Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Witaj Maj!"

Marta Gosk
Manifestacja pierwszomajowa na pl. Niepodległości w 1970 r. Widok z remizy (obecnie budynek TLiA w Łomży) od strony ul. Armii Czerwonej (dziś Polowa). Fot. B. Deptuła.
Manifestacja pierwszomajowa na pl. Niepodległości w 1970 r. Widok z remizy (obecnie budynek TLiA w Łomży) od strony ul. Armii Czerwonej (dziś Polowa). Fot. B. Deptuła.
Obchody 1 Maja mają swoją tradycję sięgającą końca XIX w.

Wiadomo, że w 1905 r. w naszym mieście odbyła się duża manifestacja pierwszomajowa. W kolejnych latach dzień 1 Maja nie różnił się od reszty zwykłych dni. Jako przyczynę lokalna gazeta podała, że "w naszej urzędniczej Łomży", brakuje "elementu robotniczego".

W dwudziestoleciu międzywojennym obchody 1 Maja były organizowane przez Radę Związków Zawodowych. Miejscem zbiórki był plac Pocztowy, przed kinematografem "Mirage". Pochód szedł ul. Długą w stronę Starego Rynku i z powrotem ul. Dworną do pl. Pocztowego. Przemówienia odbywały się na placu przed wspomnianym iluzjonem, a także na Starym Rynku.

W 1925 r. mowę wygłosił m.in. dr Mieczysław Czarnecki, który wieczorem miał także odczyt w Domu Ludowym przy al. Legionów. Po jego odczycie zatytułowanym "Walka proletariatu", odbyła się część koncertowa oraz obrazek sceniczny z czasów carskiej niewoli pt. "Skazaniec". Spotkanie zakończyło się "składkową herbatką". W tym dniu ukazała się także jednodniówka młodzieży socjalistycznej środowiska łomżyńskiego pt. "Pochodnia".
Od 1951 r. obchody Święta Pracy miały charakter państwowy. Od tej pory zakłady pracy i instytucje podejmowały czyny pierwszomajowe. We wspomnianym roku radni Powiatowej Rady Narodowej, w ramach tej akcji, odgruzowali teren po iluzjonie "Mirage".

W czasach PRL-u obchodom pierwszomajowym towarzyszyło wiele imprez kulturalnych i sportowo-rekreacyjnych. W 1982 r. już 30 kwietnia z okazji 1 Maja odbył się uroczysty koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej oraz projekcja filmu "Teheran 1943" w sali kina "Millenium". Następnego dnia, o godzinie 10 rano rozpoczął się wiec mieszkańców Łomży na pl. Niepodległości.

Później odbyły się sztafetowe biegi uliczne. Kolejne imprezy, które wówczas zorganizowano to m.in.: otwarty turniej tenisa stołowego i ziemnego czy turniej karate.

W sali Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Sadowej, o godz. 16 specjalny koncert dał Zespół Pieśni i Tańca "Łomża". Na zakończenie dnia mieszkańcy bawili się na dyskotece w kawiarni "Staromiejska" przy pl. Żeglickiego (dziś Stary Rynek).

Podobnie wyglądał program imprez 2 maja, wzbogacony o regaty wioślarskie na przystani Ligi Obrony Kraju przy ul. Zjazd. I tak program obchodów pierwszomajowych, z większymi bądź mniejszymi zmianami, powtarzał się corocznie do końca lat 80. XX w.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna