Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wierni ze Starej Rozedranki świętowali stulecie swojej parafii. Najpierw była msza, potem piknik z atrakcjami

OPRAC.:
Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
powiat sokólski/Patrycja A. Zalewska
Parafię pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance powołał do życia 17 czerwca 1922 r. bp Jerzy Matulewicz. Wydzielono ją z parafii Sokółka, a pierwszym jej administratorem został ks. Stanisław Bartoszewicz. W niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Wziął w nich udział abp. Józef Guzdek, metropolita białostocki.

Podczas mszy św. celebrowanej przez arcybiskupa Józefa Guzka, kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Starej Rozedrance został przez metropolitę białostockiego ponownie konsekrowany.

- Poświecimy dzisiaj tę świątynię, a w sposób szczególny zostanie poświęcony i namaszczony ołtarz, bo tu Chrystus składa siebie w ofierze - mówił arcybiskup.

W imieniu Piotra Rećko, starosty sokólskiego i zarządu powiatu na ręce ks. proboszcza Jana Tulkisa, życzenia wielu łask bożych dla całej Wspólnoty Parafialnej, wielu sił i wytrwałości w dalszej posłudze ewangelizacyjnej i Bożej opieki na każdy dzień, złożył Daniel Supronik, dyrektor wydziału finansowego w Starostwie Powiatowym w Sokółce.

Przy okazji jubileuszu, wierni dziękowali wszystkim kapłanom, którzy pracowali w rozedrańskiej parafii na przestrzeni 100 lat, dokładając starań, by stawała się ona coraz piękniejsza. Dzisiaj, od niemal dwudziestu lat, dzieło to kontynuuje ks. proboszcz Jan Tulkis. Kapłan, który jest prawdziwym pasterzem swoich parafian.

- Jednak proboszcz sam niczego nie dokona, potrzebuje wspólnoty ludzi zaangażowanych. To właśnie tu, 100 lat temu było to zaangażowanie, była wspólnota księdza proboszcza z wiernymi i trwa ona nadal. Dzisiaj, w 100. rocznicę powołania tej Parafii, warto podziękować wszystkim duszpasterzom, aż do obecnego, który razem z wami szuka odpowiedzi na pytanie - kim dla mnie jest Jezus Chrystus. Trzeba również podziękować budowniczym tego kościoła, tym, którzy przez cały wiek dbali o tę świątynię. To, że jest ona dzisiaj piękna, to wasza zasługa - mówił do wiernych metropolita.

Parafię w Rozedrance powołał do życia 17 czerwca 1922 r. bp Jerzy Matulewicz. Wydzielono ją z parafii Sokółka, a pierwszym jej administratorem został ks. Stanisław Bartoszewicz.

Początki tej wspólnoty sięgają 1919 r. Wówczas wierni uzyskali od bp. J. Matulewicza pozwolenie na wybudowanie w Starej Rozedrance drewnianej kaplicy. Świątynię pw. Najświętszego Serca Jezusowego poświęcił dziekan sokólski, ks. Adam Białłozor. Dzięki jego poparciu i staraniom wiernych bp J. Matulewicz w 1922 r. utworzył w Rozedrance parafię.

Parafianie zabiegali jednak o budowę kościoła murowanego. W 1927 r. gotowy był już projekt, wykonany przez inż. Piotrowskiego. Budowę rozpoczęto w 1931 r., lecz w roku następnym prace przerwano. Wznowił je dopiero ks. Stanisław Byliński w 1936 r. Jednak z powodu problemów natury techniczno-konstrukcyjnych, 1938 r. budowa została w ponownie wstrzymana.

Dopiero po przeprojektowaniu wieży, sklepienia i dachu, przez inż. arch. J. Pieńczykowskiego, prace nad świątynią wznowił ks. Ignacy Troska, w 1938 r. Kościół w stanie surowym został poświęcony 26 listopada 1939 r. Przez następne lata trwały prace wykończeniowe.

W czasie mszy uczczono jeszcze jeden jubileusz, a mianowicie 50 - lecie pracy w parafii tutejszego organisty, pana Szczepana. Wyróżniono także państwa Barbarę i Krzysztofa Amielanów z Nowej Rozedranki, którzy jak podkreślił Proboszcz Tulkis, zawsze spieszą Wspólnocie Parafialnej z pomocą materialną. Wszystkim wywołanym przez proboszcza, arcybiskup wręczył specjalne podziękowania.

- Parafia to podstawowa jednostka, wspólnota w kościele chrystusowym. Parafia jest szkołą miłości, wrażliwości i służby, pokoju i braterstwa. Patrząc na serce Jezusa, mówię - trzeba mieć serce nie z kamienia, ale być człowiekiem wrażliwym. To się dokonuje w świątyniach, parafiach, właśnie tutaj - tłumaczył arcybiskup w trakcie uroczystości.

Po mszy zakończonej błogosławieństwem metropolity, duchowni i parafianie udali się na podwórze plebanii, by wspólnie miło spędzić czas podczas pikniku. Czekał tam na nich poczęstunek i mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto