Jakub Laskowski
Kolarze z całego świata rywalizowali w wirtualnym wyścigu po ulicach Supraśla i okolic Maratony Kresowe MTB
Takiej rywalizacji kolarskiej na Podlasiu jeszcze nie było. W niedzielę kolarze z całego świata wystartowali w wyścigu „Kresowe Wirtualnie” po ulicach Supraśla i okolic.

Organizatorzy Maratonów Kresowych MTB chcą zrobić wszystko, aby kolarze w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki pandemii koronawirusa i znaleźli sposób na przeprowadzenie imprezy w formie dostosowanej do obowiązujących ograniczeń.

Zawodnicy rywalizują ze sobą wykręcając wyścigowe kilometry we własnych domach. Jest to możliwe dzięki podłączeniu trenażerów do internetu za pośrednictwem komputera lub tabletu. Trenażer to stojak, na którym można ustawić rower (może to zrobić każdy, sprzęt jest dostępny w internetowych sklepach rowerowych). Nagrana kamerami sportowymi trasa jest synchronizowana z zapisem GPS. Odzwierciedlone jest także ukształtowanie terenu.

Multimedialny pierwszy etap Maratonów Kresowych liczył 32 km. Jego start został ulokowany w centrum uzdrowiskowego Supraśla. Na trasie zawodnicy mogli zobaczyć charakterystyczne punkty miasta: m.in. Muzeum Ikon, Monaster, czyli prawosławny klasztor męski, Pałac Buchholtzów i domy tkaczy. Następnie wirtualny peleton przejechał przez Ogrodniczki, Karakule, Ciasne, aby wrócić do Supraśla. Meta została zlokalizowana w Krasnym Lesie, do którego prowadził solidny podjazd.

W wyścigu wzięli udział zawodnicy z trzynastu krajów, m.in. RPA i Tajwanu. Z technologią najlepiej poradził sobie Portugalczyk Fausto Martins. Drugie miejsce zajął Dawid Bojarczak, który uczestniczy w Maratonach Kresowych od 2013 roku. Z kolei najszybszą zawodniczką była Sandra Permingeat z Francji.

Również w Supraślu, ale w prawdziwych warunkach terenowych wystartowała rywalizacja „Kresowe Solo - Supraśl”. Jest to wyścig MTB w formie indywidualnego startu, który będzie rejestrowany za pomocą aplikacji na telefonie komórkowym. Zawodnicy będą pokonywać trasę w dogodnym dla siebie czasie. Wynik zostanie zaliczony tylko wówczas, jeśli zawodnik prawidłowo pokona wyścigowy odcinek. W uzgodnieniu z Nadleśnictwem Supraśl trasa MTB została oznakowana do 30 czerwca 2020 r.

Start wyścigu „Kresowe Solo – Supraśl” został ulokowany w Podsupraślu na obszernej polanie Dębowik. Znajduje się tam wiata i przygotowane miejsce na ognisko. Trasa wyścigowego odcinka dla dorosłych liczy niecałe 24 kilometry. W miniony weekend z rywalizacją „Kresowe Solo” w Supraślu zmierzyło się już kilkudziesięciu zawodników. Na prowadzeniu aktualnie jest Krystian Kamiński z Wasilkowa reprezentujący drużynę Zabłudów Team, zaś wśród kobiet najszybciej trasę do tej pory pokonała Białostoczanka Małgorzata Gołębiewska (WEST ROCK BIKE TEAM).

W „Kresowe Solo – Supraśl” mogą rywalizować zawodnicy w każdym wieku. Dla dzieci został przygotowany dystans Mini o długości 6,5 km. Młodzi zawodnicy startują na polanie Dębowik, zaś finiszują w Galerii Rzeźb.

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0