Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka debata kandydatów: W jaki sposób ulżyć rolnikom? (wideo)

ak
W poniedziałek w Gazecie Współczesnej ukaże się szeroka relacja z debaty. Tymczasem przedstawiamy odpowiedzi polityków na jedno z pytań.

Embargo rosyjskie, afrykański pomór świń, szkody wyrządzone przez dziki, a w tym roku susza. W jaki sposób ulżyć podlaskim rolnikom i co zrobić, by nie byli ofiarami napiętych relacji politycznych z Rosją?

Szczepan Barszczewski, KORWiN

Kwestia dotycząca pomoru świń to najzwyczajniej okazja dla funkcjonariuszy rządu do tego aby zbić kasę. Żeby dodatkowi urzędnicy mogli pobierać sowite pensje w jałowej walce z tym problemem. Rolnicy doskonale wiedzieli jak sobie z tą kwestią poradzić i odczuli wyraźnie opresyjność działania państwa.

Piotr Rakowski, Kongres Nowej Lewicy

Uważamy, że naprawdę państwo powinno przede wszystkim dbać o interesy swoich producentów, bo oni płacą podatki do budżetu. Z ich podatków utrzymuje się rząd.

Adam Andruszkiewicz, Kukiz’15

Generalnie polska wieś stała się główną ofiarą bzdurnej polityki koalicji rządzącej. Uważamy, że Polska obecnie nie ma żadnego interesu w tym żeby z kimkolwiek toczyć wojnę. A do tego koalicja rządząca niejednokrotnie nas popychała do wojny, bo jak inaczej nazwać taką politykę, która polegała na tym aby angażować się bezpośrednio w konflikt za naszą wschodnią granicą.

Seweryn Prokopiuk, Partia Razem

Główny problem dzików, który był najczęściej, najmocniej słyszany można rozwiązać bardzo łatwo. Wystarczy zwiększyć nadzór nad kołami łowieckimi, które po prostu sztucznie utrzymują wysoką populację dzika. To jest bardzo proste. Punktowo działając trzeba rolnikom po prostu pomagać. Nie może być tak, że przyjdzie jakaś komisja, która duże straty ocenia na 1200 zł.

Krzysztof Truskolaski, Nowoczesna

Nie powinniśmy się z nikim konfliktować. W trakcie kryzysu na Ukrainie wszyscy, większość polityków jeździło tam, fotografowało się i tak naprawdę udawało, że pomaga Polsce i walczy o ukraińskie interesy. Niestety w trakcie ostatecznych negocjacji, polski głos nie został uwzględniony.

Krzysztof Bil-Jaruzelski, Zjednoczona Lewica

SLD jako pierwsze i jako jedyne przez długi czas nawoływało o wstrzemięźliwość i o umiar jeżeli chodzi o konflikt na linii Ukraina-Rosja. Dopiero później następni politycy zaczęli odkrywać akurat tę oczywistą prawdę. Mówię o liczących się partiach, nie o planktonie.

Andrzej Chmielewski, Samoobrona

Rosyjskie embargo pomogło polskim rolnikom w tym sensie, że zmusiło i rządzących i samych przedsiębiorców rolnych do tego aby zintensyfikowali działania w kierunku znalezienia nowych rynków zbytu. I tak naprawdę pomimo tego rosyjskiego embarga polskie jabłka, owoce i inne produkty jadą nadal do Rosji, Kazachstanu i na Białoruś.

Wiesław Żyliński, Polskie Stronnictwo Ludowe

Ślepym trzeba być żeby nie widzieć jak po wstąpieniu do Unii Europejskiej wieś polska się zmieniła. Duże środki unijne w perspektywie 2007-2013 spowodowało że dużo, dużo przedsiębiorczych rolników zmodernizowało swoje gospodarstwa, zakupiło nowoczesny sprzęt, maszyny i rzeczywiście to jest ta elita działalności.

Renata Przygodzka, Platforma Obywatelska

Rzeczywiście embargo w handlu z Rosją było konsekwencją tego konfliktu na Ukrainie. Naturalną konsekwencją. Jednocześnie przychylam się tutaj do tezy, że rzeczywiście - w moim przekonaniu również - te embargo przyniosło również dużo korzyści podlaskiemu rolnictwu. Przede wszystkim otworzyło nowe rynku zbytu i nowe możliwości, uruchomiło nowe kanały dystrybucji, co ważne.

Jan Dobrzyński, Prawo i Sprawiedliwość

ASF to nie jest wielki problem, tylko trzeba chcieć. Odszkodowania muszą wystąpić koniecznie dla rolników. Te badania powinny być znacznie uproszczone i szybsze. Jeśli chodzi o ASF to tutaj rozeznanie rolnicy mają , ale tak naprawdę rząd nie wie co z tym zrobić. Tam ścierają się różne poglądy. Pan Sawicki przyjeżdża, obiecuje i żadnej realizacji nie ma.

W poniedziałek w Gazecie Współczesnej ukaże się szeroka relacja z debaty.

Razem z nami możesz również głosować na swojego kandydata w plebiscycie Prawybory 2015 do Sejmu i Senatu:

Zagłosuj na swojego kandydata na posła z województwa podlaskiego!
Zagłosuj na swojego kandydata do Senatu z okręgu 59 - Łomża, Suwałki, powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski.
Zagłosuj na swojego kandydata do Senatu z okręgu 60 - Białystok oraz powiat białostocki i sokólski.
Zagłosuj na swojego kandydata do Senatu z okręgu 61 - powiaty: bielski, hajnowski, siemiatycki i wysokomazowiecki.

Głosowanie będzie odbywać się na trzy sposoby: za pomocą sms-ów, poprzez naszą stronę i Facebooka. Sms-y można będzie wysyłać na numer 72355 w treści, wpisując odpowiedni prefiks.numer kandydata. Wszystkie dane są dostępne na naszej stronie. Jeden sms to 10 głosów na wybranego kandydata. Koszt: 2,46 zł z VAT. Uczestnik plebiscytu może oddać dowolną liczbę głosów.

Internetowe kliknięcie przez współczesna.pl to jeden głos, przez Facebook - dwa głosy. Nasze prawybory potrwają do 12 października do godz. 23.59.

Kandydaci do Sejmu i Senatu, którzy zdobędą najwięcej głosów mogą liczyć na nagrody. Laureatów zaprezentujemy na łamach naszego dziennika gazety i naszej stronie internetowej. Zdobywca pierwszego miejsca zostanie zaprezentowany na całej stronie gazety. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca będą pokazani na połowie strony.

Kandydatów znajdziesz w naszym serwisie: Wybory parlamentarne 2015

Najważniejsze sprawy regionalne i ogólnokrajowe, którymi żyją Podlasianie. O tym chcemy rozmawiać z kandydatami na posłów. Zapraszamy do debaty.

Czekamy na zgłoszenia komitetów wyborczych. Pierwsza debata odbędzie się w piątek, 25 września. Może wziąć w niej udział dwunastu kandydatów - po jednym z każdego komitetu. Zainteresowani mogą zgłaszać się do środy do godz. 16 na adres mailowy [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna