Spis treści
Długa lista leków, których wkrótce może zabraknąć w aptekach
Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności, opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia, znajdują się produkty stosowane przez pacjentów z chorobami rzadkimi, ale jest na niej również wiele popularnych leków. powszechnie stosowanych m.in. w leczeniu cukrzycy, astmy, depresji czy zakrzepicy.
Lista obejmuje m.in.:
- Clexane – lek przeciwzakrzepowy wydawany na receptę, stosowany głównie u pacjentów po operacjach,
- Berodual – stosowany w leczeniu astmy i chorób układu oddechowego,
- Humulin R i Humulin N – czyli insulinę stosowaną w leczeniu cukrzycy, obniżająca stężenie glukozy we krwi,
- Abilify Maintena – lek neuroleptyczny, stosowany w leczeniu schizofrenii i epizodów maniakalnych,
- Kreon – zawierający mieszaninę enzymów trawiennych, wskazany w zaburzeniach trawienia,
- Neocate Junior – dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego dla dzieci,
- Nutramigen – hipoalergiczny preparat mlekozastępczy, stosowany u niemowląt z nietolerancją białek mleka krowiego.
Pełna lista leków wycofywanych ze sprzedaży znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia tutaj.
Dlaczego brakuje leków?
W ostatnich miesiącach pojawia się coraz więcej informacji o braku kolejnych leków w polskich aptekach. Niektóre preparaty wycofują z naszego rynku sami producenci, inne są niedostępne z powodu opóźnionych dostaw. Często problemem jest również brak dostępności danego leku z powodu obawy pacjentów przed taką sytuacją i wykupywaniem preparatów na zapas.
Ministerstwo nie wyjaśnia jednak dokładnej przyczyny braku aż tak dużej ilości leków w lipcu. We wstępie do obwieszczenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej czytamy:
Na podstawie art. 37av ust. 14 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2021 r. 1977 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 830, 974 i 1095) ustala się na dzień 1 lipca 2022 r. wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiący załącznik do obwieszczenia.
Źródła:
- Lista leków zagrożonych niedostępnością Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia
- Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 27 czerwca 2022 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gov.pl
Uzupełnij domową apteczkę

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?