MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większość gleb w woj. podlaskim wymaga wapnowania. Teraz są na to dotacje

Barbara Kociakowska
Barbara Kociakowska
Podczas konferencji można było m.in. poznać innowacyjne metody podnoszenia pH gleb
Podczas konferencji można było m.in. poznać innowacyjne metody podnoszenia pH gleb B. Kociakowska
Poprawie jakości gleb Podlasia poświęcona była konferencja zorganizowana przez Stowarzyszenie Inżynierów Techników Rolnictwa oraz Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Podczas spotkania rozmawiano przede wszystkim o wapnowaniu gleb. Od sierpnia rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty w ramach Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie.

Jak podkreślał Piotr Ochal z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, ponad 65 proc. gleb w woj. podlaskim ma odczyn kwaśny i bardzo kwaśny, czyli wymaga wapnowania. Powinno się to zrobić jak najszybciej.

– Mamy nadzieję, że program skłoni rolników do tego, by zbadać glebę i zastosować wapno w odpowiednich ilościach – mówił przedstawiciel IUNG.

Badanie gleby ma na celu ustalenie jej odczynu oraz zasobności w składniki pokarmowe. Dzięki temu można zbilansować ilość stosowanych składników pokarmowych i podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu wapnowania. W efekcie można zaoszczędzić pewną ilość składników nawozowych (fosfor, potas) – wapnowanie, czyli podnoszenie odczynu gleby wpływa bowiem na efektywność ich wykorzystania. Zastosowanie nawozów mineralnych na gleby bardzo kwaśne sprawia, że nawozy te nie są dobrze wykorzystane. Wówczas koszty poniesione na zakup środków produkcji nie zwracają się w postaci zebranych plonów.

–A wapnowanie pozwala na zmianę właściwości fizykochemicznych gleb, dzięki czemu przyswajalność składników pokarmowych jest większa –zauważa Piotr Ochal. – Zwiększa się przede wszystkim efektywność wykorzystania fosforu, który jest bardzo wrażliwy na odczyn gleby.

O tym komu przysługują dopłaty i ile one wynoszą przeczytasz tutaj

Dodaje, że glebę powinno się badać raz na cztery lata. Jeżeli ktoś gospodaruje na ziemiach lżejszych, może je badać nawet częściej – co dwa - trzy lata. Na cięższych 4 - 5 lat.

Zwróć uwagę na fakturę

O zasadach ubiegania się o dotację z Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie mówiła m.in. Agnieszka Artemiuk, dyrektor biura Podlaskiej Izby Rolniczej. Podkreślała, że jest on skierowany do tych rolników, którzy mają gospodarstwa o powierzchni nie większej niż 75 ha. Dofinansowanie kosztów zakupu wapna dotyczy tylko gleb, na których pH jest niższe lub równe 5,5. Badanie gleby należy wykonać w Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Na co zwrócić uwagę składając wniosek dopłatę?

– Jednym z głównych błędów, na które zwraca uwagę Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Białymstoku, są źle wystawione faktury za wapno – mówi Agnieszka Artemiuk. – Należy pamiętać, by na fakturze potwierdzającej zakup znalazła się informacja o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CO lub CO + MgO.
Kwalifikowalność kosztów obejmuje okres od 1 czerwca tego roku do 31 października 2023 r.

Wiedza potrzebna rolnikom

– Takie wykłady są bardzo potrzebne rolnikom, zwłaszcza młodym. Można na nich usłyszeć różne ciekawostki, poznać nowe typy nawozów, które pojawiają się na rynku, uzupełnić wiedzę – mówi Piotr Tryniszewski, uczeń 3 klasy technikum rolniczego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce, właściciel gospodarstwa rolne w gm. Ciechanowiec. – Na pewno jest ona przekazywana inaczej niż w szkole, bardziej naukowo.

W swoim gospodarstwie zaczyna już robić badania gleb. Chce skorzystać z dotacji do wapnowania.

– Dzięki temu można niewielkim kosztem poprawić jakość gleby i uzyskiwane plony – zauważa młody rolnik.

Jak mówi, wcześniej w jego gospodarstwie badania gleb były robione, ale rzadziej niż raz na cztery lata ze względu na koszty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna