MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2020. Osoby ubogie, samotne i starsze otrzymają pomoc na święta: koszyczki ze święconką i paczki żywnościowe

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Epidemia nie pozwala na tradycyjne spotkanie wielkanocne osób w trudnej sytuacji życiowej. Ale to nie oznacza, że nie mogą liczyć na pomoc.
Epidemia nie pozwala na tradycyjne spotkanie wielkanocne osób w trudnej sytuacji życiowej. Ale to nie oznacza, że nie mogą liczyć na pomoc. Jerzy Doroszkiewicz archiwum
Z powodu epidemii nie odbędzie się tradycyjne śniadanie wielkanocne dla ubogich, ale Fundacja Rodziny Czarneckich podaruje potrzebującym paczki ze świątecznymi potrawami. Caritas już rozpoczął akcję dostarczania żywności i środków dezynfekujących do seniorów. Zaś Fundacja Hagia Marina przygotowuje 15 tys. "koszyków" wielkanocnych m. in. dla pracowników szpitali zakaźnych na terenie całego województwa podlaskiego.

Ponad 40 tys. mieszkańców Podlasia otrzyma "koszyczek" wielkanocny w ramach akcji prowadzonej przez Fundację Hagia Marina. Wolontariusze zawiozą tradycyjne święconki do osób najbardziej dotkniętych obecną sytuacją epidemiczną. Akcja obejmie Białystok oraz powiaty białostocki, hajnowski, bielski, siemiatycki, łomżyński i kolneński. Święconki dotrą do wiernych rzymskokatolickich do Wielkiej Soboty (11 kwietnia), zaś do prawosławnych, którzy obchodzą Wielkanoc tydzień później - do 18 kwietnia.

- W naszym regionie jest wielu seniorów, jak też osób samotnych i wykluczonych. To do nich trafią koszyczki. Otrzymają je również dzieci hospitalizowane w oddziałach onkologicznych i szpitalach zakaźnych na terenie województwa. Święconki przeznaczone są także dla pracowników personelu medycznego. Do akcji włączył się Urząd Marszałkowski, dzięki czemu rozszerzyliśmy działania na całe województwo - informuje Patryk Panasiuk, prezes Fundacji Hagia Marina w Białymstoku. Potrzebujących wskażą ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe, parafie rzymskokatolickie i prawosławne oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Śniadanie dla ubogich na wynos

Misję pomocy ubogim i samotnym w święta kontynuuje również Fundacja Rodziny Czarneckich. Od wielu lat organizuje śniadanie wielkanocne dla wszystkich potrzebujących. W tym roku formuła jest jednak nieco inna. W Wielką Sobotę (11 kwietnia) na boisku Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej 3 w Białymstoku, wolontariusze fundacji rozdadzą potrzebującym sto pakietów z potrawami wielkanocnymi. Przy jego odbieraniu należy zachować zasady sanitarne (m. in. 2 m odstępu od innych osób w kolejce). Z pomocy można skorzystać od godz. 10 do 13.

Pozostałe kilkaset paczek zostanie przekazanych placówkom zajmującym się osobami potrzebującymi i bezdomnymi w Białymstoku. Pakiety wielkanocne trafią m. in. do Stowarzyszenia „Ku dobrej Nadziei”, Fundacji Spe Salvi, Fundacji Dialog i do Domu Powrotu.

Do pakietów wielkanocnych dołączone zostaną pęczki tulipanów.

- Nasze przedświąteczne działania skierujemy również do personelu medycznego w naszym mieście. Dzięki uprzejmości Henryka Katruka prowadzącego gospodarstwo ogrodnicze w Dobrzyniewie Dużym, tulipany dostarczymy też 10 kwietnia do kilku białostockich szpitali i hospicjum. Tym miłym gestem chcemy bardzo podziękować personelowi medycznemu za zaangażowanie i codzienną ciężką pracę w tak trudnym dla wszystkich czasie - mówi Dominika Czarnecka z Fundacji Rodziny Czarneckich.

Caritas rozwozi paczki dla seniorów

Pomoc w świątecznym czasie niesie również Caritas. Trwa akcja "Pomoc dla seniora". Paczki z żywnością i środkami do dezynfekcji trafiły już do 150 seniorów, którzy są podopiecznymi Centrum Pomocy Samarytanin oraz zgłoszonych przez Parafialne Zespoły Caritas (Białystok, Kuźnica Białostocka, Nowy Dwór). Ale to nie koniec, wolontariusze będą nadal rozwozić pakiety pomocowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna