MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski z wizytą w Białymstoku. Wręczył certyfikat akredytacyjny dla UDSK i odwiedził BCO (ZDJĘCIA)

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
UDSK otrzymało certyfikat akredytacyjny z rąk Sławomira Gadomskiego. To oznacza więcej pieniędzy dla szpitala, zaś dla pacjentów gwarancję wysokiej jakości leczenia. Wiceminister wziął również udział w konferencji prasowej w Białostockim Centrum Onkologii. Mówił o wprowadzeniu pilotażowej sieci onkologicznej w naszym regionie.

Warunkiem uzyskania certyfikatu akredytacyjnego jest spełnienie określonych procedur i standardów dotyczących jakości leczenia i opieki zdrowotnej.

- Akredytacja szpitala to pokazanie pacjentom, ale też personelowi, że jest to miejsce, w którym przestrzegane są najwyższe standardy jakościowe, których oczekuje ministerstwo. Chciałbym, żeby wszystkie podmioty w Polsce spełniały te standardy. Niestety wciąż jest duża grupa placówek, która nie przechodzi rekrutacji i nie otrzymuje certyfikatu - mówił wiceminister Sławomir Gadomski, podczas konferencji w UDSK.

CBA w Białostockim Centrum Onkologii. Kontrola potrwa do połowy lutego [ZDJĘCIA]

Dodał, że akredytacje szpitalne wiążą się z dodatkowymi pieniędzmi. To rodzaj premii za jakość. Wysokość dodatku finansowego jest zależna od wysokości ryczałtu dla danej placówki i od tego na jakim poziomie otrzymała akredytację.

Przed białostockim UDSK i każdym akredytowanym ośrodkiem stoi jeszcze jedno wyzwanie wyzwanie. Odznaczenie ministerstwa trzeba utrzymać.

- To dla nas wielki sukces, którym powinniśmy się wszędzie chwalić. Dotychczas certyfikat otrzymało 225 szpitali na 913 placówek w kraju. Dokument pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa pobytu pacjenta w szpitalu, szczególnie gdy chodzi o dzieci, jest to priorytet z naszej strony - mówiła prof. Anna Wasilewska, dyrektorka szpitala. Takim samym certyfikatem może się również pochwalić szpital MSWiA w Białymstoku i pięć placówek w regionie.

Znowu w BCO wiceminister podsumował pierwsze miesiące działania pilotażu sieci onkologicznej w Podlaskiem. To program, którego celem jest ocena organizacji, jakości i efektów opieki onkologicznej. W efekcie czego ma się poprawić sytuacja pacjentów onkologicznych poprzez stworzenie struktury, która zapewni im kompleksową i koordynowaną opiekę onkologiczną, w oparciu o jednolite standardy diagnostyki i leczenia. Zgodnie z tymi założeniami pacjenci, niezależnie od miejsca swojego zamieszkania, będą mieli zapewniony równy dostęp do świadczeń onkologicznych, będą również monitorowani pod względem postępów i jakości leczenia.

Wszystko po to, by pacjent nie gubił się w systemie i otrzymał to co jest najważniejsze, czyli opiekę od momentu podejrzenia nowotworu i na wszystkich etapach leczenia i rehabilitacji.

- To są dopiero początki pilotażu i dla nas poligon doświadczalny. Teraz chcemy efektywnie przetestować to, co planujemy wprowadzić za około rok, jako standard obowiązujący w całym kraju - mówił wiceminister Sławomir Gadomski. - BCO i USK to ośrodki, które pretendują do tego, by stać się ośrodkami certyfikowanymi, ośrodkami doskonałości, w których pacjent będzie mógł liczyć na najwyższą jakość i kompleksowe podejście w pełnym zakresie - dodał.

Pilotaż realizowany jest również w województwie pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim.

Białystok. Zakład Diagnostyki Obrazowej w nowym miejscu. Tak...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna