MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy kiedy Karol Wojtyła i Jerzy Popiełuszko zostaną beatyfikowani

(azda)
Papież Benedykt XVI podpisał już odpowiednie dekrety.

Jan Paweł II został uznany "Czcigodnym Sługą Bożym". Beatyfikacja Papieża - Polaka ma nastąpić już w październiku następnego roku. Proces ten przyśpieszono na życzenie Benedykta XVI, który zrezygnował z odczekania 5 -lat od śmierci kandydata na świętego. Taki okres karencji stosuje się przy wynoszeniu świętych na ołtarze.

W sobotę Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót Jan Pawła II. Dekret ten leżał na jego biurku już od dłuższego czasu. Podobnie jak dekret o męczeństwie księdza Jerzego Popiełuszki.

- Droga do beatyfikacji księdza Popiełuszki jest nieco prostsza - tłumaczył w Panoramie kardynał Stanisław Dziwisz. - Jest to droga męczeństwa. Nie ma potrzeby udowadniania heroiczności cnót oraz cudów.

Na ten podpis wierni czekali ćwierć wieku - tyle minęło od tragicznej śmierci Kapelana Solidarności. Na beatyfikację trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Podpis papieża jest najważniejszym, ale nie ostatecznym krokiem do uznania księdza Jerzego za błogosławionego. Zakończenie procesu jego beatyfikacji planowane jest na czerwiec przyszłego roku.

Proces, i tak niekrótki, miał trwać jeszcze dłużej. Opóźniały go niewyjaśnione szczegóły śmierci księdza Jerzego. Doniesienia medialne sugerowały, że istnieją dowody jakoby ksiądz nie został zamordowany 19 października, a był jeszcze przez parę dni przetrzymywany. Pogłoski te zostały jednak zdementowane.

- Proces beatyfikacji księdza Popiełuszki przyśpieszył także list polskich biskupów, w którym prosili papieża o jak najszybsze uznanie go za błogosławionego - informuje Gazeta Wyborcza

Oprócz dwóch wielkich Polaków XX wieku na ołtarze ma zostać wyniesiony kapłan żyjący w XV wieku bł. Stanisław Kazimierczyk. Benedykt XVI podpisał także dekret o heroiczności cnót Piusa XII - zwierzchnika kościoła katolickiego w czasie II wojny światowej. Jest to postać dość kontrowersyjna. Zarzuca mu się, że nigdy nie potępił zbrodni nazistowskich i zagłady Żydów. W rasowych prześladowaniach cierpieli także księża.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna