Wielka awantura. Litwini chcą mieć swojego człowieka

Helena Wysocka [email protected]
– W radzie będziemy tworzyli własny klub – zapowiada Ryszard Grzybowski (z lewej), odwołany starosta. – Nie chcemy działać pod szyldem stowarzyszenia.
– W radzie będziemy tworzyli własny klub – zapowiada Ryszard Grzybowski (z lewej), odwołany starosta. – Nie chcemy działać pod szyldem stowarzyszenia.
Udostępnij:
Złamano niepisaną zasadę.

I puńscy radni, i sołtysi nie są zadowoleni ze zmian w zarządzie powiatu.

Pierwsi chcą, by Litwin był wicestarostą. Drudzy - zrezygnowali z pracy w Stowarzyszeniu Sołtysów Powiatu Sejneńskiego. Nie zgadzają się bowiem na odwołanie starosty. Twierdzą, że nikt z nimi nie konsultował tych decyzji.

Rada: To nie tak!
Przypomnijmy, 25 stycznia radni większością głosów odwołali starostę Ryszarda Grzybowskiego, a tym samym cały zarząd. Jego nowym przewodniczącym został Andrzej Szturgulewski. Wicestarostą natomiast został Stanisław Jastrzębski. - Złamano starą zasadę, że starostą jest Polak, a jego zastępcą Litwin - mówi Jan Wojczulis, zastępca wójta w Puńsku. - U nas też ona funkcjonuje. Przewodniczącym rady gminy jest Litwin, a wiceprzewodniczącym Polak.

Wprawdzie przedstawiciel Litwinów wszedł do zarządu powiatu sejneńskiego, ale - jak mówi mniejszość - członek zarządu, to nie to samo, co wicestarosta. O tych sprawach rozmawiano m.in. podczas środowej sesji rady gminy. - Radni przyjęli stanowisko, w którym wyrażają dezaprobatę dla zmian - informuje Wojczulis. - Dokument trafi do powiatu, parlamentarzystów i władz centralnych.

Rozmówca dodaje, że władze gminy są niezadowolone także z innego powodu. - Bardzo dobrze nam się współpracowało, zarówno z poprzednim starostą, jak i podległymi mi jednostkami - wyjaśnia. - Nie bardzo rozumiemy, po co była ta rewolucja. Tym bardziej, że nie przedstawiono konkretnych zarzutów.

Sołtysi nic nie wiedzieli
Przeciwni zmianom są także sołtysi zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sołtysów Powiatu Sejneńskiego. Z tego komitetu wszedł do rady były starosta, a także przewodniczący samorządu, który podpisał się pod wnioskiem o odwołanie zarządu. - Wniosek ten nie był z nami konsultowany - twierdzą sołtysi.

Andrzej Szturgulewski, nowo powołany starosta zapowiada, że chce współpracować z każdym. I o tym będzie rozmawiał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nie Litwin
Podążając za Bratem Galem Anonimem i na tym forum chciałbym udzielić rad wartych przemyślenia. Ostatecznie dobre rady nic nie kosztują, chociaż za nietrafione można czasem dostać w mordę.Tak naprawdę nie bardzo wiem o co ta cała kłótnia. Czyż nie można w duchu wielowiekowej przyjażni polsko-litewskiej "zrobić dobrze" naszym Braciom Litwinom i dać im tego wicestarostę. Aby wilk był syty a owca cała -dla równowagi można okroić zakres obowiązków nowego wicestarosty. Mógłby np otwierać nowe drogi, autostrady, przedszkola, szkoły, szpitale,żłobki, kina ,teatry ( no może wystarczy, zagalopowałem się trochę).Mniejszość ( większość?) litewska poczułaby się doceniona . Apel do radnych-przemyślcie to. Myślenie nie boli.
G
GalAnonim
Labas vakaras Szanowni Państwo !
Chciałbym trochę ostudzić Wasze rozpalone głowy. Bracia Litwni żyjący w gminie Punskas są także obywatelami Polski. Oni znikąt tutaj nie przyjechali. Oni żyją tutaj od zawsze. Mają pełnię praw obywatelskich i płacą w Polsce podatki.
A ja ma dla Braci Litwinów pewną propozyję także w imieniu Koleżanki/Kolegi o nicku "Nie Litwin" (tak mi się przynajmniej wydaje - bo takie odniosłem wrażenie z bardzo sympatycznej wymiany poglądów pod wcześniejszą informacją odnośnie tej gminy). Szanowni Państwo ogłoście swoją niepodległość, wytyczcie granice, obsadźcie je Sajudisem, wprowadźcie paszporty i koniecznie wizy dla Polaków odwiedzających Wasze Małe Księstwo Litewskie.
Iki rytojaus !
E
Ewa
Masz rację! Niech Polacy z Litwy wy........ją do Polski

Adamie ! Chciałbyś spolszczonych braci Litwinów z Litwy wyrzucać ! Jesteś niegodzien Litwina !
j
jola
zmiany starosty nie konsultowano z sołtysami a co to za figury, a jeżeli już to trzeba też konsultacji z jednostkami podległymi staroście jakie mają zdanie...lekarze, pielęgniarki, nauczyciele itd, ale skoro rada powołuje starostę rada ma prawo odwołać i co u dyskutować.
a
adam
Masz rację! Niech Polacy z Litwy wy........ją do Polski
w
wojtek
Sołtysi i radni obrazili się bo nikt z nimi nie konsultował odwołania starosty. Tymczasem oni sami też nie konsultują się z mieszkańcami w wielu ważnych sprawach i podejmują ważne decyzje na tych sesjach. To po co ci sołtysi uczestniczą w tych sesjach, skoro nie powiadamiają wszystkich mieszkańców sołectwa co tam się uzgadnia? To przecież należy do ich obowiązków. Skoro w Puńsku chcą takiej samej zasady jaka była to może niech oni sami też taką wprowadzą, że zastępca wójta w Puńsku powinien być Polak. W końcu to jest taka sama sytuacja, mniejszości litewskiej w powiecie sejneńskim około 20% ,tymczasem mniejszości polskiej (jeśli można tak to nazwać) w Puńsku 20%. Tłumaczenia obecnego zastępcy wójta w Puńsku Wojczulisa że u nich ta zasada funkcjonuje w strukturach rady gminy jest nie adekwatna do sytuacji. Przecież rada gminy zbiera się tylko co jakiś czas uczestnicząc w sesjach. Tymczasem stanowisko zastępcy wójta jest pełnoetatowe.
E
Ernest
No tak jeszcze litwini będą nas dymać. Żadnych litwinów w żadnych starostwach. Niech wypier***ają do siebie na litwę a nie tu będą się panoszyć.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie