Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie z Aresztu Śledczego w Suwałkach sprzątają cmentarze (zdjęcia)

(mac) na podst. inf. prasowych
Więźniowie z Aresztu Śledczego w Suwałkach sprzątają cmentarze
Więźniowie z Aresztu Śledczego w Suwałkach sprzątają cmentarze AS Suwałki
Skazani odbywający karę pozbawienia wolności w Areszcie Śledczym w Suwałkach chętnie wykonują różne prace społeczne na rzecz naszego miasta i okolic. Co roku włączają się w akcje sprzątania cmentarzy.

25 października 2016 roku czworo skazanych pod opieką wychowawcy udało się na cmentarz komunalny w Augustowie. Wykonywali prace porządkowe w obrębie dwóch lapidariów na cmentarzu katolickim i jednego w  prawosławnej części cmentarza. Znajdują się tam krzyże żeliwne i płyty nagrobne z 2. połowy XIX wieku, stanowiące zabytkowe dzieła architektury cmentarnej. Osadzeni uprzątnęli  także groby poległych w wojnie z bolszewikami z lat  1919-1920, w czasie II wojny światowej i w okresie powojennym. Zadbali również o mogiły znajdujące się w najstarszej części cmentarza, które nie mają już zapewnionej opieki ze strony bliskich. Prace były wykonywane na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Aresztem Śledczym w Suwałkach a Klubem Historycznym im. Armii Krajowej w Augustowie.

Skazani z naszej jednostki penitencjarnej w październiku pracowali także na suwalskim cmentarzu. Porządkowali groby w części ewangelickiej i prawosławnej. Prace wykonywane przez osadzonych w nekropoliach polegają między innymi na porządkowaniu zaniedbanych nagrobków, grabieniu liści i trawników, zbieraniu śmieci i gałęzi.

Pomoc skazanych przy porządkowaniu cmentarzy przed nadchodzącym Świętem Zmarłych, w tym zabytkowych lapidariów i grobów poległych w walkach, zawsze jest okazją na zwrócenie uwagi jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja. Jest przykładem pielęgnowania dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji, utrwaleniem  szacunku dla miejsc pochówku. Prace w nekropolii są dla skazanych  także chwilą refleksji i szansą na wspomnienie  bliskich zmarłych, których grobów osadzeni nie zdołają odwiedzić z powodu izolacji więziennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna