Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizytówka samorządów powiatu sejneńskiego

(i)
Bazylika w Sejnach
Bazylika w Sejnach UM Sejny
Prezentujemy Puńsk, Krasnopol, Giby, Sejny oraz powiat sejneński.

Gmina Puńsk
- Ostatnie dwadzieścia lat dla Gminy Puńsk i jej mieszkańców były bardzo dobre, przede wszystkim ze względu na zmiany, które są widoczne na każdym kroku. Wszystkie inwestycje powstały z inicjatywy zwykłych mieszkańców oraz samorządowców. Zaangażowanie, cierpliwość, pracowitość, odrobina ryzyka i szczypta szczęścia sprawiły, iż można cieszyć się z wykonanych prac, które służą społeczeństwu - mówi Witold Liszkowski, wójt gminy.

Jego zdaniem, głównym czynnikiem rozwoju była i jest współpraca między mieszkańcami, radnymi, wójtami, instytucjami różnych szczebli. Plan rozwoju gminy jest wykonywany bez względu na zmiany osób decyzyjnych, istnieje ciągłość realizacji działań.

W latach dziewięćdziesiątych zainwestowano w wodociągi i telefony, podniósł się więc poziom życia prawie wszystkich mieszkańców. Poprawił się wyraźnie stan dróg i kierowcy nie muszą już łamać resorów.

Gmina Puńsk jest w czołówce samorządów najlepiej wykorzystujących środki unijne, trzykrotnie znalazła się w setce gmin najwięcej inwestujących.

W ostatnich latach również mieszkańcy aktywnie pozyskują środki unijne na modernizację swoich gospodarstw, inwestują w ekologię. Trzeba też wspomnieć o ich aktywnym udziale w życiu społecznym, gospodarczym oraz kulturalnym gminy. Z tego względu Państwowe Radio Litewskie mieszkańcom Gminy Puńsk przyznało w 2007 roku zaszczytny tytuł "Człowiek Roku Radia Litewskiego".

Mieszkańcy wykazują wielką dbałość o swoją tożsamość narodową. W gminie około 75 % ogółu mieszkańców stanowią Litwini, więc rozbrzmiewające pieśni litewskie, skoczny taniec i piękny język są obiektem zainteresowania wielu turystów z Polski i ze świata. W następnych latach nadal będą realizowane przedsięwzięcia podtrzymujące tożsamość narodową, kulturę, dbające o rozwój duchowy dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Zdecydowaną większość radnych w gminie Puńsk stanowią przedstawiciele mniejszości litewskiej. W prawie wszystkich miejscowościach, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ustawiono dwujęzyczne tablice z nazwami. Puńsk jest więc również Punskasem. W najbliższych wyborach Witold Liszkowski prawdopodobnie nie będzie miał kontrkandydata. Identycznie było cztery lata wcześniej.

Urząd Gminy: ul. Adama Mickiewicza 23, 16-515Puńsk, tel/fax (87) 5161048,
email:[email protected], www.punsk.com.pl
Siedziby obwodowych komisji wyborczych: Urząd Gminy w Puńsku, Szkoła Podstawowa w Smolanach, Szkoła Podstawowa w Widugierach, Szkoła Podstawowa w Puńsku.

Gmina Giby
Jedna z najbardziej malowniczych gmin w północno-wschodniej Polsce, chętnie odwiedzana przez turystów. Przeważają tu lasy i jeziora, z roku na rok przybywa ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów i pól namiotowych.

Gmina zajmuje powierzchnię 324 kilometrów kwadratowych. Użytki rolnicze stanowią 20 proc. Najważniejsze inwestycje planowane w najbliższych latach, to m.in. wdrażanie elektronicznych usług dla ludności, remont świetlicy w Zelwie, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, remonty kilku dróg.
Dobry dla gminy był poprzedni rok, kiedy rozbudowano podstawówkę w Gibach, zmodernizowano wiejską świetlicę w Pogorzelcu, oddano do użytku boiskowy kompleks "Orlik". Na inwestycje wydano w sumie 3 mln 885 tys. zł. Dotacje wyniosły 2 mln 261 tys. zł.

Od dziewiętnastu lat wójtem jest Jan Kramnicz. Nie należy do żadnej partii politycznej. Zamierza wystartować również w najbliższych wyborach jako kandydat Stowarzyszenia Sołtysów Ziemi Sejneńskiej. Prawdopodobnie będzie miał przynajmniej jednego konkurenta, którego chce poprzeć Platforma Obywatelska.

- Sukcesem było wybudowanie nowoczesnej stacji uzdatniania wody na potrzeby wszystkich mieszkańców gminy. Niestety, nie zdobyliśmy funduszy na budowę hali sportowej - kończącą się kadencję podsumowuje J. Kramnicz.

Siedziby obwodowych komisji wyborczych: Gimnazjum w Gibach, świetlica w Pogorzelcu, Szkoła Podstawowa we Frąckach, budynek po szkole w Zelwie, budynek po szkole w Daniłowcach.
Adres: Urząd Gminy, 16-506 Giby, tel. (87) 5165025.

Gmina Krasnopol
Mieszkańcy żyją głównie z turystyki i rolnictwa. Niestety, gmina potrzebuje jeszcze wielu inwestycji. Brakuje sieci kanalizacyjnej, tylko w sześciu wsiach istnieje sieć wodociągowa.

Krasnopol w ostatnich latach może natomiast pochwalić się wykorzystaniem środków unijnych. W ramach dofinansowania zrealizowano m.in. budowę sali gimnastycznej, zmodernizowano Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji, wyremontowano kilka dróg.

To jednak nie koniec planowanych przedsięwzięć. Są już przyznane środki na modernizację stacji uzdatniania wody i budowę wodociągu Głuszyn - Jeziorki czy na boisko w ramach programu "Orlik". Niedawno do użytku oddano odcinek drogi w okolicach Budy Ruskiej.

Wójtem jest Józef Stankiewicz, bezpartyjny. Zamierza ubiegać się o reelekcję. Niewykluczone, że kontrkandydata wystawi Polskie Stronnictwo Ludowe, które już w gminie miało swojego wójta. Stankiewicz podczas niedawnych wyborów prezydenckich popierał Bronisława Komorowskiego, od lat spędzającego urlopy w Budzie Ruskiej. Komorowski, zresztą, swój głos oddał w Maćkowej Rudzie.
Siedziby obwodowych komisji wyborczych: Szkoła Podstawowa w Krasnopolu, Szkoła Podstawowa w Maćkowej Rudzie, budynek po szkole w Jeglińcu, prywatny dom w Remieńkiniu.
Adres: Urząd Gminy, ul. Wojska Polskiego 4, 16-503 Krasnopol, tel (87) 5164010

Gmina Sejny
W ciągu ostatnich pięciu lat w ramach dofinansowania unijnego zrealizowano kilka ważnych projektów, które pozwoliły min. Wybudowanie lub zmodernizowanie kilkunastu odcinków dróg gminnych. Przeciętnie wygląda infrastruktura - są wodociągi, ale nie ma kanalizacji.

Najważniejsze zadania rozwojowe, wpisane w budżet, to modernizacja stacji uzdatniania wody w Berżnikach, budowa linii wodociągowej we wsi Hołny Mejera, budowa przepompowni wody w Worczysku i oczyszczalni ścieków przy Szkole Podstawowej w Krasnowie.

Gmina ma charakter rolniczy, mieszka w niej ponad 4200 osób. Powstała na początku lat 90-tych na wniosek rolników, którzy domagali się oddzielenia od miejskich Sejn. Cały czas wójtem jest Jan Skindzier.

- Jeszcze raz wystartuję - mówił niedawno. Niewykluczone, że Skindzier nie będzie miał żadnego konkurenta. Przynajmniej do tej pory nikt nie wyraził oficjalnie zamiaru wstąpienia w wyborcze szranki.

Przeciwników wójt ma zwłaszcza w Berżnikach. Mieszkańcy wsi nie chcą mu darować, że zlikwidował tam szkołę.

- Przeważyły względy ekonomiczne - tłumaczył wójt i przyznaje, że była to porażka. - Niestety, za mało uczniów i za niska subwencja oświatowa. Decyzja bolesna, ale konieczna.

Adres: Urząd Gminy, ul. Świerczewskiego 1, 16-500 Sejny, tel. (87) 5162045.
Siedziby obwodowych komisji wyborczych: Urząd Gminy w Sejnach, Szkoła Podstawowa w Krasnowie, świetlica OSP w Żegarach, OSP w Ogrodnikach, budynek po szkole w Berżnikach.

Miasto Sejny
Jedno z najmniejszych miast powiatowych w Polsce - zaledwie niespełna 6 tys. mieszkańców. Atutami są przygraniczne położenie i atrakcyjne okolice. Na terenie Sejn zarejestrowane są 304 podmioty gospodarcze, a profil gminy określa się jako handlowo-usługowy.

Sejny zmieniły się wyraźnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat, w czym pomogły pieniądze z funduszów unijnych. Najnowsze przedsięwzięcie, to wybudowanie kąpieliska i miejskiej plaży. Samorząd nadal chce inwestować w turystykę. Nie tylko, chodzi także o poprawę nawierzchni ulic, poszerzenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Sejny znane są w kraju z wielu inicjatyw kulturalnych. Tu działa Ośrodek "Pogranicze", odbywają się festiwale dziecięcych teatrów "Balic-Satelid", organizowane są międzynarodowe festiwale rzeźbiarskie. Z aktywności słynie Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, które planuje odbudowę zniszczonych przez hitlerowców Sukiennic.

Jan Stanisław Kap, burmistrz Sejn, wystartuje w najbliższych wyborach jako przedstawiciel bezpartyjnego komitetu (możliwe, że z poparciem Pis). Jego konkurentem będzie Andrzej Szturgulewski z Platformy Obywatelskiej.

Powiat sejneński
Powiat Sejny leży na północno-wschodnim krańcu Polski w województwie podlaskim na Pojezierzu Litewskim, dokładnie na obszarze określanym jako "Ziemia Sejneńska" lub inaczej Pagórki Sejneńskie. Graniczy on z dwoma powiatami: od strony zachodniej z powiatem suwalskim (gminy Szypliszki i Suwałki), a od strony południowej z powiatem augustowskim (gminy Nowinka i Płaska), w pozostałej części graniczy z Republiką Litewską i Białorusią.

Powiat sejneński znajduje się na obszarze Zielonych Płuc Polski. Ważnym wyróżnikiem tego terytorium jest duża lesistość wynosząca 42% ogólnej powierzchni (35 733 ha) oraz duża ilość jezior (103). Obszar powiatu stanowi 2% ogólnej powierzchni lasów Zielonych Płuc Polski.

Powiat tworzą miasto Sejny oraz wiejskie gminy Sejny, Giby, Krasnopol i Puńsk.

Powiat - ze względu na brak uciążliwego przemysłu - wyróżnia się małym zanieczyszczeniem środowiska. Emisja zanieczyszczeń jest niewielka i wykazuje tendencje spadkowe w wyniku modernizacji głównych źródeł emisji zanieczyszczeń, jakimi są kotłownie. W ostatnich dniach grudnia 1998 r. uruchomiona została oczyszczalnia ścieków. Zakładana przepustowość oczyszczalni to 2 000m3/d i obsłużenie 13 000 mieszkańców. Realizacja tego projektu przyczyni się do wykreślenia miasta Sejny z listy obiektów szczególnie uciążliwych dla środowiska.

Starostą jest Ryszard Grzybowski, jego zastępcą Romuald Witkowski, przedstawiciel litewskiej mniejszości w Polsce.

Adres: Starostwo Powiatowe, ul. 1 Maja 1, 16-500 Sejny, tel. (87) 5162066.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna