budowlanego na użytkowanie konstrukcji.

Wiadukt stanowi brakujący element w ciągu nowo wybudowanej obwodnicy Uhowa, która została zrealizowana w ramach innego dużego projektu. Obejmował on budowę dróg wojewódzkich i obiektów inżynieryjnych na odcinku Markowszczyzna – Roszki Wodźki z obejściem miejscowości Markowszczyzna, Turośń Dolna, Uhowo, Łapy, Płonka Kościelna. Koszt tej inwestycji wyniósł około 180 mln zł, z tego dofinansowanie unijne pokryło blisko 155 mln zł, reszta została sfinansowana z budżetu województwa.

- To istotny element w ciągu komunikacyjnym z Białegostoku do Łap. Ale na tym nie poprzestaniemy. Jako zarząd województwa podjęliśmy decyzję, że w pierwszej kolejności nowe środki unijne przeznaczymy na budowę obwodnicy Łap i kolejnego odcinka tego ciągu, prowadzącego z Łap do Wysokiego Mazowieckiego. Będzie to projekt strategiczny dla rozwoju województwa, ujęty w strategii komunikacji, którą będziemy przyjmować na najbliższym posiedzeniu zarządu – zapowiedział Artur Kosicki.

Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, powiedział, że to ogromna szansa rozwojowa dla Łap

- Zwłaszcza kiedy powstanie kolejny odcinek do Wysokiego Mazowieckiego – podkreślił.

Jerzy Leszczyński, były marszałek, a obecnie radny wojewódzki, również podziękował zarządowi – w imieniu mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego – za deklarację budowy kolejnego odcinka z Łap do Wysokiego Mazowieckiego oraz za zakończenie otwartej w poniedziałek inwestycji.

– Poprzedni zarząd planował, że wiadukt będzie wykonany w trakcie przebudowy drogi do Łap. Nie udało się, plany się pokrzyżowały, ale dobrze, że teraz został otwarty. Wreszcie możemy przejechać całą trasę bezkolizyjnie – powiedział radny wojewódzki Jerzy Leszczyński.

To nie jedyna inwestycja województwa podlaskiego, która zakończy się w tym roku. Jeszcze jesienią kierowcy powinni pojechać estakadą nad Narwią. To fragment drogi Żywkowo-Nowosady. W ramach inwestycji powstały też obwodnice Narwi i Trześcianki.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiadukt na drodze Białystok - Łapy już otwarty. Powstał we współpracy spółki PKP PLK z województwem podlaskim (zdjęcia) - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna