MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Witamy pasażerów na stacji: horror!

Anna Mierzyńska [email protected]
Najbrzydszy dworzec w naszym regionie - Sidra. Radzimy go unikać. Jest nie tylko brudny, ale i w naprawdę fatalnym stanie technicznym.
Najbrzydszy dworzec w naszym regionie - Sidra. Radzimy go unikać. Jest nie tylko brudny, ale i w naprawdę fatalnym stanie technicznym. Fot. A. Zgiet
Region. Ale wstyd! Dworce w naszym województwie straszą wyglądem, nie mają działających toalet, a jeśli już - to potwornie brudne. W dodatku są niemal zupełnie nieprzystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Sytuacji nie poprawia dworzec w Białymstoku, bo choć uznawany jest za jeden z lepszych w kraju, to o stanie peronów szkoda nawet gadać...

Najgorszy dworzec w województwie jest w Sidrze w powiecie sokólskim. Lepiej omijać go z daleka: zniszczona elewacja, odpadający tynk, przekrzywiona tablica z nazwą miejscowości. Wszędzie brudno i śmierdzi. A przecież wciąż zatrzymują się tam pociągi.

- Jest fatalnie - zgodził się z opinią Najwyższej Izby Kontroli mężczyzna, spotkany przez nas, gdy wysiadał z pociągu w Sidrze.

Kontrolerzy NIK sprawdzali dworce w całej Polsce. Sytuację określili jako tragiczną. W swoim raporcie wymienili wszystkie zaobserwowane nieprawidłowości. To naprawdę przygnębiająca lektura.

Aż na 19 dworcach w naszym regionie perony są w złym stanie technicznym. Typowe przypadłości to zapadnięcia nawierzchni, rozstępy, wystające elementy konstrukcyjne, o które łatwo się potknąć. Tak jest nawet w Białymstoku, choć akurat białostocki dworzec to jeden z najlepszych w kraju.

- Do 2013 roku nie będzie żadnych remontów peronów w Białymstoku - Wojciech Jurczyk, dyrektor ds. technicznych Zakładu Linii Kolejowych w Białymstoku, nie robi zbędnych nadziei. - Natomiast po 2013 r. na teren Białegostoku wkroczy inwestycja budowy trasy E-75 i wtedy wyremontowane zostaną perony oraz przejścia dla pieszych. Dworzec zostanie też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Za to przez najbliższe pięć lat niepełnosprawni niech lepiej nie myślą o jeżdżeniu koleją. Prawie nigdzie w regionie (jak i w kraju) nie ma dostosowanych do ich potrzeb przejść, poczekalni, dojazdów czy nawet kas. Określony przez NIK stopień niedostosowania dworców do obsługi niepełnosprawnych przekracza aż 80 proc. na dworcach w: Suwałkach, Osowcu, Augustowie, Sidrze, Wasilkowie, Czarnej Białostockiej i Łapach.

- Nasz dworzec to bardzo zła wizytówka miasta. Wygląda fatalnie, zwłaszcza wewnątrz jest bardzo zaniedbany. Podobnie jak otoczenie, o które również powinno zadbać PKP - mówi Krystyna Krejpcio z Suwałk.

Inspektorzy wspomnieli też o WC na dworcach. Wiele po prostu nie działa, jak w Czeremsze czy Kuźnicy. Inne są potwornie brudne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna