Większość rolników otrzymała pieniądze

Barbara Kociakowska [email protected]
Udostępnij:
Ponad połowa rolników otrzymała już dopłaty bezpośrednie. Natomiast płatności z tytułu ONW trafiły już prawie do 90 proc. uprawnionych osób. Jak tłumaczy Stefan Krajewski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pieniądze z tytułu dopłat bezpośrednich trafiły już na konta prawie 54 tysięcy rolników (do agencji wpłynęło 80807 wniosków). W sumie podlascy gospodarze otrzymali już 577,5 milionów złotych. Natomiast płatności z tytułu ONW otrzymało już 62 tys. rolników (prawie 88,8 proc. uprawnionych) na łączną kwotę 153,3 mln zł. - Mamy bardzo dobre tempo wypłaty dopłat - ocenia Stefan Krajewski. - Zgodnie z przepisami, możemy je wypłacać od grudnia. A więc, jeśli odliczymy dni wolne, to mieliśmy na to miesiąc. Nie wszyscy rolnicy są jednak z tego tempa zadowoleni.

Rolnicy z gminy Korycin się niecierpliwią

- W poprzednich latach dostawaliśmy dopłaty w grudniu - denerwuje się Czytelnik z gminy Korycin. - W tym sezonie w grudniu otrzymał je tylko jeden sąsiad. - Kiedy rozmawiam z innymi rolnikami, mówią, że pieniędzy jeszcze nie dostali.
Pytał też w banku spółdzielczym, w którym prawie wszyscy okoliczni gospodarze mają konta, i się dowiedział, że na razie wpływa niewiele pieniędzy z tytułu płatności bezpośrednich.
Jak mówi nasz rozmówca, w innych gminach rolnicy już dawno otrzymali pieniądze z dopłat bezpośrednich, a w gminie Korycin do wielu osób nie trafiły nawet jeszcze decyzje.
- Chociaż pieniądze z tytułu ONW otrzymałem bardzo szybko - przyznaje rolnik.
Nasz Czytelnik jeszcze w pierwszej połowie grudnia próbował dowiedzieć się w ARiMR dlaczego rolnicy z gminy Korycin nie dostają jeszcze płatności bezpośrednich. Powiedziano mu, że już w następnym tygodniu coś się ruszy.

Chcą już kupić nawozy

- Wiem, że agencja ma jeszcze na wypłatę pieniędzy kilka miesięcy - mówi gospodarz - Ale skoro w innych gminach rolnicy dostają pieniądze tak szybko, dlaczego pomija się nas. Nam też fundusze są bardzo potrzebne, chcielibyśmy kupić nawozy, których ceny rosną z miesiąca na miesiąc.
Według dyrektora Krajewskiego, w gminie Korycin wypłata pieniędzy przebiega normalnie, tzn. nie ma jakichś czynników, które mogłyby spowodować opóźnienia. Choć dane, jakimi dysponuje (nie ma odrębnych statystyk dla gminy Korycin, tylko dla całego powiatu) wynika, że w powiecie sokólskim tempo jest wolniejsze niż wynosi średnia dla województwa podlaskiego. Na 7755 rolników uprawnionych do otrzymania dopłat bezpośrednich, decyzje otrzymało 4592. Natomiast pieniądze trafiły do 2845 gospodarzy. A więc, jak widać, tutaj fundusze otrzymało zdecydowanie mniej niż połowa uprawnionych rolników.
- Z dnia na dzień sytuacja wygląda lepiej - mówi Stefan Krajewski. - Idą kolejne przelewy.

Wszystko pod kontrolą

Jego zdaniem nie ma szczególnych przyczyn - tak jak w minionym sezonie - dla których rolnicy musieliby dłużej czekać na pieniądze. Przypomnijmy, że podczas poprzedniej kampanii na wypłatę pieniędzy rolnicy z niektórych gmin musieli znacznie dłużej niż inni. Wówczas bowiem firma zewnętrzna prowadząca kontrole metodą foto spóźniła się z przekazaniem raportu.
- W tym roku czegoś takiego nie ma - zapewnia Stefan Krajewski.
Jak dodaje, w tym sezonie nawet pogoda sprzyja pracownikom agencji, którzy jeszcze prowadzą kontrole.
Przypomnijmy, że decyzje o przyznaniu płatności bezpośrednich ARiMR powinna przekazać rolnikom do końca lutego. Natomiast pieniądze powinny trafić na ich konta do końca czerwca. W tym roku podlascy gospodarze z tytułu płatności bezpośrednich otrzymają w sumie ponad miliard złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
ZBYCHO
U NAS W POWIECIE WYSOKOMAZOWIECKIEM TEŻ JECZSZE NIE MA ,A TU JUŻ STYCZEŃ SIĘ KOŃCZY TRZEBA KUPIĆ NAWOZY.ONI NA GÓRZE TYLKO SOBIE UMIEJĄ DAWAĆ A ROLNIKA W NOSIE MAJĄ.BANDA ŁOBUZÓW .!!!!!!
Dodaj ogłoszenie