Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiedzy nigdy dosyć

Barbara Kociakowska
To właśnie na pokaz maszyn rolnicy czekali najbardziej
To właśnie na pokaz maszyn rolnicy czekali najbardziej B. Maleszewska
Dlaczego przyjeżdżam tu co roku? Dla ciekawości - mówi pan Jarosław, rolnik ze wsi Dąbrowa Moczydły.

Jednak w tym roku miał szczególny cel. Chciał porównać pracę poszczególnych sieczkarni. Planuje właśnie zakup tej maszyny. Gospodarz z Dąbrowy Moczydłów w tym roku uprawia kukurydzę na 12 hektarach.

To nie jest trudne

Pierwszy raz na Dzień Kukurydzy przyjechał Marek Fiedoruk ze wsi Morozy. Namówił go kolega. Jednak gospodarz z Morozów deklaruje, że teraz będzie odwiedzał tę imprezę co roku. Marek Fiedoruk zajmuje się produkcją mleka, a kukurydzę uprawia na paszę. Twierdzi, że uprawa tej rośliny nie jest trudna, trzeba tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad, np. pamiętać o tym by siać ją na ciężkich glebach.
Najwięcej kukurydzy na paszę uprawia się w powiatach: Wysokie Mazowieckie. Zambrów, Grajewo, Bielsk Podlaski, Białystok, Siemiatycze. W uprawie kukurydzy na ziarno przodują natomiast powiaty: Bielsk Podlaski, Białystok, Siemiatycze.
- Coraz łatwiej jest uprawiać kukurydzę, bo w woj. podlaskim powstają specjalistyczne punkty usługowe specjalizujące się w zbiorze i siewie kukurydzy - mówi Tadeusz Puścian z działu Technologii Produkcji i Doświadczalnictwa Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Jak podkreśla, wzrastają też umiejętności rolników z zakresu uprawy kukurydzy, ale ciągle popełniają oni jeszcze wiele błędów, które szczególnie ujawniają się w przypadku anomalii pogodowych, np. suszy. Bo rolnicy specjalizujący się w hodowli bydła coraz częściej wchodzą z uprawą kukurydzy na gleby najsłabszej klasy - V a nawet VI, co w przypadku suszy kończy się źle - nawet całkowitym brakiem plonu.
Więcej nie uprawiajmy

A w woj. podlaskim zbliżyliśmy się już do do maksymalnej powierzchni - jeśli chodzi o uprawę kukurydzy na kiszonkę. Dalszy wzrost powierzchni tej rośliny grozi tym, że rolnicy zaczną uprawiać kukurydzę właśnie na słabych glebach.
- Dlatego należy raczej podnosić plony poprzez doskonalenie agrotechniki oraz starać się uprawiać inne rośliny pastewne np. sorgo - mówi Tadeusz Puścian.
W tym roku podczas Dnia Kukurydzy odbył się I Wojewódzki Konkurs Orki pługami tradycyjnymi. Pierwsze miejsce zajął Cezary Polkowski, Wszerzecz Kolonia, gm. Śniadowo; drugie - Łukasz Żeladonis z Olszanki, gm. Puńsk; trzecie - Piotr Szeligowski, Łubnice Krusze, gm. Kościelne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna