Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiktoria w jeden dzień urosła 16 cm. Bo białostoccy lekarze naprawiają dziecięce kręgosłupy

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wiktoria leczona była wieloetapowo. Przed trudną operacją przeszła rehabilitację, by jak najbardziej zmobilizować tkanki do rozciągania się i poprawić jej wydolność oddechową.
Wiktoria leczona była wieloetapowo. Przed trudną operacją przeszła rehabilitację, by jak najbardziej zmobilizować tkanki do rozciągania się i poprawić jej wydolność oddechową. UDSK
W ciągu jednego dnia Wiktoria urosła aż 16 centymetrów. To dzięki operacji, którą wykonali jej chirurdzy ortopedzi z UDSK w Białymstoku. Wyprostowali jej kręgosłup o 75 stopni.

Lekarze z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego wykonują nawet dwie-trzy skomplikowane operacje tygodniowo. Po pomoc przyjeżdżają tu dzieci z całej Polski. Bo choć operowania kręgosłupa podejmują się lekarze z 10 ośrodków w Polsce, to dzieci poniżej10. roku życia są operowane w czterech szpitalach, a zmiany kostnopochodne, resekcje w zaledwie dwóch: we Wrocławiu i właśnie w Białymstoku.

Nie zlikwidujemy kolejek na SOR-ach bez reformy całego systemu – mówi dr Marzena Wojewódzka-Żelezniakowicz

Ostatni pacjenci to 14-letnia Wiktoria spod Łodzi i sześcioletni Franek ze Szczecina. Kręgosłupy dzieci były aż tak zdeformowane, że utrudniały normalne funkcjonowanie. A ich stan zdrowia dalej się pogarszał.

Jak opowiada dr Paweł Grabala (to on podejmuje się tych najbardziej skomplikowanych operacji), Franek urodził się z bardzo rzadką wadą kręgosłupa o charakterze kifoskoliozy, która w większości przypadków powoduje uszkodzenie rdzenia kręgowego i niedowład kończyn dolnych już przy urodzeniu. Na szczęście w przypadku Franka do tego nie doszło – chłopiec był w pełni sprawny ruchowo. Jednak w trakcie wzrostu i rozwoju dziecka kręgosłup deformował się coraz bardziej, podobnie jak kanał kręgowy.

- Postępujący ucisk na rdzeń kręgowy mógł w każdej chwili wywołać objawy neurologiczne w postaci niedowładów neurologicznych z zakresu kończyn dolnych – mówi Paweł Grabala. Dlatego konieczna była operacja. Trwała aż 12 godzin. – Zabieg wymagał czasu i precyzji, z użyciem narzędzi mikrochirurgicznych. Operacja była trudna, z wysokim ryzykiem powikłań neurologicznych, ale na szczęście obyło się bez niespodzianek – uśmiecha się dr Grabala.

Chłopiec wyszedł już ze szpitala. Jest w pełni sprawny, chodzi i jest wyższy o 5 cm.

Zupełnie inny jest przypadek Wiktorii. Dziewczynka cierpiała na zaawansowaną skoliozę idiopatyczną, bardzo szybko progresującą.

Białystok. Lekarze z USK usunęli zaćmę 101-latkowi z Wizny (FOTO). Pół godziny po zabiegu zaśpiewał piosenkę

Wartość skrzywienia piersiowego osiągnęła rekordowe wartości ok. 160 stopni, gdzie – jak podkreśla dr Grabala – przy wartościach 50 stopni wymagane już jest leczenie operacyjne. Doszło już do zagrażającego ucisku na płuca, serce i inne narządy wewnętrzne. Prostowanie tak znacznego skrzywienia musiało zostać przeprowadzone etapami, by zminimalizować wysokie ryzyko potencjalnych powikłań.

- Leczenie było trudne, ale skuteczne. Uzyskaliśmy ok. 75 procent korekcji deformacji, co jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż przy tak zaawansowanych skrzywieniach średnia korekcja wg doniesień zachodnich chirurgów wynosi 50-55 procent, przy zachowaniu pełnej sprawności neurologicznej. Dziewczyna urosła od razu ok. 16 cm, więc jedyną wadą chyba będzie wymiana garderoby i ubrań – uśmiecha się Paweł Grabala.

Inną pacjentką operowaną w 2022 roku z naszego województwa była Weronika (14 latka), również operowana z powodu szybko postępującej skoliozy idiopatycznej. W jej przypadku wartość skrzywienia osiągnęła również ekstremalne wartości rzędu 140 stopni. Po operacji udało się uzyskać znaczną korekcję kręgosłupa, a pacjentka urosła ok. 16 cm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiktoria w jeden dzień urosła 16 cm. Bo białostoccy lekarze naprawiają dziecięce kręgosłupy - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna