Wielu podlaskich seniorów musi przeżyć za 510 zł miesięcznie

Izabela Krzewska ikrzewska@wspolczesna.pl
– Ludzie starsi mają poczucie własnej godności i dlatego ciężko jest im prosić o cokolwiek – mówi 75-letnia Danuta Łopatecka z Białegostoku. – Robią to tylko w ostateczności.
– Ludzie starsi mają poczucie własnej godności i dlatego ciężko jest im prosić o cokolwiek – mówi 75-letnia Danuta Łopatecka z Białegostoku. – Robią to tylko w ostateczności. A. Zgiet
Wstydzą się prosić o pomoc.

Sytuacja bytowa podlaskich emerytów i rencistów, szczególnie tych mieszkających na wsi, jest dramatyczna. Najgorsza w Polsce. Nie dość, że są często pozbawieni podstawowych wygód, to jeszcze dostają jedne z najniższych świadczeń w kraju.

W dodatku właśnie woj. podlaskie należy do najstarszych demograficznie regionów i szybko się starzeje. Mamy jeden z najwyższych odsetków w kraju udziału seniorów w ogólnej liczbie ludności. Jesteśmy na szóstym miejscu w Polsce. Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 r. w woj. podlaskim było 211 tys. osób w wieku poprodukcyjnym (kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia). Stanowiło to 17,5 proc. ogółu mieszkańców województwa, czyli o 1,2 proc. (14 tys.) więcej niż podczas poprzedniego spisu. Natomiast pod względem przeciętnej miesięcznej wysokości emerytur i rent nasze woj. znajduje się na 12. pozycji w kraju.

Emerytura z ZUS wynosiła w 2011 r. śr. 1 511 zł brutto, zaś emeryt-rolnik otrzymywał śr. 951 zł brutto. Wynika z tego, że przeciętny podlaski senior ma na utrzymanie 510-750 zł na rękę. Jak pokazały opublikowanie właśnie wyniki badania "Sytuacja osób starszych i ich rola społeczna na terenach wiejskich województwa podlaskiego" na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku, jest to kwota, która pozwala na zaspokojenie większości potrzeb zaledwie 60 proc. (!) badanych seniorów.

- Progi dochodowe umożliwiające skorzystanie z zasiłków pomocy społecznej zostały podniesione w tym roku do 456 zł. Ale te kryterium na starcie wyklucza emerytów, którzy otrzymują 700-800 zł miesięcznie - mówi Elżbieta Potoniec, kierownik GOPS w Narewce.
Ośrodki mogą przyznać specjalny zasiłek celowy (na opał, leki oraz w sytuacji wypadków losowych tj. pożar), ale wraz z nim osoba nie może mieć dochodu przekraczającego 542 zł. W efekcie w 2011 r. spośród ogółu osób korzystających z pomocy społecznej tylko 6 proc. (ok. 4 885) stanowią osoby starsze.

- One po prostu krępują się prosić o pomoc, bo uważają, że inni mają gorzej - tłumaczy Danuta Łopatecka, białostocka emerytka.

Dodatkowo mieszkańcy wsi często nie mają dostatecznej wiedzy na temat systemu pomocy społecznej. Dużo lepiej jest w miastach. Tam seniorzy mają też lepszy dostęp do służby zdrowia i instytucji aktywizujących seniorów tj. Uniwersytet Trzeciego Wieku.

- Nasz region jest niezwykle zróżnicowany pod względem standardu życia osób starszych - zauważa Małgorzata Halicka, prof. UwB, wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. - W niektórych gminach sytuacja seniorów jest szczególnie trudna. Z badań przeprowadzanych kilka lat temu np. w gminie Sidra wynikało, że 45 proc. osób starszych stanowiły owdowiałe kobiety, 52 proc. osób utrzymywało się z rent, 63 proc. osób starszych nie miało dostępu do bieżącej wody, a 70 proc. WC w domu.

Z prognoz demograficznych do 2035 r. wynika, że wzrastać będzie zarówno liczba starszych mężczyzn, jak i kobiet (zwłaszcza w przedziale wiekowym 85 lat i więcej), co przełoży się na wydłużenie przeciętnej długości życia. Przed lokalnymi władzami stoi wyzwanie związane zapewnieniem tym osobom właściwej opieki i komfortu życia aż do późnej starości.

- Już teraz widzimy, że zaczyna brakować instytucji skierowanych do seniorów - przyznaje Emilia Gołaszewska, kierownik Obserwatorium Integracji Społecznej ROPS w Białymstoku. - Kolejki oczekujących na miejsce w domach pomocy są nawet kilkuletnie.

Wideo

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kulejorz

Zielona Wyspa wciąż biała..gdzie wiosna Panie Płemierze?

P
PRL ;)

"Idzie o wielką sprawę – o to, aby w obrębie życia jednego pokolenia zbudować drugą Polskę." - Edward Gierek

M
Mischiefter

No a te #8 , to co, z lepszej ulepieni gliny ?

M
Mischiefter
Czy mamy jakiegoś polityka z powołania a nie żeby dbać tylko o własne koryto?? Chyba tylko ci z Sojuszu Lewicy Demokratycznej..

Te to sa dopiero orły i sama lewizna. Uchowaj Panie Boże, nigdy więcej czerwonej swołoczy do koryta,
W
WYŻSZE MANDATY

Progi dochodowe umożliwiające skorzystanie z zasiłków pomocy społecznej zostały podniesione w tym roku do 456 zł. Ale te kryterium na starcie wyklucza emerytów, którzy otrzymują 700-800 zł miesięcznie – mówi Elżbieta Potoniec, kierownik GOPS w Narewce.

To Ci ludzie chyba będą usieli kredyty zaciągać, by wszystkie afery spłacić, np sama Amber Gold to tyko 600 milionów PLN #23

600 mln zł Amber Gold
Panie Premierze jak żyć za 510 miesięcznie?
Jak żyć w tym
kraju?!

Wystarczy 4 razy zrezygnować z sobotniego dancingu to już 400 zł oszczędności, co drugi dziań z flaszki gorzały to jakiś 300 , pilnować się i nie zapłacić mandatu za nic tudzież za nie manie to koleje 1000 zł. oszczędności, mniej dawać wnukom i jakoś się da żyć - prawda ?
K
Kulejorz
To co starych podusić a młodych naruchać ?
Trzeba to jakoś rozwiązać, ale nie w tak drastyczny sposób
V
VinoKobietyEcstasy

No to Poland nie jest juz moj Haven

B
Boguszyński Stefan
Senior seniorem, ale juniory głodują. Nie chcę być kontrowersyjny, ale w polsce stanowczo za dużo jest ludzi starych, a za mało młodych. Różnice będą się pogłębiać.

To co starych podusić a młodych naruchać ?
K
Kulejorz

Senior seniorem, ale juniory głodują. Nie chcę być kontrowersyjny, ale w polsce stanowczo za dużo jest ludzi starych, a za mało młodych. Różnice będą się pogłębiać.

V
VinoKobietyEcstasy
Panie Premierze! jak żyć za 510 miesięcznie?!
Jak żyć w tym
kraju?!

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, które spełniają tzw. kryterium dochodowe. Pomoc skierowana jest do osób o najniższych dochodach. Aby ją otrzymać nie można przekraczać poniższych kwot:

1. dla osoby samotnie gospodarującej - w wysokości nieprzekraczającej 542,00 zł,
2. dla osoby w rodzinie - w wysokości nieprzekraczającej 456,00 zł.

Podlaski senior ma na utrzymanie 510-750 zł na rękę to kolejki do socjalamtu będą wielkie ...

Poland Is My Haven
M
Mischiefter

Pamiętam te czasy jak atakowali brokerzy, proponowali filary emerytalne, robili pokazowe prelekcje, rzutniki z laptopów, słupki, wykresy po 800 tysięcy miesięcznie im obiecywane emerytury wychodziły, a jak tylko pytałem czy za tą kwotę jak ów czas nastanie będzie można koło do roweru kupić, nie powiem, byli uczciwi, szeptem odpowiadali, że tego zagwarantować nie mogą !
A tak szczerze to chciałem tylko dodać, ze często na nasz Naród się psioczy, ale jednak są uczciwi ludzie - prawda?

G
Gość

Na utrzymanie 510-750 zł na rękę to dużo czy mało, oto jest pytanie ?

W
WAŻNE !

Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, które spełniają tzw. kryterium dochodowe. Pomoc skierowana jest do osób o najniższych dochodach. Aby ją otrzymać nie można przekraczać poniższych kwot:

1. dla osoby samotnie gospodarującej - w wysokości nieprzekraczającej 542,00 zł,
2. dla osoby w rodzinie - w wysokości nieprzekraczającej 456,00 zł.

Podlaski senior ma na utrzymanie 510-750 zł na rękę to kolejki do socjalamtu będą wielkie ...

g
gość

Wynika z tego, że przeciętny podlaski senior ma na utrzymanie 510-750 zł na rękę.

To rzeczywiście niewiele, ale na samo jedzenie wystarczy, o ile nie wpadnie się na radar ?

Dodaj ogłoszenie