Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną natura zaczyna życie od nowa. Warto wziąć z niej przykład i właśnie dziś podjąć walkę z niezdrowym nałogiem

red
Za dużo kaszlesz albo puszczasz z dymem zbyt dużo pieniędzy? Zaczynasz myśleć na poważnie o wyrwaniu się ze szponów nikotynizmu? Trzymamy za Ciebie kciuki. Dobrze jednak przemyśl, jaką strategię obrać. Kto choć raz próbował sztuki rzucania palenia wie, że sama silna wola może nie wystarczyć.

Plastry, tabletki, pastylki do ssania, gumy do żucia – nikotynowe i antynikotynowe. Co wybrać? A może klin klinem? Na świecie wielu naukowców dochodzi do wniosku, że skutecznym sposobem na zerwanie z papierosami są e-papierosy.

Według raportu brytyjskiej, rządowej agencji Public Health England, papierosy elektroniczne są bezpieczniejsze od tradycyjnych. Agencja doszła do tego wniosku po zapoznaniu się z wynikami badań prof. Davida Nutta, neuropsychofarmakologa z uniwersytetu Imperial College London. Przeprowadził on kilka lat temu badania, które dowiodły, że zaciąganie się aerozolem z e-papierosów (zwane z angielska wapowaniem) jest w 95 proc. mniej szkodliwe niż palenie papierosów tytoniowych, podpalanych ogniem. Prof. Nutt twierdzi, że papierosy elektroniczne mogą wręcz stanowić „największy postęp zdrowotny od czasu wynalezienia szczepionek”.
W Polsce badaniem e-papierosów zajął się zespół badawczy prof. Andrzeja Sobczaka z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. - W perspektywie krótkoterminowej e-papierosy są znacznie mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych – podkreśla prof. Sobczak.

Tradycyjny papieros zawiera ponad 5600 szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji chemicznych. Tymczasem e-papierosy w płynie używanym jako wkład do palenia, a właściwie inhalowania, mają jedynie (oprócz nikotyny) wodę, glikol propylenowy lub glicerynę i od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych.

National Health Service, instytucja zdrowia publicznego w Szkocji, również uznaje e-papierosy za mniej szkodliwą alternatywę dla tradycyjnych papierosów. Rzecznik NHS przyznał, że choć e-papierosy zawierają nikotynę, są mniej ryzykowne dla zdrowia, niż palenie tytoniu.

NHS chciałaby, żeby e-papierosy stanowiły jednak tylko przystanek na drodze do całkowitego wyjścia z nałogu. Badania wykazują, że osoby porzucające tradycyjne papierosy na rzecz wapowania rzadko wracają do tradycyjnego „dymka”.
E- papierosy mogą stać się też alternatywą dla tradycyjnych papierosów mentolowych i tych z kapsułką mentolową w filtrze po wycofaniu ich ze sprzedaży 20 maja. Długo zapowiadane przez urzędników Unii Europejskiej pożegnanie z mentolami ma już swój nieodwołalny termin.

Dzięki badaniu fundacji Forum Konsumentów, przeprowadzonym w styczniu, a opublikowanym na początku marca wiemy, że połowa palących osób w Polsce, czyli w sumie 9 milionów osób, jednak o tym nie pamięta. A aż 42 proc. respondentów przyznaje, że pali mentole. Co zrobią, gdy znikną ze sklepowych półek? Otóż połowa takich palaczy zamierza przerzucić się na zwykłe papierosy tytoniowe, a co piąty wielbiciel miętowego „dymka” planuje zaopatrywać się w nie na czarnym rynku. Tylko 16 proc. deklaruje, że przestawi się na e-papierosy i podgrzewacze tytoniu.

Dlaczego Unia Europejska wzięła się za mentole? Zdaniem ekspertów po prostu za dobrze „wchodzą”. Palacze zaciągają się nimi mocniej, a więc dostarczają więcej substancji smolistych swoim płucom.

Po 20 maja w sprzedaży w Polsce będą jedynie papierosy tytoniowe, niczym nie aromatyzowane. Pełne spektrum zapachów i aromatów, w tym również mentolowych, będzie można znaleźć na rynku e-papierosów. Kupując mentolowy wkład do elektryka warto jednak sprawdzić, czy wybrany smak będzie miał w składzie płynu do wapowania certyfikowane składniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosną natura zaczyna życie od nowa. Warto wziąć z niej przykład i właśnie dziś podjąć walkę z niezdrowym nałogiem - Portal i.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna