Wiemy, gdzie najłatwiej i najlepiej zdaje się egzaminy na prawo jazdy kategorii B (zdjęcia)

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Najłatwiej egzamin praktyczny (czyli jazdę) na prawo jazdy kategorii B zaliczyć w Jeleniej Górze, a najtrudniej w Łodzi. Z kolei najwięcej kursantów dobrze pisze test w Lublinie, a najniższy w Bolesławcu. Jak w tym zestawieniu wypadają WORDy z Podlaskiego? Nieźle.

Eksperci portalu rankomat.pl bliżej przyjrzeli się danym i sprawdzili, jak wyglądała zdawalność w całym kraju (między 1.01 a 31.10. 2019 r.). Jak wynika z analizy statystyk Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, przygotowanej przez portalnaukijazdy.pl - w większości mniejszych ośrodków szkolenia kierowców, łatwiej uzyskać prawo jazdy niż w miastach wojewódzkich. Odwrotna tendencja dotyczy zdawalności teoretycznej części egzaminu.

Testy najgorzej piszą w Gorzowie Wielkopolskim

Wśród miast wojewódzkich najczęściej kursanci zdają egzamin teoretyczny w Lublinie (prawie 59 proc.). Wysoki odsetek zdawalności zanotowały również ośrodki w Rzeszowie, Bydgoszczy i w Łodzi (wszystkie nieco ponad 58 proc.).

Egzamin na prawo jazdy 2019. Gdzie najłatwiej zdać? W tych WORD-ach w Podlaskiem i w Polsce egzamin zdasz łatwiej

Białystok jest w tej grupie na siódmym miejscu ze zdawalnością, która przekracza 57 proc.

- Trudno powiedzieć dlaczego np. Lublin czy Suwałki są lepsze od nas. Może w tamtych ośrodkach pomalowano ściany na zielono, czyli kolor, który dobrze wpływa na atmosferę, może muzykę uspokajająca puszczają albo mają dużo kwiatów - żartuje szef białostockiego WORD-u Przemysław Sarosiek i dodaje: - W przypadku teorii najważniejsza jest redukcja stresu i spokojne podejście do egzaminu. Zresztą zastanawialiśmy się m.in. nad zmianą wystroju sal, ale pandemia zmieniła nam priorytety. Na pewno jednak do tematu wrócimy, bo atmosfera egzaminu jest bardzo ważna i nie chodzi tylko o zachowania egzaminatorów.

Natomiast najrzadziej (w przypadku miast wojewódzkich) kursanci zdają teorię w Gorzowie Wlkp. (prawie 49 proc., czyli mniej niż połowa). Nieco łatwiej jest zdać egzamin teoretyczny i przejść do jego praktycznej części w Opolu (52 proc.) oraz Olsztynie (55 proc.).

Jakie błędy najczęściej popełniają podlascy kursanci podczas egzaminów na prawo jazdy?

Także Łomża z wynikiem bliskim 52 proc. należy do ośrodków o najwyższej zdawalności egzaminu z teorii.

- To mnie cieszy, bo to świadczy o dobrej pracy i naszego ośrodka, i łomżyńskich ośrodków szkolących kierowców, a także o tym, że kursanci pzrestaja uczic się na pamięć, a staraja się pzrepisy i zasady ruchu rozumieć. Teoria to najbardziej obiektywny egzamin. O wyniku jazdy decyduje egzaminator, a tutaj albo człowiek nauczył się i umie, albo nie. Egzamin teoretyczny to taka fotografia szkolenia i poziomu ośrodka. A skoro dużo ludzi egzamin zdaje to znaczy, że poziom naszego WORDu rośnie - uważa dyrektor WORD w Łomży Mirosław Oliferuk.

Jeszcze wyżej w tej kategorii są Suwałki, które z wynikiem ponad 58 proc. zdawalności wyprzedzają wiele miast wojewódzkich. Jak mówi p.o. szefa suwalskiego WORDu to dowód, że ludzie naprawdę się uczą, a nie przygotowują się pod egzamin. - Zresztą dzisiaj, gdy w bazie jest kilka tysięcy pytań to nie jest możliwe. Nasze wyniki dowodzą, że kuranci, podczas szkoleń, solidnie przygotowują się do egzaminu - dodaje Jacek Roszkowski.

Egzamin praktyczny najtrudniej zdać w Łodzi

Najczęściej kursanci uzyskują prawo jazdy w mieście wojewódzkim w Rzeszowie (39,2 proc.). Nieco więcej wysiłku wymaga zdanie egzaminu praktycznego we Wrocławiu (38,3 proc.) oraz w Białymstoku (38,1 proc.).

W Łodzi odsetek zdawalności egzaminu praktycznego wynosi jedynie 24,9 proc.. Nieznacznie lepiej (ale nadal bardzo trudno) jest zdobyć prawo jazdy w Szczecinie (prawie 28 proc.) i Opolu (nieco ponad 28 proc.).

W którym mniejszym mieście warto zdawać teorię?

Egzamin teoretyczny najczęściej zdają kursanci w Lublinie, Rzeszowie i w Bydgoszczy, czyli w miastach wojewódzkich. Bywa jednak tak, że znacznie łatwiej jest zaliczyć część teoretyczną kursu na prawo jazdy w mniejszym ośrodku. Np. w Podlaskiem łatwiej zdać teorię w Suwałkach (ponad 58 proc.), niż w Białymstoku (nieco ponad 57 proc.).

Podobnie jest na Śląsku, gdzie zdawalności w Bielsku-Białej (lekko przekracza 58 proc.) jest wyższa niż w Katowicach (57,8 proc.). Identycznie jest w województwie w mazowieckim, w którym łatwiej zaliczyć egzamin z jazdy w Ostrołęce (57 proc.), niż w Warszawie (56 proc.).

Jednocześnie w większości miast wojewódzkich łatwiej jest zdać egzamin teoretyczny niż w mniejszych ośrodkach. Najniższy odsetek zdawalności ma WORD w Bolesławcu (45 proc.) w dolnośląskim. Trochę lepiej wypada Leszno (nieco ponad 48 proc.) w wielkopolskim, w Ciechanowie w mazowieckim, a także w Nowym Sączu z Małopolski (obydwa po niemal 49 proc.).

W dwóch województwach kursanci mogą przystąpić zarówno do egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego tylko w jednym ośrodku. W świętokrzyskim są to Kielce, a w opolskim Opole.

W tych mniejszych ośrodkach warto zdać egzamin praktyczny

Łatwiej egzamin praktyczny zdać w większości mniejszych ośrodków niż w miastach wojewódzkich. Najwyższy odsetek zdawalności ma WORD w Jeleniej Górze (53 proc.) na Dolnym Śląsku. Ale już w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu prawo jazdy zdobywa jedynie 38 proc. kursantów.

Podobnie jest na Mazowszu. W Ostrołęce egzamin praktyczny zdaje więcej niż połowa kursantów (prawie 52 proc.), a w Warszawie zaledwie (34 proc.). Tak samo jest w Wielkopolsce, bo w Kaliszu prawo jazdy uzyskuje niemal polowa (49,6 proc.) kursantów, a w Poznaniu tylko prawie co trzeci. Ale to i tak sukces, gdyż w Łodzi egzamin z jazdy zalicza co czwarty (24,9 proc.) zdający.

W Łomży zdawalność jazdy sięga 45,6 proc., co daje w śród mniejszych WORD-ów daje temu ośrodkowi czwarte miejsce w Polsce. W stosunku do Białegostoku Łomża jest o 7 pkt. proc. lepsza, ale nie bez znaczenia jest i to, że to dużo mniejsze miasto niż stolica Podlaskiego.

Zdający na prawo jazdy dawał 162 razy. To rekord Polski! Egzamin na prawo jazdy zbyt trudny? Co na to instruktorzy? [15. 12. 2019]

- To nie jest miejsce, którego trzeba się wstydzić, ale nie jest szczególnym powodem do dumy. Ważne że wśród miast wojewódzkich jesteśmy w grupie ze zdawalnością powyżej 57 proc., bo do tych z 58 procentami mamy blisko. Ale też obecne miasta wojewódzkie są nie tylko znacząco większe, ale też bardziej skomplikowane komunikacyjnie niż byłe miasta wojewódzkie, co z kolei ma wpływ na ruch. Ten wynik jest też zachętą do pracy nad tym ab egzaminy w WORDzie Białystok zdawało się nie tyle łatwiej co przyjemniej, a więc mniej stresująco. Nie chodzi o to, by wytyczyć skomplikowaną trasę egzaminu, z którą doświadczony kierowca może mieć kłopot, a taką, którą może pokonać kursant, w dodatku kursant zestresowany. Poza tym, wreszcie skończyły się duże inwestycje drogowe i po Białymstoku jeździ się łatwiej. Mam więc nadziej, ze w kolejnym rankingu awansujemy np. na pierwsze miejsce - zapowiada Przemysław Sarosiek.

Dodajmy, że w czołówce z niskiej zdawalności są i inne mniejsze ośrodki, czyli: Koszalin i Radom, w których egzaminy zalicza nieco ponad 25 proc. kursantów.

Źródło: rankomat.pl.

Egzamin praktyczny kategoria B - Białystok. Materiał szkoleniowy WORD Białystok (7.05.2020)

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie