Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wniosek o urlop bezpłatny. ZUS, ubezpieczenie zdrowotne - jak się mają do bezpłatnego urlopu

(d)
Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, udzielany jest na pisemny wniosek pracownika
Urlop bezpłatny jest przerwą w wykonywaniu pracy, udzielany jest na pisemny wniosek pracownika 123 FR
Urlop bezpłatny oznacza, że pracownik jest zwolniony od obowiązku świadczenia pracy, a pracodawca nie płaci mu wynagrodzenia za ten okres. Zanim złożysz wniosek o urlop bezpłatny, dowiedz się, co będzie z ubezpieczeniem zdrowotnym i ZUS. Unikniesz przykrych niespodzianek.

Urlop bezpłatny a urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie może się zrzec. Urlop wypoczynkowy to jeden z przywilejów osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Natomiast urlop bezpłatny to przerwa w świadczeniu pracy, za którą nie przysługuje wynagrodzenie, ale sam stosunek pracy nie ustaje, a jedynie jest zawieszony. Pracownik nie ma żadnych uprawnień pracowniczych.

Urlopu bezpłatnego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownika – tłumaczy Alicja Surel, radca prawny. - Pracodawca nie ma prawa bez wniosku o urlop bezpłatny kierować go na niego. Kodeks pracy nie zawiera żadnych regulacji dotyczących maksymalnego dopuszczalnego okresu trwania urlopu bezpłatnego. Jeżeli urlop ten ma trwać dłużej niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Za zgodą obu stron urlop ten można skrócić lub wydłużyć. Podczas urlopu bezpłatnego pracodawca nie ma prawa wręczyć pracownikowi wypowiedzenia, za wyjątkiem likwidacji zakładu pracy lub redukcji etatów.

Pracownik nie musi tłumaczyć pracodawcy, dlaczego ubiega się o urlop bezpłatny. Jednakże w niektórych przypadkach podanie przyczyny może ułatwić uzyskanie zgody na taki urlop.

Czasu urlopu bezpłatnego nie zalicza się do okresów składkowych, ani nieskładkowych przy naliczaniu emerytury lub renty. Podczas urlopu bezpłatnego nie jest również naliczany urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że osoba przebywająca w ciągu roku kalendarzowego na 3-miesięcznym urlopie bezpłatnym, będzie mogła odebrać tylko 3/4 urlopu wypoczynkowego za dany rok.
Urlop bezpłatny to zawieszenie stosunku pracy, dlatego nie wlicza się go do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (choć w niektórych przypadkach przepisy szczególne mówią inaczej). Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której za zgodą pracownika pracodawca wysyła go na bezpłatny urlop w celu podjęcia czasowej pracy w innej firmie. Dzieje się tak najczęściej, gdy firma ma problemy finansowe.

Wniosek o urlop bezpłatny

Wniosek o urlop bezpłatny jest prosty. Należy zawrzeć w nim dane swoje oraz pracodawcy. Składając go szefowi, wnosimy w nim o urlop bezpłatny w pożądanym przez nas terminie.
Załączone pliki:

Urlop bezpłatny - poradnik

Urlop bezpłatny a ZUS

Pracownik, któremu został udzielony urlop bezpłatny, nie podlega zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i zdrowotnemu bo pracodawca nie odprowadza składek do ZUS. Korzystanie z urlopu bezpłatnego ma wpływ w tym okresie na prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli pracownik zachoruje przebywając na urlopie bezpłatnym, to za okres niezdolności do pracy w czasie tego urlopu nie ma prawa do zasiłku chorobowego.

Wprawdzie pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy podczas urlopu bezpłatnego, ale ma prawo do zasiłku za okres niezdolności do pracy przypadający po tym urlopie, tak jakby ta niezdolność powstała w okresie ubezpieczenia chorobowego - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - W sytuacji, gdy z końcem urlopu bezpłatnego ustaje także zatrudnienie, a pracownik stanie się niezdolny do pracy z powodu choroby w okresie tego urlopu, to nie przysługuje mu prawo do zasiłku chorobowego za okres niezdolności do pracy w czasie tego urlopu, natomiast po jego zakończeniu i równocześnie zakończeniu zatrudnienia, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy.

Urlop bezpłatny a ubezpieczenie zdrowotne?

Po upływie 30 dni od rozpoczęcia urlopu bezpłatnego pracownik traci ubezpieczenie zdrowotne. Tak więc, po tym okresie nie ma prawa do ochrony ubezpieczeniowej z umowy o pracę. Razem z nim prawo to tracą też członkowie jego rodziny, których zgłosił on do ubezpieczenia zdrowotnego. W takiej sytuacji, aby nadal mieć prawo do tych świadczeń, pracownik będący na urlopie bezpłatnym powinien zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny (np. przez współmałżonka) albo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ (trzeba płacić składki za każdy miesiąc).

Podstawa prawna urlopu bezpłatnego

Sprawa urlopu bezpłatnego została uregulowana w ar. 174 i 174(1) działu siódmego pt. „Urlopy pracownicze” Kodeksu pracy.

Zobacz koniecznie: Nowy kodeks pracy: zmiany, urlop, zwolnienia, umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna