Wielki pech i upadek Natalii Maliszewskiej. Polska sztafeta daleko

OPRAC.: Filip Bares
Przemyslaw Swiderski
Polska sztafeta mieszana zajęła w Dreźnie szóste miejsce w zawodach Pucharu Świata w short tracku. Z biało-czerwonych w konkurencjach indywidualnych najlepiej wypadła Kamila Stormowska, która na 1500 m była 11. Natalia Maliszewska w ćwierćfinale na 1000 m miała upadek.

Upadek Maliszewskiej

Z reprezentantów Polski w półfinałach sobotnich konkurencji indywidualnych wystąpiła jedynie Kamila Stormowska. Na 1500 m dotarła do finału B (miejsca 9-15), w którym była trzecia i ostatecznie zajęła 11. miejsce. Rywalizację na tym dystansie wygrała po raz pierwszy w sezonie trzykrotna mistrzyni olimpijska Koreanka Minjeong Choi.

Inna z Polek - Hanna Sokołowska - była 26.

W ćwierćfinale 1000 m jedyna Polka w tej stawce - Natalia Maliszewska - brała udział w kolizji z utytułowaną Suzanne Schulting i obie upadły na lód. Sędziowie za winną uznali zawodniczkę Juvenii Białystok i wykluczyli ją z dalszych zmagań. Holenderka dopuszczono do dalszych startów i... wygrała.

Maliszewska została sklasyfikowana na 14. miejscu, Nikola Mazur była 21., a Gabriela Topolska 42.

Short track mężczyzn

Na tym samym dystansie w ćwierćfinale mężczyzn w jednym wyścigu startowała dwójka Polaków. Łukasz Kuczyński był trzeci i musiał czekać, czy jego czas da mu awans do dalszej rywalizacji. W tym momencie wiadomo już było, że drugi z biało-czerwonych, Diane Sellier, nie będzie miał takiego przywileju. W ostatnim biegu ćwierćfinałowym Kuczyńskiego wyprzedził jednak brązowy medalista mistrzostw Europy, Turek Furkan Ankar.

W finale najszybciej pojechał Koreańczyk Ji Won Park. Kuczyński został sklasyfikowany na 12. pozycji, Sellier był 18., a Paweł Adamski 37.

Rekordzista świata juniorów na 1500 m Michał Niewiński, który swoje osiągnięcie zanotował tydzień temu właśnie na torze w Dreźnie, nie zdołał przebić się przez sito repesaży i zajął 26. miejsce, Neithan Thomas był 32., a Mateusz Mikołajuk 33.

Konkurencję wygrał Koreańczyk June Seo Lee.

Sobotnie zmagania kończyły sztafety. W finale B miksta biało-czerwonych na drugą pozycję, za Belgów, wyprowadził Sellier. Finał A wygrali Włosi.

Polska sztafeta (startowali też Kuczyński, Mazur, Topolska) zajmując ostatecznie szóste miejsce zachowała lokatę w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej, co gwarantuje na ten moment start w marcowych mistrzostwach świata w Seulu.

W półfinałach kobiecych sztafet Polkom, startującym w składzie: Maliszewska, Mazur, Stormowska, Topolska, nie udało się po raz drugi w sezonie awansować do finału A. Biało-czerwone po zaciętej walce przegrały w swoim biegu z Kanadyjkami i Koreankami. W niedzielę wystąpią w finale pocieszenia.(PAP)