Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widok wart 5 mln złotych

Katarzyna Chojnowska [email protected]
Koncepcję renowacji wieży opracowało studio projektowe DF z Białegostoku.
Koncepcję renowacji wieży opracowało studio projektowe DF z Białegostoku.
Renowacja zabytkowej konstrukcji potrwa do jesieni.

Muzeum, restauracja i punkt widokowy w jednym. Piską wieżę ciśnień czeka remont.

Giżycko, Ostróda, Gołdap, Mrągowo i Ełk - we wszystkich tych miastach stare, ceglane wieże odzyskały dawny blask, większość tętni życiem. Wkrótce do tego grona dołączy Pisz. Miasto podpisało właśnie umowę z wykonawcą remontu zabytkowej wieży. Prace rozpoczną się na wiosnę.

Z góry zobaczymy niemal całe miasto
- Niestety wieża jest zbyt niska, by widać było jezioro, ale za to będziemy mieli wspaniały widok na Puszczę Piską oraz panoramę miasta - mówi Grażyna Leszczyńska, zastępca burmistrza Pisza.
Pod koniec października 2009 roku władze Pisza wybrały jeden z wariantów renowacji wieży.

Elewacja odzyska swój wygląd sprzed I wojny światowej. Budowlańcy uzupełnią ubytki muru i architektonicznych detali. Więcej będzie działo się w hełmie i wewnątrz konstrukcji. Kopuła wieży będzie dwupiętrowa i przeszklona. To tam znajdą się dwa piętra widokowe oraz restauracja z zapleczem konferencyjnym.

Kondycje poniżej będą wykorzystywane na sale wystawiennicze piskiego muzeum. Prowadzić do nich będą wachlarzowe schody. Budynek przystosowany będzie także do potrzeb osób niepełnosprawnych - wybudowana zostanie winda.

Oprócz odrestaurowanej kopuły i elewacji, w wieży pojawi się nowa instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna i grzewcza.

Pomysł renowacji wieży ciśnień narodził się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Miasto chciało sprzedać obiekt, ale żaden prywatny inwestor nie był zabytkiem zainteresowany. Pomysł odżył, gdy pojawiły się szanse na unijne fundusze. Ratusz na renowację zdobył 1 mln złotych, z budżetu musiał dołożyć kolejne 4 mln zł.

Remont ma zakończyć się jesienią tego roku. Wykonawcą będzie konsorcjum piskich firm.
- Mieszkańcy będą korzystać z restauracji, zwiedzać nasze muzeum przyrodnicze, brać udział w konferencjach czy prelekcjach. Atrakcją dla przyjezdnych wieża stanie się dopiero w następnym sezonie turystycznym - dodaje Grażyna Leszczyńska.

Mazury wieżami stoją
Coraz częściej tego typu budowle, po latach zapomnienia, dostają drugie życie. Turystycznymi atrakcjami stały się wieże w Giżycku i Gołdapi. Teraz odwiedza je nawet pół tysiąca turystów dziennie. Latem ubiegłego roku zwiedzającym udostępniona została tzw. wieża Bismarcka w Mrągowie.

Podobna konstrukcja znajduje się także w Ełku. Mieści się w niej Muzeum Kropli Wody. Jest to także miejsce spotkań mniejszości niemieckiej. Piska wieża będzie jedyną tego typu atrakcją turystyczną na Mazurach, która należy do miasta, a nie prywatnych właścicieli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna