Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Reymont - dlaczego Google dało Doodle [WIDEO]

KaWu
Władysław Reymont
Władysław Reymont
Reymont był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i nowelistów.
Władysław Reymont:

Władysław Stanisław Reymont urodził się 7 maja w 1867 r., w małej wiosce Kobiele Wielkie (gubernia piotrkowska). Jego prawdziwe nazwisko to Rejment. Był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy i nowelistów.

Reymont urodził się w szlacheckiej rodzinie. Jego ojciec - Józef był parafialnym organistą oraz prowadził księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z władzami rosyjskimi, matka - Antonina z domu Kupczyńskich, wywodziła się ze zubożałej szlachty krakowskiej.

Władysław Reymont - jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy

Reymont jako młody chłopak został wysłany do Warszawy, aby uczuł się zawodu krawca, w 1884 r. otrzymał tytuł czeladnika. Był miłośnikiem książek i nie mógł pogodzić się z tym, że jest zwykłym rzemieślnikiem. Wyprowadził się od rodziców i podejmował się różnych prac. Pod zmyślonym nazwiskiem - Urbański, został wędrownym aktorem.



Przebywał także jakiś czas w klasztorze paulinów, jednak przed złożeniem ślubów odszedł z bractwa. Pracował jako pomocnik dróżnika linii Warszawsko-Wiedeńskiej. W tym czasie rozpoczął swoja pisarską przygodę.


Gazeta Współczesna - wspolczesna.pl na Facebooku - kliknij "Lubię to". Będziesz na bieżąco


W 1892 r. Władysław Rejment, pod zmienionym nazwiskiem - Reymont, opublikował swoją pierwszą powieść "Wigilia Bożego Narodzenia". Z wydaniem swoich pierwszych nowel miał kłopoty. Jego reportaż "Pielgrzymka do Jasnej Góry", napisany w 1894 r. została wydrukowana w "Tygodniku Ilustrowanym". Ta nowele otworzyła mu drzwi do kariery pisarskiej. Ze swojej twórczości literackiej utrzymywał się od 1894.



W lipcu 1902 roku wziął ślub w krakowskim kościele Karmelitów z Aurelią Szabłowską z domu Schatzschnejder. Kolejne lata spędzał w Polsce, we Włoszech i we Francji, pisząc powieść "Chłopi", którego kolejne cztery tomy zostały wydane w latach 1902-1909.



Powieść "Chłopi" była dwukrotnie ekranizowana. W 1922 r. filmową adaptację wyreżyserował Eugeniusz Modzelewski, a w 1973 r. Jan Rybkowski. W 1924 r. Władysław Reymont za powieść "Chłopi" został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla, jednak z powodu choroby nie przybył na uroczystość.

Do jego najwybitniejszych dzieł należy także "Ziemia obiecana" wydana w 1899 r. Powieść była dwukrotnie ekranizowana: w 1927 w reżyserii Aleksandra Hertza, w 1974 w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do innych dzieł można zaliczyć: "Marzyciela" (1910) i "Wampira" (1911) , "Rok 1794" (1914-1918).

Reymont zmarł 5 grudnia 1925 r. w Warszawie. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim. Serce powieściopisarza wmurowane jest w filarze kościoła pw. Św. Krzyża. 2000 rok został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Reymontowskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna