Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej pieniędzy na budowę drogi ekspresowej S19 w woj. podlaskim. Rząd zmienił program budowy dróg krajowych

Tomasz Maleta
Tomasz Maleta
Tak wygląda budowa drogi szybkiego ruchu S19 na południe od województwa podlaksiego
Tak wygląda budowa drogi szybkiego ruchu S19 na południe od województwa podlaksiego Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
O 356 milionów złotych rząd zwiększył dofinansowanie do budowy drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim. Chodzi o liczący 128 kilometrów odcinek Choroszcz-Ploski-Chlebczyn. To fragment przyszłego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia łączącego kraje nadbałtyckie z południem Europy. Nadal nie wiadomo, którędy poprowadzi obwodnica Bielska Podlaskiego.

Zwiększenie dofinansowania to skutek zmiany Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.. Inwestycje drogowe rząd wsparł kwotą 21 mld złotych. Zwiększenie funduszy na drogi ma być korzystne dla polskiej gospodarki, która wychodzi z kryzysu wywołanego przez COVID-19.

Niecałe 3 mln złotych na kilometr S19

W województwie podlaskim zyska budowy drogi ekspresowej S19. Konkretnie chodzi o odcinek od Choroszczy przez Ploski do Chlebczyna (to już w województwie mazowiecki). Liczy 128 kilometrów, a jego budowa została podzielona na kilka etapów.

Pod koniec kwietnia białostocki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na prawie 25-kilometrową południową obwodnicę Białegostoku. Obejmuje odcinek drogi ekspresowej S19 - od węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz) do węzła Księżyno (16,6 km). Drugi przetarg obejmuje odcinek S19 od węzła Białystok Księżyno do węzła Białystok Południe (7,9 km.) z jednoczesną budową drogi krajowej nr 65 od węzła Białystok Południe do planowanego ronda na obecnej DK65 w rejonie Grabówki (13,6 km) – to wylot z Białegostoku w kierunku Bobrownik (granica z Białorusią).

Czytaj też: Firmy chciały za dużo

Na przełomie maja i czerwca białostocki oddział GDDKiA ogłosił przetarg na 13-kilometrowy odcinek Białystok Południe -Ploski nad Narwią (w tym samy czasie ogłoszono przetarg na odcinek północy S19 Białystok Zachód-Krynice). Przewidziano na nim węzeł Zabłudów oraz przeszło 150-metrowy most nad doliną Narwi. Kierowcy pojadą nową trasą w 2024 roku.

W drugim półroczu drogowcy chcą ogłosić postępowania dla południowych odcinków drogi ekspresowej S19 o łącznej długości 69 km. Został on podzielony na sześć odcinków realizacyjnych: Ploski - Haćki (8,89 km), Haćki - węzeł Bielsk Podlaski Zachód, z odcinkiem dk66 (14,96 km), węzeł Bielsk Podlaski Zachód - węzeł Boćki (12,19 km), węzeł Boćki - Osmola (11,94 km), Osmola - Leszczka (13,61 km), Leszczka - Chlebczyn (15,38 km).

Czytaj też:Kto wybuduje południową obwodnicę Białegostoku?

Którędy wokół Bielska Podlaskiego?

Szczególne emocje wzbudza planowany przebieg 6-kilometrowej Bielska Podlaskiego, która miałaby powstać w ramach przebudowy dk 66. Droga już poróżniła mieszkańców Studziwód i wsi Piliki. W dyskusję włączył się też zarząd powiatu bielskiego. Zaapelował do GDDKiA o zmianę przebiegu obwodnicy.

Inwestycja ma już decyzję środowiskową, choć jej losy będą się jeszcze ważyć. Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku wpłynęły bowiem odwołania od tej decyzji. Dotyczą głównie przebiegu obwodnicy Bielska Podlaskiego. Zajmuje się nimi Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie. Pierwotnie termin wydania decyzji zaplanowano na koniec maja 2020 roku. Teraz termin ten przesunięto o trzy miesiące.

Czytaj też:Via Baltica. Nowa droga ekspresowa S61. Trwają prace na odcinku Suwałki- Budzisko. Drogowcy natrafili na poniemieckie bunkry Kocha

Najbardziej wyborcza droga w Podlaskiem. Szkoda, że nadal tylko na papierze

Wśród planów drogowców nie ma na razie odcinka od obwodnicy Wasilkowa do Dobrzyniewa. Dopiero ta inwestycja spowoduje, że znikną tiry z trasy generalskiej w Białymstoku. Na razie drogowcy starają się o decyzję środowiskową dla odcinka Dobrzyniewo - Sochonie. Bez niego ten od węzła Białystok Zachód do Dobrzyniewa będzie tylko drogą na Ełk.

Ta rozbieżność wynika stąd, że przez bardzo długi czas politycy nie potrafili się zdecydować, czy S19 ma biec na północ od Białegostoku przez Dobrzyniewo, Knyszyn, Korycin do Sokółki czy trasą od Dobrzyniewa, Katrynkę, Sochonię, obwodnicę Wasilkowa, Czarną Białostocką do Sokółki. Dopiero w lutym 2020 roku zapadła decyzja, że tym drugim wariantem.

S19 rozpala wśród polityków. To najbardziej wyborcza droga w Podlaskiem. Od lat jest przedmiotem sporu między PiS i PO. Skutek jest taki, że do tej pory nie wbito ani jednej łopaty pod budowę drogi S19 w naszym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna