Więcej języków i bez mundurków

Irena Poczobut [email protected]
W szkołach ma być bezpieczniej. Kuratorium zapowiada m.in., że znajdą się pieniądze na rozbudowę monitoringu.
W szkołach ma być bezpieczniej. Kuratorium zapowiada m.in., że znajdą się pieniądze na rozbudowę monitoringu. Archiwum
Udostępnij:
Suwałki. W nadchodzącym roku szkolnym największe zmiany odczują gimnazjaliści. Kuratorium zapowiada też zmiany w przedszkolach.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów już za dwa miesiące przystąpią do próbnego egzaminu z języka nowożytnego. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mają z kolei od tego roku filozofię, jako jeden z maturalnych przedmiotów, który będzie można wybrać na egzaminie. Podobnie jak informatykę, język łaciński czy kulturę antyczną.
Takie informacje można było usłyszeć podczas wczorajszego spotkania podlaskiego kuratora oświaty z dyrektorami podległych mu placówek z Suwalszczyzny.

Obniżają wiek
Modyfikacjom uległ zestaw lektur obowiązkowych, a także podstawa programowa nauczania w szkołach i przedszkolach. Istotna innowacja dotyczy nauczania języka angielskiego od pierwszych klas podstawówki.

- Oczywiście nie trzeba będzie już nosić mundurków - przypomina kurator Jerzy Kiszkiel.

W tym roku kuratorium rozpocznie też przygotowania do zmian w przedszkolach.
Chodzi przede wszystkim o pięciolatków. Ich edukacja stanie się obowiązkowa w roku szkolnym 2010/11, ale już za rok każda matka będzie miała prawo oddać pięciolatka do przedszkola.

- A samorząd musi znaleźć na to środki - informuje kurator. - My z kolei, już teraz zaczniemy stwarzać ku temu odpowiednie warunki.

Prywatne przedszkola
Nowe przepisy mają przyczynić się też do tworzenia przedszkoli prywatnych. Przynajmniej częściowo, rozwiązałoby to problem przepełnienia w tych placówkach.

- Nasze przedszkola są słabe pod względem sanitarnym i pewnych standardów budowlanych - przyznaje kurator Kiszkiel. - Będziemy to zmieniać w pierwszej kolejności i za tym pójdą już konkretne pieniądze.

Kuratorium ma zamiar kontynuować też program prowadzący do poprawy bezpieczeństwa we wszystkich placówkach. Szkoły mogą liczyć na rozbudowę monitoringu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jerzy Kiszkiel
Pani Redaktor,
Nastąpiło nieporozuminie. Nie powiedziałem, że "nasze przedszkola są słabe pod względem sanitarnym i pewnych standardów budowlanych". Stwierdziłem, że znowelizowane rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego łagodzi surowe wymagania w zakresie przepisów sanitarnych oraz budowlanych i tym samym ułatwia tworzenie nowych placówek wychowania przedszkolnego.
Byłbym wdzięczy za sprostowanie mojej wypowiedzi.
Jerzy Kiszkiel, Podlaski Kurator Oświaty
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie