W Nowy Rok, dokładnie o północy, już od kilku lat miesięcznik „Żagle” publikuje na swym portalu wyniki konkursu na Jacht Roku 2019 w Polsce. Nie inaczej było i tym razem - sześć jednostek zdobyło prestiżową nagrodę Jachtów Roku w sześciu różnych kategoriach. W tym Sun Camper 35 stoczni Balt Yacht w kategorii Jachty Motorowe Specjalne.

Komisja w składzie: Waldemar Heflich - przewodniczący, Stanisław Iwiński, Mariusz Główka, Adrian Skubis, Dominik Życki wyłoniła zwycięzców konkursu: trzy modele jachtów żaglowych oraz trzy modele łodzi i jachtów motorowych w poszczególnych kategoriach. Komisja przyznała także tytuł Jachtowego Konstruktora Roku.

Nagroda Yacht Roku to wielkie i prestiżowe wyróżnienie gwarantujące sukces marketingowy w Polsce i Europie. Augustowska firma Balt Yacht zdobyła ją po raz piąty, co jest rekordowym wynikiem.

.

Jachtowym Konstruktorem Roku 2018 w Polsce został Krzysztof Smaga.

W poszczególnych kategoriach tytuły Jacht Roku 2019 w Polsce - Polish Yacht of the Year 2019 - zdobyły:

W kategorii Jachty Żaglowe do 7,5 m długości: Mini 230 - zgłoszony przez firmę Pragmatical Solutions
W kategorii Jachty Żaglowe powyżej 7,5 m długości: Wauquiez Pilot Saloon 42 – zgłoszony przez firmę RR Yachts.
W kategorii Jachty Żaglowe Specjalne: Alubat 450 Ovni – zgłoszony przez firmę JoinUs
W kategorii Jachty Motorowe do 9 m. długości: Pegazus 560 Top Fisher – zgłoszony przez stocznię Pegazus Boat.
W kategorii Jachty Motorowe powyżej 9 m długości: Parker Monaco 110 – zgłoszony przez firmę Parker Poland

W kategorii Jachty Motorowe Specjalne:
Sun Camper 35 – zgłoszony przez stocznię Balt Yacht z Augustowa

W kategorii tej nominowane były jeszcze: Northman 1200 – zgłoszony przez stocznię Northman oraz Futura 40 – zgłoszona przez stocznię Cobra Yachts.

Nagrodę specjalną komisja przyznała stoczni Conrad SA za ponad 40-metrowy, luksusowy jacht motorowy Conrad C133 Viatoris.

Augustowski zwycięski wyrób Balt Yachtu
to ekskluzywna łódź motorowa typu houseboat, w której może podróżować 10 osób a spać sześć; znakomita jednostka do rekreacyjnego pływania rodzinnego a także do pływania czarterowego z załogą.Kosztuje od 120 do 250 tysięcy złotych w zależności od wyposażenia. Sun Camper 35 wyróżnia się nowoczesną, nietypową sylwetką, hydrodynamicznym kadłubem, przestronnym wnętrzem, małym zanurzeniem, ekonomicznością oraz wysoką jakością wykonania. W jachcie znajduje się duży funkcjonalny kokpit ze stołem i wieloma miejscami do siedzenia, słoneczny pokład na dachu i opcjonalnie dodatkowe miejsce sterowe. Nagrodzony produkt dzięki małemu zanurzeniu pozwala na penetrowanie prawie wszystkich akwenów i wygodne dochodzenie do brzegów zarówno rufą jak i dziobem. Niezwykle ważne są niskie koszty eksploatacji, dlatego przy optymalnym silniku 50 KM i ekonomicznej prędkości 10 km/h zużycie paliwa wynosi zaledwie 2,5 -3,0 l/h. Umiarkowana masa jednostki do 3,8 tony, szerokości i wysokość – 3 m sprawia, że transport lądowy jest łatwy i nie wymaga pilota. Sun Camper 35 w ubiegłym roku był pokazywany na najważniejszych targach w Europie i Polsce. Zdobył m.in. prestiżową nagrodę Gwoździa Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Twórcą projektu jest dr inż. Jacek Centkowski.

Czytaj też: Rewolucję w designie jachtów wprowadziły...maszyny CNC - opowiada projektant Jacek Centkowski

- Każde wyróżnienie jest dla nas bardzo cenne a ta nagroda szczególnie, bo przyznawana przez grono fachowców - komentuje Benedykt Kozłowski, właściciel stoczni Balt Yacht. - Jest to już kolejna nagroda Jacht Roku dla naszej firmy i tym bardziej cieszy, że nasza decyzja wejścia w produkcję tzw. houseboatów była ryzykowna; teraz wiemy, iż warto było zaryzykować. Ten wspaniały motorowy jacht nie powstałby bez dużego wsparcia i pracy mojej załogi, której chciałbym serdecznie podziękować- dodaje Benedykt Kozłowski. - Ich zaangażowanie i pomysły są zawsze dodatkową motywacją do dalszej, ciężkiej pracy. Jachtu nie byłoby też bez konstruktora i przyjaciela dr. Jacka Centkowskiego. Dziękuję również naszym dotychczasowym klientom za wszystkie szczere sugestie i propozycje, które z wielką powagą braliśmy pod uwagę przy planowaniu zwycięskiego jachtu.

Czytaj też: Popłynęli: najpierw Augustów i Grodno, potem może Bałtyk

BaltYacht
specjalizuje się w budowie jachtów i łodzi z laminatów poliestrowo-szklanych o długościach kadłubów od 3 do 15 metrów.
Produkuje na eksport oraz na rynek krajowy: łodzie typu houseboat, jachty żaglowe oraz i motorowe oraz łodzie odkryte – wiosłowe i motorowe, Firma jest renomowanym producentem łodzi motorowych, żaglowych i wiosłowych z laminatów poliestrowo - szklanych, korzystającym z własnych, oryginalnych technologii. Na życzenie klienta istnieje możliwość zastosowania technologii wybranej przez odbiorcę. Dzięki wysokiej jakości oraz dobrym walorom konstrukcyjno-nautycznym łodzie są konkurencyjne na rynku europejskim, uzyskały homologację, która uprawnia do pływania po przybrzeżnych wodach morskich. Jachty Balt Yachtu można spotkać na wodach wielu krajów europejskich, Australii i Azja.
Balt-Yacht powstał w 1990 roku i jest własnością Krystyny i Benedykta Kozłowskich. Stocznia od lat współpracuje z uznanym i doświadczonym konstruktorem dr inż. Jackiem Centkowskim z Gdańska. Przy wprowadzeniu nowych łodzi żaglowych, Balt 26 oraz Balt 27, rozpoczęła współpracę z utytułowanym regatowcem i konstruktorem Wojciechem Spisakiem. Proces produkcyjny odbywa się w halach, które mają około 8000 m kw. powierzchni. Od kilku lat Balt Yacht wspołpracuje z firmą Brunswick Marine in EMEA , która jest głównym kontrahentem łodzi motorowych - Quicksilver i Arvor.
Firma również wspiera wiele przedsięwzięć społeczno- gospodarczych w Augustowie