Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie chętnie włączyli się w porządkowanie

uk
Więźniowie porządkowali kirkut w Jedwabnem. Towarzyszyła im ekipa telewizyjna filmująca projekt.
Więźniowie porządkowali kirkut w Jedwabnem. Towarzyszyła im ekipa telewizyjna filmująca projekt. A. Brański
Osadzeni z zakładu karnego sprzątali zaniedbany żydowski cmentarz
Wygraj TABLET  w naszej akcji „Czytam, więc …”
Wygraj TABLET w naszej akcji „Czytam, więc …”

Wygraj TABLET w naszej akcji "Czytam, więc …"

Chęć, żeby sprzątnąć cmentarz żydowski, pojawiła się w więźniach nagle. A wszystko za sprawą pewnego projektu...

- Pomysł, żeby posprzątać cmentarz w Jedwabnem, który znajduje się nieopodal spalonej stodoły, w której zginęli Żydzi, wyszedł od samych więźniów białostockiego zakładu karnego - mówi reżyser, Dariusz Szada-Borzyszkowski. - Przyszli do mnie i powiedzieli, że dużo rozmawiają pod celą i nie zgadzają się na to, żeby cmentarz niszczał. W końcu jest to miejsce pamięci.

Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - wybierz "Lubię to". Będziesz na bieżąco

Zainspirował ich teatr
Skąd dowiedzieli się o cmentarzu? Wszystko to swoista spuścizna teatralnego projektu, w którym uczestniczyli już po raz drugi.

- To inicjatywa więźniów, z którymi pracowałem przy projekcie teatralnym "Zrozumieć innych - poznać siebie" - mówi Szada-Borzyszkowski. - Wspólnie przygotowywaliśmy spektakl "Nasza klasa - epizody" Tadeusza Słobodzianka. To, że oni wpadli na taki pomysł, jest dla mnie najlepszą recenzją. Głównym założeniem projektu nie było stworzenie spektaklu, a zmiana podejścia uczestników do pewnych spraw. Pokazanie im, że inny nie znaczy gorszy. Cieszę się, że poprzez konfrontację ze sztuką udało się w nich wywołać taką reakcję.
I tak więźniom osadzonym w Zakładzie Karnym w Białymstoku, udało się dołączyć do osadzonych z Zakładu Karnego w Grądach Woniecko, którzy już od jakiegoś czasu porządkują cmentarz w Jedwabnem. Razem we wtorek sprzątali teren, wyrywali chwasty, przywracali miejscu nowe życie. Towarzyszyła im ekipa filmowa, która kręci film dokumentalny o projekcie. Będzie go można zobaczyć na antenie białostockiego oddziału telewizji polskiej oraz w telewizyjnej Dwójce.
Inny, nie znaczy gorszy.

Projekt "Zrozumieć innych - poznać siebie" ma na celu resocjalizację osadzonych poprzez kontakt z różnorodnością kulturową, ważnymi artystycznie i społecznie tekstami dramaturgicznymi. Tegoroczna edycja była już drugą, którą prowadził Szada-Borzyszkowski. W ramach projektu, oprócz tego, że przygotowywali spektakl, który później wystawili na deskach profesjonalnego teatru, brali też udział w zajęciach, podczas których poznawali inne kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna